"Audit" pentru un planseu la casa fara beci...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blorin
    Incepator
    • 07.mai.2006
    • 55

    "Audit" pentru un planseu la casa fara beci...

    In proiectul PAC, la parter e indicata urmatoarea succesiune de straturi (de jos in sus) la parter, la contactul cu solul:
    1.pietris compactat
    2.extrudat de 5cm
    3.hidroizolatie
    4.sapa armata
    5.sapa de nivelare
    6.folie+pardoseala calda

    Constructorul, din nu stiu ce motiv (si nu am putut interveni, casa fiind contractata dupa faza de fundatie si betoane) a schimbat "putin" treaba:
    1.pietris compactat
    2.folie pentru hidroizolatie (pe care eu, insa, nu am gasit-o, deci am indoieli privind existenta ei)
    3.sapa armata
    4.sapa de nivelare
    ...si de aici incolo sustine ca nu e necesar extrudatul!

    Chestiunile care ma macina sunt doua:
    1.sa aplic termoizolatia la interior, peste sapa armata, de polistiren de 2cm (eventual de 3cm), potrivit propunerii antreprenorului?
    2.sa fac, totusi, o hidroizolare la interior, tinand cont ca apa e undeva la 2,5m?
    De la Iasi la Timisoara,
    De la "proprietar de casa" la "chirias bloc" catre - din nou - "proprietar de casa reloaded"!
  • aZu
    Membru Marcant
    • 22.mar.2006
    • 528

    #2
    proiectantul ce zice?
    sau... nu cunoaste?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Tehnic, solutia din proiect este cea indicata.

      Orice nerespectare a proiectului este resposabilitatea anumitor persoane. Solutiile de compromis in cazul caselor noi nu sunt binevenite.


      Retineti faptul ca hidroizolatia este un element esential al unei fundatii.
      Daca termoizolarea pardoselilor se poate face si altfel cu pierderi mai mici (atat financiare cat si tehnice) hidroizolatia este esentiala.

      Comentariu

      • blorin
        Incepator
        • 07.mai.2006
        • 55

        #4
        Constructorul insista ca a montat folia PVC pentru hidroizolatia placii armate.
        Pana imi va pune la dispozitie fotografiile facute in timpul santierului, va trebui sa-l cred pe cuvant.

        Daca, insa, nu exista hidroizolatie, in acesta faza a lucrarilor ce mai poate fi facut?

        Oricum, am renuntat la colaborarea cu firma care a ridicat casa pana la rosu, din pasiunea pe care o manifesta pentru compromisul "merge si asa" si din cauza usurintei cu care s-au abatut de la proiectul initial.
        De la Iasi la Timisoara,
        De la "proprietar de casa" la "chirias bloc" catre - din nou - "proprietar de casa reloaded"!

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 528

          #5
          din pacate, din folie de PVC nu se poate executa inca hidroizolatii.
          sunt membrane pvc, dar asta e deja alta poveste.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Din pacate la momentul acesta cand aveti casa la rosu nu se mai poate face o hidroizolare.
            Asa cum spunea si colegul anterior, folia PC nu este un material hidroizolant.

            Comentariu

            • blorin
              Incepator
              • 07.mai.2006
              • 55

              #7
              Folie sau membrana... pentru un neinginer suna cam la fel, vizibil cel putin.

              Sa inteleg ca nu mai exista nici o solutie in faza asta a constructiei?
              Ramane sa cred in cuvantul constructorului si sa merg mai departe cu termoizolarea placii si celelalte?
              De la Iasi la Timisoara,
              De la "proprietar de casa" la "chirias bloc" catre - din nou - "proprietar de casa reloaded"!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Cred ca da. Oricum este responsabilitatea acestuia.
                Este interesant ce se va intampla daca nu a fost respectat proiectul si cine isi asuma responsabilitatea pentru modificarile efectuate. Ar trebui sa va interesati daca sunt facute aceste mentiuni in dispozitii de santier sau alte documente.

                Puteti sa detaliati modul de realizare a fundatiei?

                Comentariu

                • aZu
                  Membru Marcant
                  • 22.mar.2006
                  • 528

                  #9
                  membrana are 1 mm sau 2 mm grosime, e f rezistenta la o groaza de solicitari, agenti chimici, etc...
                  Folia, se sparge doar daca calci pe ea.

                  Comentariu

                  • blorin
                    Incepator
                    • 07.mai.2006
                    • 55

                    #10
                    Fundatia a fost ridicata pe o zona acoperita cu pietris compactat, peste care s-a creat un radier general din placi din beton armat, legate cu beton intre ele.
                    Pe acest radier s-a ridicat elevatia, dupa care a fost adus pamant pentru umplutura, astfel incat s-a obtinut o cota de +1,10 de la CTN.
                    In interiorul fundatiei s-a compactat pamant, s-a turnat un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii, peste care s-a venit cu folie PVC si s-a turnat placa armata de 12cm.
                    In mod normal, inainte de placa ar fi trebuit termoizolatie de 5cm de extrudat, pe care constructorul l-a eliminat, nu am inteles din ce cauza.

                    Solutia va fi montarea unor placi de extrudat peste placa armata, dupa care va fi turnata o noua placa, ce va ingloba si traseele de la instalatia de incalzire.
                    Peste aceasta va fi montata pardoseala.

                    In studiul geo, apa a fost gasita la -2m de la CTN, stabilizata la -1,40.
                    Adaugand pamantul adus, de 1,10m, rezulta cam 3m pana la apa.

                    Revenind la modificarea proiectului, care ar fi procedura de lucru pentru a sanctiona constructorul? Cu cine ar trebui sa iau legatura?
                    Eu casa am contractat-o cu o firma care asigura antreprenoriatul general, constructorul fiind o alta firma, subcontractoare.
                    De la Iasi la Timisoara,
                    De la "proprietar de casa" la "chirias bloc" catre - din nou - "proprietar de casa reloaded"!

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 528

                      #11
                      Angajati-va un diriginte de shantier uns cu toate alifiile, eventual unul care a mai lucrat prin tari mult mai avansate decit scumpa noastra tarisoara.

                      De sanctionat... nu stiu daca va ajuta prea mult cei de la Inspectia in Constructii.
                      Nu puteti sa -i sanctionati ... la buzunar?

                      Sau.... sa demoleze si sa faca din nou.

                      Comentariu

                      Procesare...