cadita de dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    cadita de dus

    buna ziua; varog daca puteti sa imi spuneti cum se monteaza o caditza de dus, de colt, care are fata pe sfert de cerc, iar in fatza are o margine din fibra de sticla de vro 30 de cm( e din aceeasi bucata cu cadita, nu e detasabila) mai exact vreau sa imi spuneti cum voi rezema marginile caditei, si ce se pune sub ea( am inteles ca nisip. va multumesc, si astept raspunsuri
    va multumesc de raspunsuri.
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 750

    #2
    Salut!
    Pentru a nu avea probleme,trebuie data atentie catorva detalii de montaj :
    -primul rand de faianta va fi deasupra cazii (pe cele 2 laturi nu se va placa de la pardoseala)
    -cada va fi fixata pe pozitie prin rigidizare cu spuma poliuretanica intre perete si partea verticala a laturilor
    -in zona de asezare,langa perete,se va ponta cu adeziv,pentru ca marginea sa se sprijine pe toata lungimea
    -in zona de mijloc se va aseza pe un pat de adeziv(nisipul se va tasa in timp),care va prelua greutatea,evitand aparitia fisurilor (panza de paianjen)
    -dupa trasarea pe gresie a arcului de cerc,se va intinde un cordon continuu de silicon pe care se va aseza marginea din fata a cazii
    Spuma pentru rigidizare,patul de adeziv si cordonul de silicon se vor aplica imediat inaintea montajului,avand totul pregatit si pentru racordarea scurgerii.
    Dupa fixarea pe pozitie si verificarea cu bolobocul nu se va mai misca cca 24 ore.
    Spatiul format de muchia rotunjita a cazii si perete se va umple cu silicon.
    Se poate placa si randul de jos,avand grija ca adezivul sa acopere siliconul de la baza.
    Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles,dar asteptam si alte pareri sau completari!
    Bafta!

    Comentariu

    • cuciuch daniel
      Membru Marcant
      • 31.oct.2005
      • 358

      #3
      multumesc de raspuns.
      deci prima data fac instalatia de scurgere.
      apoi pun gresia
      trasez marginea cazii
      las un spatiu de un cm intre cada si margine
      asez mortar sub cada
      bag spuma intre cada si perete
      apoi pun cordonul de silicon.
      zi-mi si mie ce ai vrut a spui cu"in zona de asezare,langa perete,se va ponta cu adeziv,pentru ca marginea sa se sprijine pe toata lungimea"
      si inca o intrebare: marginea de pe exterior (cea sub forma de semicerc)
      nu este nevoie sa o reazem cu nimic>>??
      multumesc inca odata de raspuns
      va multumesc de raspunsuri.

      Comentariu

      • cuciuch daniel
        Membru Marcant
        • 31.oct.2005
        • 358

        #4
        am primit un sfat de la un prieten :
        sa reazem marginea in forma de sfert de cerc pe cornier metalic.
        este buna solutia aceasta??
        ar trebui sa reazem si celelalte margini cu cornier?
        va multumesc de raspunsuri.

        Comentariu

        • ido0100
          Incepator
          • 15.apr.2006
          • 94

          #5
          Dupa ce o asezi pe patul de adeziv ( evita nisipul) sub nici o forma sa nu te urci in ea pentru diverse manevre. Sub greutatea ta, adezivul se va lasa, se va intari in respectiva pozitie si va ramane un gol intre fundul cazii si adezivul intarit, care te va deranja teribil in exploatare. bafta!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12976

            #6
            Daniel, daca am inteles bine este vorba de o cadita de dus (nu model clasic ci din cel semiadanc).

            Daca presupun bine, acestea au sistem propriu de sustinere si nu vad ce mai trebuie in afara acestuia.

            Daca doresti sa fie etansata fata de pardoseala, perimetral, folosesti silicon sanitar si atat.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 750

              #7
              Salut!
              E vorba de cele doua laturi de langa perete,care trebuie sa ai certitudinea ca sunt rezemate pe toata lungimea,pentru a nu face cada sa miste,sau sa se incovoaie sub greutate.De aceea se pune adeziv la imbinarea peretelui cu pardoseala sub muchia cazii,pentru a umple eventualele goluri.Partea semirotunda de obicei se aseaza direct pe pardoseala,fiind destul de rigida pentru a nu mai trebui fixata.

              Comentariu

              • cuciuch daniel
                Membru Marcant
                • 31.oct.2005
                • 358

                #8
                despre caditza asta e vorba. va multumesc de sfaturi.daca mai aveti ceva de adaugat, poate un mic sfat e bine venit. va multumesc
                va multumesc de raspunsuri.

                Comentariu

                Procesare...