Idei de amenajare a apartamentului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • OMONA
    Incepator
    • 19.iul.2006
    • 48

    Idei de amenajare a apartamentului

    Vreau sa amenajez apartamentul (dormitor sufragerie, hol; baia si bucataria sunt amenajate) am gasit o echipa de mesteri cu care m-am inteles initial (in mare fara preamulte detalii expresia lui fiind "facem, ne pricepen, nu-i nici o problema ne intelegem"), dar in prima zi cand au venit la lucru eu am subliniat mai clar ce vreau sa-mi execute in camere si anume: decopertat peretii, indreptat peretii, gletuit+lavabil, tavan termoizolat cu vata si rigips, sapa si parchet.

    Cand au auzit cuvantele "indreptat peretii si sapa" au sarit ca arsi refuzand categoric aplicarea unei tencuieli ca cica e munca si timp mult pierdut, ci sa pun placi de rigips daca vreau pereti drepti, dar nu lipiti de perete ci pe structura metalica (chiar si pe peretii interiori).
    La sapa nu mi-au dat nici macar o alta solutie pentru obtinerea unei pardoseli perfect orizontale, motivand ca diferentele de nivel nu-mi afecteaza asezatul mobilei (tin sa precizez ca nici macar nu au masurat neplaneitatile). Eu am fost ferma in decizii, iar ei si-au luat sculele si au plecat (n-au incercat nici macar sa ceara bani in plus pentru tencuit).

    Am gresit oare? Chiar am cerut imposibilul? Am sa gasesc acum alti mesteri care sa faca ceea ce doresc eu? puteti sa ma ajutati cumva? o sugestie, recomandare, ceva?
    Multumesc anticipat tuturor celor care imi dau un raspuns!
    Nimic nu se pierde totul se transforma!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Din experienta mea si a altor apropiati, deoarece pare un fenomen de masa printre meseriasi, va recomand sa stabiliti ferm de la bun inceput toate operatiile pe care le doriti executate, pe fiecare etapa in parte si pretul total al manoperei. De asemenea nu strica sa aflati si perioada de executie, perioada probabila si cea maxima. Dar importanta ramane executarea tuturor etapelor stabilite initial.
    Mult succes!

    Comentariu

    • COObra
      Incepator
      • 25.iul.2006
      • 61

      #3
      cred ca a decizia ta este cea corecta si e mai bine ca si-au luat jucariile si au plecat. cum a zis si dtdajma cel mai bine trebuiesc stabilite toate detaliile inainte.
      auzi la ei nu ai nevoie sa fie dusumeaua dreapta.

      Comentariu

      • cuciuch daniel
        Membru Marcant
        • 31.oct.2005
        • 358

        #4
        este mult mai usor sa faci bani, doar imbinand placi de parchet, sau punand rigips, decat sa aplici vechile tehnologii. asta a fost motivul pt care nu au vrut sa faca. se poate sa nici nu se priceapa. asa ca mai incercati
        va multumesc de raspunsuri.

        Comentariu

        • OMONA
          Incepator
          • 19.iul.2006
          • 48

          #5
          Recomandati-mi si mie niste meseriasi adevarati, va rog! Eu locuiesc in Bucuresti, si nu prea cunosc pe nimeni, caci am radacinile in provincie.
          Si daca se poate, as vrea sa vad si o lucrare executata de acestia.

          Va multumesc! (si pentru suportul moral)
          Nimic nu se pierde totul se transforma!

          Comentariu

          • cuciuch daniel
            Membru Marcant
            • 31.oct.2005
            • 358

            #6
            puteti cauta meseriasi la anunturile din ziare. iar la inceputul lucrarii sa le explicati exact regulile si gradul de finisare cerut de dumneavoastra. bafta si spor la treaba
            va multumesc de raspunsuri.

            Comentariu

            • OMONA
              Incepator
              • 19.iul.2006
              • 48

              #7
              Consider ca un meserias bun n-are nevoie de anunt in ziare, el isi gaseste clienti prin recomandarile facute de fostii clienti multumiti de munca prestata. Cand mi-am amenajat baia si bucataria am avut meseriasi recomandati de o cunostinta si la care am vazut si lucrarea executata. Din pacate acum acesti meseriasi, pe care am incercat sa-i angajez si acum, sunt angajati la o firma cu care incerc sa ajung la o intelegere. Cu firmele merge greu demersul, pana iei legatura cu persoana care iti face un antedeviz de materiale si manopera, pana stabilesti materialele in detaliu si semnezi contractul dureaza si dupa aceasta astepti sa se aprovizioneze si cu materialele, asta daca au vreo fereastra intre lucrarile mari (vile, birouri si sedii de firma) pe care le au, daca nu, astepti mult si bine. De trei zile urmez aceste demersuri si cred ca nici nu sunt la jumatatea drumului pana la inceperea lucrarii. Dar asta e sper sa fie vara asta lunga sa pot termina si eu de amenajat apartamentul asta ca mi-a scos fire albe deja.
              Astept in continuare recomandari, poate incep si eu lucrarea.
              Multumesc pentru raspunsuri!
              Nimic nu se pierde totul se transforma!

