Hidroizolare intre cada si perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #16
    Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

    Si eu am avut diferente si de 2 cm, sunt baghete albe cu cauciuc pe margini, le lipiti cu silicon si gata.

    Comentariu

    • dani bota
      Membru
      • 12.sep.2012
      • 287

      #17
      Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

      faianta este deja aplicata, tocmai asta era ideea sa nu mai fac alte modificari la perete. Am taiat un pic din baza din spate a caditei /nu constituie element de sustinere/ ca sa pot sa o mai apropii de perete , deoarece tevile de la centrala sunt aparente si traverseaza tot coltul, motiv pt. care nu am putut apropia cadita eficient. Problema de etansietate e la coltul caditei
      Ultima editare de dani bota; 14.sep.2012, 12:28.

      Comentariu

      • dani bota
        Membru
        • 12.sep.2012
        • 287

        #18
        Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01963.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	791,4 KB 
ID:	604768Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01964.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	798,0 KB 
ID:	604769Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01965.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	748,6 KB 
ID:	604770Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01966.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	750,1 KB 
ID:	604771

        Comentariu

        • dani bota
          Membru
          • 12.sep.2012
          • 287

          #19
          Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

          Ma gandeam daca stiti vreun produs ,mastic,banda sau altceva cu care sa pot umple golul dintre perete si cadita si apoi sa atasez baghetele, ceva un pic elasitic.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #20
            Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

            Am pus si eu bagheta la cadita de dus si rezista eroic din 2006. Sigur nu ai etansat bine, atat pe latura superioara cat plus pe cea inferioara si ai utilizat o bagheta ceva mai subtirica. Cauta o bagheta masiva ceva mai lata, cu sectiune triunghiulara, ma rog ipotenuza poate fi semicerc. Adauga silicon sanitar pe fiecare cateta apoi adauga silicon pe imbinarea bagheta cada, perete. Garantat,100% tine.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • dani bota
              Membru
              • 12.sep.2012
              • 287

              #21
              Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

              Am pus silicon pe toate partile de bison care, consider eu e de calitate si degeaba. am schimbat 2 tipuri de baghete , prima am pus triunghiulara cu margini siliconate si dupa se aplica fata , a doua bagheta ampus de plastic plin cu margini siliconice plus pe langa silicon am mai prins-o si cu holsurub. Ma tot gandesc ca poate cadita are pe undeva o parte mai slaba si se misca insesizabil in timp ce te urci in ea, deaceea doream sa imi recomandati un produs elastic, In fine o sa incerc si cu silicon ceresit cum mi-a recomandat colegul mai sus si in lipsa de alte sugestii daca nu rezista , o sa o demontez si ii zidesc pe linga perete sa ii intaresc baza si cu niste fasii de faianta sper sa ii dau de capat.

              Comentariu

              • Dosarele x
                Membru Marcant
                • 22.iul.2012
                • 522

                #22
                Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                Va sfatuiesc sa scoateti bagheta acea prinsa in holsuruburi, sa curatati totul perfect ( siliconul vechi, precum si alte impuritati).
                Acelasi lucru faceti si cu partile verticale ale cabinei de dus.
                Siliconati partile verticale cu grija evitand posibilele spatii libere la aplicare.
                Inainte de montarea unei baghete noi inserati un silicon sanitar intre faianta si cadita.
                Lasati acel silicon sa se intareasca ( 48 de ore).
                Dupa intarirea siliconului montati o noua bagheta.

                Infiltrarea apei poate fi si din coltarul de interior al faiantei care se vede in foto.
                Atentie, orice urma de umezeala face ca siliconul sa nu adere pe suprafata, asadar asigurativa ca nu sunt urme de umezeala.
                Ultima editare de Dosarele x; 15.sep.2012, 21:01.
                Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                Comentariu

                • dani bota
                  Membru
                  • 12.sep.2012
                  • 287

                  #23
                  Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                  Sa vedem ce va iesi, multumesc de sfaturi

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 570

                    #24
                    Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                    Asa cum am scris mai sus bagheta cu silicon pe doua parti si gata. Daca cordonul de silicon nu e corect aplicta si continu atunci curge apa. Mi se pare o inemtie sa tai din cadita de dus
                    !

                    Comentariu

                    • dani bota
                      Membru
                      • 12.sep.2012
                      • 287

                      #25
                      Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                      Daca ai fi privit cu atentie pozele ai fi vazut unde am taiat, netaind elemente de sustinere ci bucatelele de mascare laterale pe langa tevi si daca am montat cabina + toate amenajarile interioare de la 0/zid despartitor,usi, instalatii sanitare,scurgere,placari,peretii cu toate operatiile necesare, firele de curent bec prize ventilator etc./ inseamna ca nu sunt chiar habarnist, dar s-a intamplat sa am o problema si vroiam sa o rezolv cat mai usor asa ca am cerut niste sfaturi.

                      Comentariu

                      • dani bota
                        Membru
                        • 12.sep.2012
                        • 287

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01967.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	773,3 KB 
ID:	604791Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01968.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	802,7 KB 
ID:	604792Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01969.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	140,7 KB 
ID:	604793Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01970.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	744,5 KB 
ID:	604796Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC01972 a.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	91,1 KB 
ID:	604797

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #27
                          Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                          Totusi, rostul dintre cadita si perete nu este exagerar cum se intelegea initial. Nu ar trebui sa fie probleme cu etansare daca lucrarea este facuta cu atentie la detalii. Ati primit sfaturile necesare, puteti utiliza fie un profil de etansare pe care il gasiti in comert si este special pentru acest gen de lucrari, sunt diferite variante constructive: profil etansare cu garnituri, profile de etansare autoadezive, benzi de etansare autoadezire la rola etc. Aveti cateva exemple in foto atasate.
                          Deasemena, pe forum exista presentata si varianta specificata de VYS mai sus, similara cu a dvs. insa in cazul prezent ati utilizat o bagheta subtire si greu de etansat. Vedeti linkul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post270817 Exista baghete polistiren pentru rotunjirea colturile si sunt de preferat datorita formei, etansarea s eface perfect cu silicon sanitar Ceresit CS25 si fara prindere mecanica de tip holtzsurub asa cum ati facut. Trebuie sa aveti rabdare sa se usuce siliconul si apoi utilizati cada. Aceasta nu ar trebui sa fie flexibila in sensul ca sub aceasta trebuie sa fie un suport rezistent si sa nu permita curbarea si implicit solicitarea rostului respectiv.
                          Tot in acel topic este o alta idee http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post269879

                          Speram ca rezolvati problema si asteptam raspuns pozitiv.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          Procesare...