Incalzire prin cabluri

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladis
    Incepator
    • 04.aug.2006
    • 3

    Incalzire prin cabluri

    Ce stiti despre incalzirea prin cabluri electrice?
    Costuri, cum se instaleaza?
    Am un pliant de la DEVI danemarca, stie cineva ceva de acest subiect?

    Merci!
    vlad
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Ce cunosc eu lucra in felul urmator: intre doua conductoare electrice era intercalat un material cu proprietati speciale care la trecerea curentului prin conductoare transforma electricitatea in caldura. Nu sunt destinate pentru incaperi, se folosesc la conducte unde exista pericolul de inghet, la robineti de exterior sau sub trotuare, alei etc pentru a preveni formarea poleiului sau depunerea zapezii.

    Sunt de diferite puteri si dezvolta diferite temperaturi in functie de domeniul de utilizare.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • vladis
      Incepator
      • 04.aug.2006
      • 3

      #3
      Merci de raspuns dar exista si cabluri de incalzire pentru incaperi, am sa incerc si pe forumul de instalatii termice!
      vlad

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        1001case.ro/Incalzire_electrica_prin_pardoseala_Warm_Floor__p9 24.html
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • vladis
          Incepator
          • 04.aug.2006
          • 3

          #5
          link

          Merci pentru link! Am mai gasit si varianta aceasta: hobbitro.ro/confort.htm
          vlad

          Comentariu

          • idg
            Membru marcant
            • 18.iun.2004
            • 321

            #6
            da, si pe mine ma tenta sa fac in bucatarie chestia asta, cred ca prin bucuresti danfos (sau dafos) comercializeaza asa ceva.
            Toata instalatia se compune dintr-un covoras, un senzor de temperatura si un variator, dar mie, pentru vreo 8 mp imi iesise cam 12 milioane prin primavara si n-aveam banii, asa ca o s-o las pentru la anu'.
            In principiu, tehnologia e preluata de la devi, si au si sistem de degivrare a conductelor, jgheaburilor sau pur si simplu a trotuarelor de pe langa casa...

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Cateva detalii si in acest reportaj: stirileprotv.ro/video/afla-cum-poti-scapa-de-turturii-de-pe-casa-fara-sa-depui-niciun-efort/60470380
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2210

                #8
                Discutiile despre incalzirea electrica prin pardoseala si sistemele asociate se desfasoara in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=756&start=105
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                Procesare...