Conditii legale pt. instalare Boiler pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rodian
    Incepator
    • 20.mar.2006
    • 7

    Conditii legale pt. instalare Boiler pe gaz

    Buna ziua,

    Apartamentul in care locuiesc a fost construit cu cazan de incalzire a apei. Cu mult timp in urma am inlocuit acest cazan cu un boiler pe gaz pentru incalzirea apai menajere. La ultimul control facut de Distrigaz Sud mi-au spus ca nu este voie sa ai in baie boiler. Am facut o cerere la Distrigaz pt. mutarea focului in bucatarie dar cand au venit iar la control tot nu e bine. Recomandare celor veniti in control a fost sa instalez o centrala cu tiraj fortat.
    Va rog sa-mi spuneti care este varianta de a instala boilerul cu tiraj normal in bucatari.Precizez ca bucataria are un volum de ~20mc si un geam de ~2mp.
    Multumesc mult.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Re: Conditii legale pt. instalare Boiler pe gaz

    inteleg ca locuiti la bloc, nu puteti instala nici centrala, nici boiler cu tiraj normal.
    din cate stiu, boiler cu tiraj fortat nu exista, deci singura varianta este instalarea unei centrale cu tiraj fortat, numai dupa aprobarea distrigazului...

    Comentariu

    • rodian
      Incepator
      • 20.mar.2006
      • 7

      #3
      Conform Prescripþiei tehnice PT A1-2002, in bucatarie pot instala boiler daca sujnt indeplinite conditiile de instalare, conmditii care sunt indeplinite. Astept sa vad ca respuns "oficial" primesc de la DistriGaz.

      Comentariu

      Procesare...