Izolare masarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FRÎNCU MIHAI
    Incepator
    • 11.iul.2006
    • 7

    Izolare masarda

    SALUT!
    Caut o soluþie pentru termoizolarea masardelor. Casa are acoperiºul invelit cu tablã zincatã. Din diferite discuþii am ajuns la urmãtoarea soluþie:
    - tablã zincatã
    - asterealã scândurã
    - folie difuzoare
    - polistiren expandat de 2 cm.
    - vatã mineralã de 10 cm.
    - folie barierã de vapori
    - lambriu de lemn
    Ideea este cã am procurat aceste materiale, dar vreau sa vãd dacã cineva a mai folosit aceastã termoizolaþie sau alte pãreri.
  • idg
    Membru marcant
    • 18.iun.2004
    • 321

    #2
    SALUT!
    de sus in jos:
    - tabla
    - contrasipci
    - sipci
    - folie difuzoare
    - astereala
    - vata (10-20 cm)
    - folie bariera antivapori
    - finisaj (lambriu, lemn, gips-carton)

    Comentariu

    • cosniceanu cosmina
      Incepator
      • 18.dec.2005
      • 1

      #3
      folia de aluminiu

      salutare la toata lumea!va rog sa ma lamuriti in legatura cu folia de aluminiu.de fapt este vorba de vata minerala cu folie de aluminiu.am inceput sa facem izolatia la acoperis cu vata minerala. 10 cm cu folie de aluminiu si 10 cm fara folie.am intrebat la mai multe persoane,meseriasi vecini,etc.concluzia finala a fost ca folia de aluminiu trebuie sa fie indreptata in sus,e adevarat?va intreb asta din cauza ca azi ,vorbind cu un vinzator de la un magazin mare mi s-a spus ca de fapt folia trebuie indreptata in jos.poate ma lamuriti cum este corect.

      Comentariu

      • idg
        Membru marcant
        • 18.iun.2004
        • 321

        #4
        daca pui doua straturi de vata, unul cu si unul fara folie de aluminiu, din afara inauntru pui pe cel fara folie, apoi pe cel cu folie cu folia spre interiorul spatiului de locuit.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          .concluzia finala a fost ca folia de aluminiu trebuie sa fie indreptata in sus,e adevarat?
          Este total gresit. Bariera de vapori, chiar daca este din folie de Aluminiu sau folie simpla, se aseaza intotdeauna spre zona calda a peretelui.
          Rolul acesteia este sa impiedice migrarea vaporilor din interiorul camerei spre stratul de vata si astfel sa provoace umezirea acesteie.

          Puteti urma sfatul d-lui. idg.

          Comentariu

          • Dan Popa
            Incepator
            • 25.aug.2006
            • 1

            #6
            vata de sticla, minerala sau polistiren?

            Referitor la acelasi lucru, am o intrebare: pentru izolarea eficienta (termica, dar si fonica) a unei mansarde (ce va fi locuita), acoperita cu tigla metalica, situata in Bucuresti, ce este recomandat: vata de sticla, vata minerala, polistiren expandat?
            M-am gandit la vata de sticla (caserata sau, daca nu, ii pun eu bariera contra vaporilor), 10 cm. Este suficienta grosimea aceasta? Ca izolare fonica, e de ajuns? In momentul de fata (mansarda neizolata), in timpul ploilor puternice, este un zgomot infernal.
            Stiu ca solutia ideala ar fi vata minerala 15 cm, cu o densitate mai mare (ceva de genul Dachrock, de la Rockwool sau similar), dar depaseste bugetul.
            Multumesc

            Comentariu

            Procesare...