              Comentariu

              • mx81
                Membru Marcant
                • 21.ian.2006
                • 322

                #8
                Referitor la aprecierile "meseriasilor" ar trebui sa le dati si lor dreptate . Tehnica evolueaza . Un perete drept se obtine prin metode clasice muncind pe brinci si mai trebuie sa-ti mearga si mina bine . Rigipsul este alternativa moderna si comoda (la curatenie ) si rapida . Probabil ca aveau alte lucrari ca altfel foloseau metoda clasica cu timp de citeva ori mai mare si pretul corespunzator manoperei .
                Acelasi rezultat se obtine pe mai multe cai , trebui sa stii sa o alegi pe cea buna .

                Comentariu

                • muzikuta
                  Incepator
                  • 20.iul.2006
                  • 6

                  #9
                  Re: am luat decizia corecta?

                  Postat în original de OMONA
                  Vreau sa amenajez apartamentul (dormitor sufragerie, hol; baia si bucataria sunt amenajate) am gasit o echipa de mesteri cu care m-am inteles initial (in mare fara preamulte detalii expresia lui fiind "facem, ne pricepen, nu-i nici o problema ne intelegem"), dar in prima zi cand au venit la lucru eu am subliniat mai clar ce vreau sa-mi execute in camere si anume: decopertat peretii, indreptat peretii, gletuit+lavabil, tavan termoizolat cu vata si rigips, sapa si parchet. Cand au auzit cuvantele "indreptat peretii si sapa" au sarit ca arsi refuzand categoric aplicarea unei tencuieli ca cica e munca si timp mult pierdut, ci sa pun placi de rigips daca vreau pereti drepti, dar nu lipiti de perete ci pe structura metalica (chiar si pe peretii interiori). la sapa nu mi-au dat nici macar o alta solutie pentru obtinerea unei pardoseli perfect orizontale, motivand ca diferentele de nivel nu-mi afecteaza asezatul mobilei (tin sa precizez ca nici macar nu au masurat neplaneitatile). Eu am fost ferma in decizii, iar ei si-au luat sculele si au plecat (n-au incercat nici macar sa ceara bani in plus pentru tencuit).
                  Am gresit oare? Chiar am cerut imposibilul? Am sa gasesc acum alti mesteri care sa faca ceea ce doresc eu? puteti sa ma ajutati cumva? o sugestie, recomandare, ceva?
                  Multumesc anticipat tuturor celor care imi dau un raspuns!
                  - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

                  Comentariu

                  • Mina
                    Living Legend
                    • 24.iun.2006
                    • 1106

                    #10
                    chiar nu ai alta treaba?

                    Comentariu

                    • muzikuta
                      Incepator
                      • 20.iul.2006
                      • 6

                      #11
                      Postat în original de Mina
                      chiar nu ai alta treaba?
                      - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

                      Comentariu

                      • Mina
                        Living Legend
                        • 24.iun.2006
                        • 1106

                        #12
                        nu, da' chiar ma enerveaza sa vad astfel de mesaje! Exista alte forumuri pt. asa ceva.

                        Comentariu

                        • nemary
                          Incepator
                          • 11.aug.2006
                          • 1

                          #13
                          echipa de zugravi

                          Postat în original de OMONA
                          Consider ca un meserias bun n-are nevoie de anunt in ziare, el isi gaseste clienti prin recomandarile facute de fostii clienti multumiti de munca prestata. Cand mi-am amenajat baia si bucataria am avut meseriasi recomandati de o cunostinta si la care am vazut si lucrarea executata. Din pacate acum acesti meseriasi, pe care am incercat sa-i angajez si acum, sunt angajati la o firma cu care incerc sa ajung la o intelegere. Cu firmele merge greu demersul, pana iei legatura cu persoana care iti face un antedeviz de materiale si manopera, pana stabilesti materialele in detaliu si semnezi contractul dureaza si dupa aceasta astepti sa se aprovizioneze si cu materialele, asta daca au vreo fereastra intre lucrarile mari (vile, birouri si sedii de firma) pe care le au, daca nu, astepti mult si bine. De trei zile urmez aceste demersuri si cred ca nici nu sunt la jumatatea drumului pana la inceperea lucrarii. Dar asta e sper sa fie vara asta lunga sa pot termina si eu de amenajat apartamentul asta ca mi-a scos fire albe deja.
                          Astept in continuare recomandari, poate incep si eu lucrarea.
                          Multumesc pentru raspunsuri!
                          salut, eu voi incepe renovarea apartementului la 1 sept, am de facut la fel ca si tine dormitorul, livingul si holurile. am ales un meserias(va mai veni cu o pers) care este priceput la multe lucruri, nu doar zugravit ( decor din rigips, parchet, parte electrica si sanitara, etc). cam ce am eu de facut dureaza cam 2 saptamani, asa ca.. daca ai rabdare pana la 15 sept ti-l recomand cu caldura

                          Mari

                          Comentariu

                          • ceacu neculai
                            Incepator
                            • 11.aug.2006
                            • 5

                            #14
                            granit

                            vrem sa punem granit in sufragerie in combinatie cu parchet in mijloc putem face oval sau dreptunghi?merge combinatia?va rugam raspundeti [/list][/b]
                            buna ziua vrem sa pune, granit in sufragerie in combinatie cu parchet in mijloc putem face oval sau dreptunghic?
                            merge combinatia?

                            Comentariu

                            • faraonu
                              Membru
                              • 23.oct.2005
                              • 208

                              #15
                              combinatiile tin de gusturi. orice combinatie este posibila.

                              pt parchet trebuie lasat insa ceva loc pt a preveni modificarea dimensiunilor...

                              Comentariu

                              Procesare...