din nou, mucegaiul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ramsro
    Incepator
    • 24.aug.2006
    • 2

    din nou, mucegaiul

    Buna ziua! As dori sa va cer un sfat in legatura cu eliminarea mucegaiului. Desi am citit aproximativ toate mesajele de pe forum, tot nu-mi este clar si as dori sa mai specific cateva lucruri. Avem o casa din BCA, cu etaj si in dormitorul in care stam, a aparut mucegaiul, fiind si tencuiala afectata, peretele respectiv fiind in permanenta ud, doar pe colt (iarna). Casa este noua (3 ani) si are termopane. Ne gandeam sa izolam pe exterior, dar dat fiind costul foarte ridicat, ne-am indreptat atentia spre izolarea interioara. Am cumparat deja polistirenul de 5 cm si rigipsul dar ne este teama sa nu reapara in timp mucegaiul. Nu mai stim pe cine sa intrebam pt ca fiecare spune altceva,iar acum se apropie si iarna si suntem un pic in intarziere. Ce ne sfatuiti sa facem? Izolatia pe interior este atat de rea? Chiar daca folosim si amorsa de antimucegai si polistiren si folie de aluminiu si rigips in final? Va multumim mult si asteptam cu multa speranta raspunsul dumneavoastra. O zi buna!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu va recomand sa executati o izolare interioara cu polistiren. Neplacerile actuale vor fi amplificate datorita scaderii temperaturii pe peretele existent de BCA.

    Chiar daca termoizolarea exterioara este mai scumpa acest lucru se va reflecta in consumul de energie, in confortul interior si in comportarea constructiei in timp.

    In acel colt este posibil sa fie o punte termica, o suprafata mai rece care iarna poate cauza aparitia condensului. Avand casa din BCA probabail acolo este zona structurii de rezistenta (beton).

    Eliminarea puntilor termice este un alt avantaj al termoizolarii exterioare.

    Comentariu

    • ramsro
      Incepator
      • 24.aug.2006
      • 2

      #3
      Multumim mult pentru raspunsul prompt!

      Comentariu

      Procesare...