+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Hidroizolare intre cada si perete

Hidroizolare intre cada si perete

Salutare !
    Am si eu o problema."Mesterul" care mi-a montat cada a lasat un spatiu prea mare intre cada si perete ,si pe deasupra acest spatiu este inegal, adik a pus cada stramb fata de perete.Cum fac sa umplu si eu acest spatiu, sa il izolez(sa nu curga apa intre cada si perete) ca sa pot pune faianta dupa.Mentionez k spatiul variaza intre 1-3cm si cada este din tabla.
    Multumesc

Presupunand ca peretele nu este de vina pentru acest rost prea mare, prima solutie este refacerea pozitionarii cazii.

Prin aplicarea faiantei se va acoperii un anumit spatiu (in jur de 1 cm sau mai mult daca se mareste cantitatea de adeziv in spatele placii dar nu trebuie exagerat).

Peretele nu are nici o vina, ala care a pus cada e....iar solutia cu repozitionarea cazii pica pt. ca omul a pus cada cu simt de raspundere si a zidit-o bine!Si dupa ce pun faianta cum fac sa nu se infiltreze apa intre cada si faianta???Merci de ajutor

Nu se poate incarca peretele in zona de imbinarea cu cada, si sa se puna faianta peste, la unghi? ceva de genul:

_/
    Viata e complexa si are multe aspecte...

Nu stiu klaus... si eu tot la ceva de genul asta ma gandeam, dar am crezut ca exista un sistem, ceva care sa mearga repede.asteptam o idee salvatoare

banda etansare cada

Intre faianta si cada am o banda de etansare tip cornier plastic cu margini de latex, are 1,80 m lungime si 15 lei/buc. Se fixeaza cu mastic siliconic si preia cca. 3cm de inegalitate. Astfel nu mai ajunge apa sub cada de pe pe peretele de faianta. E o varianta......

Re: banda etansare cada

Vezi ca are un anumita pozitie de montaj presupun, laturile cornierului fiind diferite ca profil...poate stie cineva cum se pozitioneaza...care magine pe faianta si care pe cada...poate un sfat de la ADMIN....Merci.

Am rezolvat oarecum problema. Am pus niste placi de polistiren lipite de perete,am pus faianta, banda hidroizolatoare si pe urma silicon.Din lipsa de alte idei sper sa ma fi descurcat cat de cat... Merci oricum Lucian,buna ideea ta, dar prea tarziu pentru mine ...cine stie poate pentru altcineva.

Hidroizolare intre cada si perete

Salutare la toata lumea,

Exista oare metode de a hidroizola interstitiul dintre cada de baie si perete in afara de clasicul silicon? Intreb acest lucru pentru ca am baia de la etaj in lucru si nu as vrea sa ma trezesc cu umezeala sub cada.

La bloc am patit acest lucru de mai multe ori. Mai mult, siliconul mucegaia (se innegrea) si nu-si mai facea treaba dupa nici 3 luni...

Am gasit intre timp solutiile de hidroizolare de la Ceresit / Isomat. Sunt ambele ok si voi decide curand pe care o voi folosi. Dar n-am vazut nimic adevarat pentru aceasta zona sensibila (cada-perete)

Multumesc mult pt ajutor.
    Cu stima,

Catalin

eu am vazut la un magazin de materiale de c-tii (chiar unul de cartier) o banda izolatoare (de la bison) lunga de vreo 3 m daca nu ma insel exact pt acest spatiu
    izoleaza perfect sau cel putin asa se lauda producatorul eu am de gand sa o montez cam intr-o luna daca apuc si mai revin cu detalii
    costa aproximativ 30 de lei depinde de unde o cumparati
    succes

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Etansare rost intre cada si perete
    De Sonia N în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 99
    Ultimul post: 10.03.2014, 09:53
  2. Distante intre perete si tamplarie
    De radu matei în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 16.09.2008, 09:33
  3. Hidroizolatie intre cada dus si perete
    De cosmyman în forumul Hidroizolatii
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 09.10.2007, 09:21
  4. Spatiu intre cada si perete - cu ce il acopar ?
    De i96nds în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 18.04.2007, 14:38
  5. spatiu intre cada si perete
    De Roxana_D în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 01.04.2007, 11:25

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii