Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

    Pozele sunt binevenite intotdeauna .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare -

      Postat în original de soarece
      preventiv si e ok ....ma apuc si de BOSCH maine,am tras de el bine da' nu l-am desfacut niciodata(asta nu gaura de vizitare/ungere)....se pare ca vaselina asta siliconica e a naibii de OK si e pacat sa n-o folosesc desi la BOSCH se gasesc oringuri dar ar fi mai ok sa previn ceva nasol din timp.....simt ca nu prea mai are putere de lovire cum avea cand era mai tanar! o sa revin cu poze daca intereseaza pe cineva
      Schimba si oringul de pe pistonas.

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare -

        Postat în original de soarece
        preventiv si e ok ....ma apuc si de BOSCH maine,am tras de el bine da' nu l-am desfacut niciodata(asta nu gaura de vizitare/ungere)....se pare ca vaselina asta siliconica e a naibii de OK si e pacat sa n-o folosesc desi la BOSCH se gasesc oringuri dar ar fi mai ok sa previn ceva nasol din timp.....simt ca nu prea mai are putere de lovire cum avea cand era mai tanar! o sa revin cu poze daca intereseaza pe cineva
        Da, as fi si eu curios. Am un bosc 2-26DFR si face desul de urit pe gaurire fara percutie. Ceva in partea de fata,suna cam ca si cum ar fi un rulment spart.Nu am desfacut niciodata, mi-e putin teama ca nu o sa-l mai pun la loc cum trebuie. eventual daca aveti timp sa descrieti cum se demonteaza as fi recunoscator. Cu respect.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 272

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare -

          Salut prieteni,
          Detin un ciocan rotopercutor Bosch GBH 5-40 DE pe care il am de la un amic.Estetic este intr-o stare foarte buna si am sperat ca si tehnic sa fie la fel insa nu este asa.Percutia este anemica,deci trbuie depanat.Nu am avut timp inca sa-l desfac sa vad despre ce este vorba.El functioneaza pe modul percutie dar nu dezvolat energie de impact.Ma gandeam ca trebuie sa schimb gariturile O-ring de pe componentele din modul percutie,ma refer aici la pozitiile 162 respectiv 165 din desenul atasat,asta in eventualitatea in care nu sunt uzuri sau alte probleme.Daca a avut cineva probleme asemenatoare il rog sa posteze rezolvarea.
          Orice sugestie este binevenita.
          Multumesc
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • albinaru
            Incepator
            • 19.mar.2015
            • 1

            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

            Va salut cu respect.

            Am de prin 2007 un rotopercutor chinezesc, din alea rosii ce se vindeau la Baumax de 850 W.M-a slujit nesperat de bine pana de curand cand a inceput sa faca fitze la dat gauri in beton. Cand are bataie cand o pierde.Este absolut aleator si nu inteleg.Cand bate, o face magistral, cand nu bate doar invarte.
            Ce poate fi? cum sa-l repar?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

              E uzat sistemul de percutie , trebuie sa l desfaci si sa schimbi piesa uzata ( daca gasesti asa ceva pe undeva ) . Depinde ce pretentii ai de la scula dar cred ca una noua e binevenita ...
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                Postat în original de albinaru
                Va salut cu respect.

                Am de prin 2007 un rotopercutor chinezesc, din alea rosii ce se vindeau la Baumax de 850 W.M-a slujit nesperat de bine pana de curand cand a inceput sa faca fitze la dat gauri in beton. Cand are bataie cand o pierde.Este absolut aleator si nu inteleg.Cand bate, o face magistral, cand nu bate doar invarte.
                Ce poate fi? cum sa-l repar?
                O poza se poate?

                Comentariu

                • craciun iulian
                  Incepator
                  • 01.dec.2015
                  • 2

                  Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                  Ce se intampla daca un rotopercutor bosch gbh 2.26 dre merge doar cu percutie pe toate cele trei regimuri. Asta dupa ce am pus vaselina in angrenaj. Nu mai lucreaza doar gaurire fara percutie?

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                    Nu mai lucreaza doar gaurire fara percutie ?? Mai explicati odata ce functioneaza si ce nu si ce functiona inainte ( doar ) .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                      Postat în original de albinaru
                      Va salut cu respect.

                      Am de prin 2007 un rotopercutor chinezesc, din alea rosii ce se vindeau la Baumax de 850 W.M-a slujit nesperat de bine pana de curand cand a inceput sa faca fitze la dat gauri in beton. Cand are bataie cand o pierde.Este absolut aleator si nu inteleg.Cand bate, o face magistral, cand nu bate doar invarte.
                      Ce poate fi? cum sa-l repar?

                      Sal. Probabil e vb de Matrix,850W,3,4J si teoretic firma ce il pune pe piata e Germana dar fabricatia normal,e in China. Stiu ca unele bateau dupa ce mergea putin in gol sa se incalazeasca o idee. La cei 59 de lei cit au fost la dechiderea Baumax, au fost extraordinare
                      Acum aceasi scula comandata pe net cu tot cu transport ajunge la 300 lei
                      Avind in vedere ca la deschiderea Baumax s-au vindut multe bucati ai sanse sa gesesti la vreun cunoscut una la care este mandrina stricata sau elicea de racire, care la unele se macina in timp. Iei de pe aceea ce te intereseaza(posibil pistonul sau cava oring de guma) si rezolvi ieftin
                      Situatia aceasta enervanta de a bate aleator apare si la rotopercutante noi, spre exemplu la Horbach gama de rotopercutoare cele mai ieftine,au plasticul gri, (imi scapa numele) au aceeasi apucaturi si au fost destule retururi din acest motiv
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • townkat
                        Incepator
                        • 23.iun.2012
                        • 2

                        Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                        buna ziua, am si eu un ciocan rotopercutor go / on tbh426n1c si de cand l-am luat mereu il gasesc murdar de ulei (ceva galben), curge de undeva de la imbinarea dintre partea de plastic (partea cea mai de jos cu motorul), si cea de metal (langa fanta aceea, la nivel cu comutatorul de oprire a percutiei)
                        il am de de 4 -5 ani dar l-am folosit foarte rar (cateva ori), si merge foarte bine, dar as vrea sa stiu totusi daca e normala aceasta curgere de ulei
                        deasemenea are un capac in partea de sus, in carte fiind descris ca pentru baia de ulei, insa nu scrie sa se foloseasca de catre utilizator la ceva, trebuie sa mai completez ?..

                        multumesc mult

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                          Sal. Aceste tipuri de ciocane rotopercutoare nu sunt cu ulei, sunt cu vaselina. Acea mica scurgere este de la partea mecanica unsa cu vaselina. Poti desfacace dopul de plastic dispus in partea de sus, prin desurubare si sa mai completezi cu vaselina. Sa nu umpli locasul cu vaselina,trebuie sa fie cam 50% cu vaselina. Daca doresti procentul sau cantitatea exacta cauta fisa tehnica pe net.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • townkat
                            Incepator
                            • 23.iun.2012
                            • 2

                            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare - PROBLEME

                            multumesc mult

                            Comentariu

                            Procesare...