Hidroizolare intre cada si perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dwain
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 4

    Hidroizolare intre cada si perete

    Salutare !
    Am si eu o problema."Mesterul" care mi-a montat cada a lasat un spatiu prea mare intre cada si perete ,si pe deasupra acest spatiu este inegal, adik a pus cada stramb fata de perete.Cum fac sa umplu si eu acest spatiu, sa il izolez(sa nu curga apa intre cada si perete) ca sa pot pune faianta dupa.Mentionez k spatiul variaza intre 1-3cm si cada este din tabla.
    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15133

    #2
    Presupunand ca peretele nu este de vina pentru acest rost prea mare, prima solutie este refacerea pozitionarii cazii.

    Prin aplicarea faiantei se va acoperii un anumit spatiu (in jur de 1 cm sau mai mult daca se mareste cantitatea de adeziv in spatele placii dar nu trebuie exagerat).

    Comentariu

    • dwain
      Incepator
      • 02.aug.2006
      • 4

      #3
      Peretele nu are nici o vina, ala care a pus cada e....iar solutia cu repozitionarea cazii pica pt. ca omul a pus cada cu simt de raspundere si a zidit-o bine!Si dupa ce pun faianta cum fac sa nu se infiltreze apa intre cada si faianta???Merci de ajutor

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Nu se poate incarca peretele in zona de imbinarea cu cada, si sa se puna faianta peste, la unghi? ceva de genul:

        _/
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • dwain
          Incepator
          • 02.aug.2006
          • 4

          #5
          Nu stiu klaus... si eu tot la ceva de genul asta ma gandeam, dar am crezut ca exista un sistem, ceva care sa mearga repede.asteptam o idee salvatoare

          Comentariu

          • lucian63
            Incepator
            • 21.aug.2006
            • 2

            #6
            banda etansare cada

            Intre faianta si cada am o banda de etansare tip cornier plastic cu margini de latex, are 1,80 m lungime si 15 lei/buc. Se fixeaza cu mastic siliconic si preia cca. 3cm de inegalitate. Astfel nu mai ajunge apa sub cada de pe pe peretele de faianta. E o varianta......

            Comentariu

            • lucian63
              Incepator
              • 21.aug.2006
              • 2

              #7
              Re: banda etansare cada

              Vezi ca are un anumita pozitie de montaj presupun, laturile cornierului fiind diferite ca profil...poate stie cineva cum se pozitioneaza...care magine pe faianta si care pe cada...poate un sfat de la ADMIN....Merci.

              Comentariu

              • dwain
                Incepator
                • 02.aug.2006
                • 4

                #8
                Am rezolvat oarecum problema. Am pus niste placi de polistiren lipite de perete,am pus faianta, banda hidroizolatoare si pe urma silicon.Din lipsa de alte idei sper sa ma fi descurcat cat de cat... Merci oricum Lucian,buna ideea ta, dar prea tarziu pentru mine ...cine stie poate pentru altcineva.

                Comentariu

                • Catalin2005
                  Incepator
                  • 06.dec.2005
                  • 54

                  #9
                  Hidroizolare intre cada si perete

                  Salutare la toata lumea,

                  Exista oare metode de a hidroizola interstitiul dintre cada de baie si perete in afara de clasicul silicon? Intreb acest lucru pentru ca am baia de la etaj in lucru si nu as vrea sa ma trezesc cu umezeala sub cada.

                  La bloc am patit acest lucru de mai multe ori. Mai mult, siliconul mucegaia (se innegrea) si nu-si mai facea treaba dupa nici 3 luni...

                  Am gasit intre timp solutiile de hidroizolare de la Ceresit / Isomat. Sunt ambele ok si voi decide curand pe care o voi folosi. Dar n-am vazut nimic adevarat pentru aceasta zona sensibila (cada-perete)

                  Multumesc mult pt ajutor.
                  Cu stima,

                  Catalin

                  Comentariu

                  • mester traian
                    Membru
                    • 11.mar.2007
                    • 162

                    #10
                    eu am vazut la un magazin de materiale de c-tii (chiar unul de cartier) o banda izolatoare (de la bison) lunga de vreo 3 m daca nu ma insel exact pt acest spatiu
                    izoleaza perfect sau cel putin asa se lauda producatorul eu am de gand sa o montez cam intr-o luna daca apuc si mai revin cu detalii
                    costa aproximativ 30 de lei depinde de unde o cumparati
                    succes

                    Comentariu

                    • Catalin2005
                      Incepator
                      • 06.dec.2005
                      • 54

                      #11
                      Multumesc pt raspuns.

                      Puteti sa-mi dati mai multe detalii?
                      Cu stima,

                      Catalin

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Aveti aici detalii de montaj si modele pentru profilele de etansare : http://www.profilux.ro/produse_p2.php?p_codcateg=9
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15133

                          #13
                          Dincolo de profile, este important sa realizatiplacarea cu ceramica asa incat asezarea cazii de baie sa se faca perfect pe perete. In acest fel, cordonul de silicon este unul minim si va asigura etansarea spatiului intr-un mod corect.

                          Mucegairea poate fi datorata si altor cauze, deficiente de izolatie termica, lipsa aerisirii etc.

                          Comentariu

                          • dani bota
                            Membru
                            • 12.sep.2012
                            • 287

                            #14
                            Probleme cadita dus

                            Am montat o cadita de dus in baie ,problema e ca la montaj nu am putut sa o dau pina la coltul peretelui deoarece am lasat in partea de jos am tevi aparente si distanta pina la perete e de aproximativ 2 cm, si curge apa dupa cadita. Am motat baghete, degeaba , le-am etansat cu silicon =degeaba ,tine 2-3 saptamani si de la capat. Ce alta solutie imi puteti spune, ce produse as putea sa mai folosesc in ideea ca nu as vrea sa o demontez sa fac alte modificari.
                            Ultima editare de dani bota; 13.sep.2012, 07:07.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15133

                              #15
                              Răspuns la: Hidroizolare intre cada si perete

                              Daca bagheta respectiva era suficient de lata pentru a acoperi golul respectiv iar etansarea cu silicon sanitar (Ceresit CS25) ar fi fost perfecta, nu ar fi fost o problema etansarea zonei.
                              In mod corect ar fi trebuit ca peretele respectiv sa fi fost modelat astfel incat cadita sa se aseze pe acesta iar rostul ramas sa fie unul minim.
                              Puteti sa postati foto de la fata locului? Exista faianta aplicata sau se mai poate interveni pe perete?

                              Comentariu

                              Procesare...