Cat se poate amana operatia de tencuire ( sau grunduire si v

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • siven01
    Membru
    • 24.mar.2006
    • 245

    Cat se poate amana operatia de tencuire ( sau grunduire si v

    As dori sa stiu ,daca pot amana ( si pe ce termen ) operatia de tencuire ( sau grunduire si vopsire ,cu lavabil ) a unei termoizolatii esterioare mixte ( parter BCA /mansarda lemn .
    Banii ajung , ptr atasarea polistirenului de pereti si cele 2 mase de spaclu( inclusiv plasa de fibra.
    Foarte putine sanse sa fac rost de bani si ptr tencuiala decorativa sau grunduire si vopsire cu lavabil .
    V a trebui sa aman , pana la anul aceste operatii .
    Ce riscuri imi asum ?
    As vrea sa iau o decizie , in cunostinta de cauza .
    Multumesc
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #2
    Salut!
    Nu e nici o problema!
    Anul viitor cand "timpul" va permite e bine sa incepi cu amorsarea suprafetei si apoi se poate pune in opera orice fel de finisaj!
    Bafta!

    Comentariu

    • siven01
      Membru
      • 24.mar.2006
      • 245

      #3
      Mersi ptr raspuns .
      Pun aceste intrebari , ptr ca din ce am citit rezulta ca e destul de problematica , termoizolarea lemnul , care e un * material viu *, deci imi pun problema , mai ales ptr partea de mansarda , care va fi numai acoperita cu polistiren , plasa si masa de spaclu .
      Cum se va comporta aceasta , atunci cand ploua si/sau ingheata ?
      Exista riscul sa crape sau sa lase apa sa patrunda ,spre lemn ?

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 751

        #4
        Salut!
        Odata executat termosistemul,variatiile de temperatura la nivelul structurii de lemn vor fi minime,iar apa nu va patrunde prin el,cu atat mai mult umiditatea din aer.
        Finisajul nu aduce decat un minim de rigiditate stratului de adeziv,care de fapt e suportul.Polistirenul nu absoarbe umiditate,iar fenomenul de condens aparut ocazional nu afecteaza ansamblul in sine.
        Ca o masura de siguranta suprafata poate fi amorsata,dar operatia va trebui repetata imediat inaintea finisarii.
        Bafta!

        Comentariu

        • siven01
          Membru
          • 24.mar.2006
          • 245

          #5
          Ok , mersi mult .
          Ramane de vazut cand o sa am * timp * ptr tencuiala .

          Comentariu

          • DEKO
            Membru
            • 16.nov.2005
            • 229

            #6
            re...

            Poate ar fii bine sa faci un amorsaj si o grunduire pe suprafata sa poata iesi din iarna cu bine , permeabilitatea grundului nu este prea mare asa ca adezivul cu care s-a spacluit fibra sa poata rezista mai bine la inghet...este o idee nu un sfat , asa ca poate fii luata ca atare.
            Toate Cele Bune !!!

            Comentariu

            Procesare...