parchetul laminat: cum il aleg, cum il montez

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crocko_dilul
    Incepator
    • 10.iul.2006
    • 1

    parchetul laminat: cum il aleg, cum il montez

    Am hotarat sa montez parchet laminat in doua camere situate la parterul unui bloc. Acum pardoseala este acoperita cu linoleum, nu stiu cat este de plana, nu pare a fi prea denivelata.
    Va rog sa imi spuneti ce fel de parchet laminat este potrivit (cel care se lipeste, cel cu dublu sa simplu click, grosime, calitate etc.), ce trebuie sa am in vedere neaparat in legatura cu montarea lui: peste linoleum sau nu, lipit (cu ce?) sau nu, ce se pune obligatoriu sau la alegere sub parchet, in doua cuvinte.......cam totul M-as incumeta sa il montez si singur daca as avea informatiile necesare...
    Intreb pentru ca am incercat sa imi fac o idee pe niste forumuri si mai rau m-am zapacit....
    A, daca sunt toate astea scrise undeva, in vreun PDF, raman recunoscator daca mi-l puteti pune la dispozitie.
    Va multumesc
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    #2
    In pachetul de parchet gasesti toate informatiile de care ai nevoie.Eu personal sunt adeptul dublu click.In rest ramane la latitudinea ta ,culoare,grosime,etc

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      Cred ca ar trebui sa faci un sacrificiu (de bani) si ca faci si o izolare termica a podelei pt ca merita.

      Comentariu

      • Nero
        Incepator
        • 21.nov.2005
        • 20

        #4
        care este diferenta ca eficienta intre parchetul click si cel dublu click?

        Comentariu

        • bbusiness
          Membru
          • 05.iun.2006
          • 150

          #5
          Salut,

          Dublul click e mai bun din punct de vedere al prinderii....daca podeaua nu e perfect dreapta cel cu adeziv se dezlipeste si se vede la imbinare adezivul care de obicei e alta culoare decat parchetul. La fel cel cu adeziv e si mai greu de montat.
          Am gasit parchetari de meserie(lucreaza la distribuitori de parchet) care mi-au pus 50mp in 3 ore, la un pret de 3.5RON/mp.
          Parerea mea e ca e o lucrare atat de ieftina incat nu are rost sa investesti in scule si materiale si sa te chinui nu stiu cate zile ca sa il montezi singur....si cel mai important foarte usor gasesti oameni sa ti-l puna.

          Comentariu

          • Caprita Cristian
            Incepator
            • 13.iul.2006
            • 1

            #6
            Si pana la urma se poate monta parchetul peste linoleum daca nu sunt probleme de izolatie? Locuiesc la bloc cu incalzire centrala si nu sunt probleme in privinta asta.

            Comentariu

            • vicovan ioan
              Incepator
              • 13.iul.2006
              • 1

              #7
              adeziv pt lipit parchet de lemn pe extrudat

              vreau sa pun poliester extrudat peste parchet de fag , apoi parchet laminat peste extrudat . Cu ce lipesc extrudatul de parchetul de fag

              Comentariu

              • vlaicu marian george
                Incepator
                • 17.iul.2006
                • 1

                #8
                montarea parchetului laminat cu adeziv

                vreau sa montez parchet laminat cu adeziv si nu ma pricep,puteti sa ma ajutati?Va multumesc

                Comentariu

                • arryanna
                  Incepator
                  • 04.iul.2006
                  • 1

                  #9
                  parchet laminat

                  Salut,Vreau sa-mi montez parchet laminat in sufragerie dar am o problema,in hol si bucatarie am pus gresie si podeaua este mai ridicata fata de restul casei cu 2cm,as vrea sa pun sub parchetul din sufragerie altceva decat folia de3mm,mentionez ca am linoleumul foarte bun si nu as vrea sa-l scot.Daca exista si altceva va rog sa-mi raspundeti.Va multumesc.

                  Comentariu

                  Procesare...