butoi vin

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 918

    butoi vin

    Am desfacut (am scos fundul) doua butoaie de vin facute din lemn si am constatat ca doagele au prins miros de mucegai.Ce pot face pentru a scapa de mirosul de mucegai care a intrat in doaga si in acelasi timp vinul sa nu mai aiba gust de mucegai?Mentionez ca butoaiele nu au mai fost desfacute de foarte mult timp.Solutie antimucegai pentru pereti?
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #2
    Presupun cã mai doriþi sã le folosiþi la vin...
    Dacã tot le-aþi desfãcut, frecaþi-le bine cu o perie de duºumele(mai existã oare?) cu o soluþie de sodã calcinatã(de rufe)de 3-4 ori. Limpezite bine! Asamblate, umplute cu apã, lasate la umflat! Apoi golite, ºi tratate cu fum de sulf. Atenþi: picãturile de sulf din fitilul care arde nu trebuie sã rãmânã în butoi, sulful dã gust ºi miros rãu rãu vinului(mai neplãcut decât mucegaiul). Vã trebuie un ,,dispozitiv" special ptr asta.
    Sper sã reuºiþi sã scoateþi mirosul!
    Cu stimã,...
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului .Imi puteti spune cum se numeste sau cum arata acel dispozitiv?

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Trebuie confecþionat! În principiu: un cilindru care sã aibã in volum mai mare ca sulful scurs, care sã intre pe gaura buroiului. de el, rigidã o sîrmã mai lungã cu care se coboarã în butoi. pe aceastã sârmã mai trebuie un cârlig în care se înfige fitilul de sulf. Marginea de jos a fitilului sã fie la1-2cm de marginea de sus a cilindrului, iar fitilul sã fie poziþionat în centrul cilindrului. Aprindeþi fitilul ºi-l coborâþi cu grijã în butoi ºi puneþi dopul. Repetaþi de 2-3 ori. Clãtiþi bine cu apã rece ºi curatã!
        Succes!
        Sã ne spuneþi dacã a ieºit mirosul!
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 918

          #5
          va multumesc.

          Comentariu

          • valeriu ciprian
            Membru Marcant
            • 09.feb.2006
            • 918

            #6
            lasat butoaiele o saptamana cu apa pentru a se muia drojdia depusa iar acum am ras peretii butoiului cu un spaclu gros pana a ramas lemnul curat.Saptamana viitoare il ard in interior cu arzatorul pe urma il spal cu o perie de sarma si inainte de a-i pune fundul bag intr-o galetusa de tabla pucioasa.Bineinteles asup bine partea de sus a butoiului iar apoi il spal cucu apa fiarta..Sper sa iasa mirosul. Am inteles de la batranii satului ca daca dai cu var pe peretii butoiului vezi exact unde este mucegai deoarece in acele locuri nu se usuca varul.

            Comentariu

            • ssilvviu
              Membru
              • 09.aug.2006
              • 247

              #7
              Despre butoaie

              Eu si tatal meu facem 1000-1500 de litri de vin pe an si nu folosim la spalat butoaie nici soda, nu ardem nici sulf. Pur si simplu se da unul din funduri jos, se umple butoiul cu apa si se lasa la inmuiat, dupa care se freaca cu o perie de mochete (sau cu spaclu, depinde cata mizerie are). Apoi daca il lasati la aer dispare si mirosul de mucegai.
              De preferinta este ca imediat dupa golire sa se urmeze acesti pasi, pentru ca lasat gol in beci cu drojdia de la vin pe fund face mucegai. Atentie insa: nu-l lasati in bataia soarelui.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                OFF TOPIC

                Eu si tatal meu facem 1000-1500 de litri de vin pe an
                Si va ajunge? Ma gandeam ca ne trebe si noua oaresce cantitate de vinulet.

                Eu, Seni, Baboo si Mina ne pregatim de chef si m-am gandit ca o este utila o donatie
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #9
                  Ma gandesc ca la asa o cantitate......poate dona macar o sticla pt. noi! Haideti ca poate gasim si cumparator pt. rotopercutanta aia si ne meritam cinstea!

                  Comentariu

                  • ssilvviu
                    Membru
                    • 09.aug.2006
                    • 247

                    #10
                    Da cum facem?

                    Pai si cum sa va trimit sticla? Online? Acu abia e in stadiul de tulburel. Azi toata ziua am dat la presa. Da cum se limpezeste (cam peste o luna) promit ca fac o poza unei sticle si v-o trimit...

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Re: Da cum facem?

                      Postat în original de ssilvviu
                      Pai si cum sa va trimit sticla? Online? Acu abia e in stadiul de tulburel. Azi toata ziua am dat la presa. Da cum se limpezeste (cam peste o luna) promit ca fac o poza unei sticle si v-o trimit...
                      S-a inventat curieratul
                      Ce pofta de must am!

                      Deja salivez!
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Maverick27
                        Incepator
                        • 29.sep.2006
                        • 2

                        #12
                        Incearca cu var

                        Incerca cu sa stingi niste var cu apa (sau gata stins),are rol de desinfectant,am vazut asta la tara,e o metoda simpla si originala

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Re: Incearca cu var

                          Postat în original de Maverick27
                          Incerca cu sa stingi niste var cu apa (sau gata stins),are rol de desinfectant,am vazut asta la tara,e o metoda simpla si originala
                          Sper ca nu pofta de must a lui Viorel ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • LucianDr.
                            Membru Marcant
                            • 06.feb.2006
                            • 925

                            #14
                            Zgarciti din astia am amai vazut eu. Tin totul pentru ei....
                            I'm working for a better live!

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1658

                              #15
                              BÃIIII! oAMENILOR

                              Eu nu sunt BETONIERÃ! VARU' se pune-n betonierã sã faci tencuialã, nu sa faci VIN!
                              Sau aveþi o nouã formulã de tencuialã pe bazã de vin???

                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              Procesare...