+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Fier beton la o casa cu un etaj

La stalpi sa folosesti pietris mai fin 0-16. Eu acuma sunt la cofrat peste parter unde o sa torn centura de 20cm h si placa de 12. O sa cumpar B250 sau B300 direct de la statie. Foarte important deoarece tu(alinutza99) ai suprafata mica de turnat se poate face cu betoniera dar nu o sa-ti iasa aceiasi calitate peste tot deoarece masurile nu sunt aceleasi (cu lopata). O sa inchiriez o pompa (inchireaza minim 5 ore*100RON+TVA)+transport +la tipul de beton sa zicem B250 iti mai baga 10 RON la mc daca ti-l baga cu pompa ca ar trebui facut altfel si e mai scump. O gramada de bani imi intra acolo dar ce sa-i faci cand te apuci de o casa trebuie sa sti dinainte de ce dai si sa ai bani suficienti. Sa nu uiti de folie peste cofrag. O casa din lemn se construieste foarte repede si nu dai de atatea greutati pe parcurs dar se merita din zidarie pentru 3-4 luni in plus. Mi-ar fi frica sa pun supraetajatele de la mobila de bucatarie in OSB sau un calorifer. Mi-a spus un prieten din Norvegia ce a patit la un chef intr-un apartament cand cineva l-a impins in perete si a ajuns la vecini. Peretele respectiv era din lemn si odata a curs apa pe acolo si odata infiltrata s-a cam inmuiat. Acolo se fac blocuri din lemn, ca si in Canada,etc. Mi-as construi o casa din lemn ca am gasit un constructor foarte ieftin cu doar 11000 euro Living cu bucatarie, garaj, 3 dormitoare, 2 bai, acoperis fara astreala, de jur imprejur OSB, iar pe interior doar cadrele. Asta e manopera cu tot cu materiale si cu fundatie fara pivnita. Mai trebuie sa bag eu in interior vata minerala si sa cumpar si sa pun OSB si rigips (unii pun direct rigips) si pe exterior polistiren. Pe acoperis mai trebuie tegola si scara interioara. Mi-am facut calculul si cu max 16000 o scot fara instalatii si undeva la 23k euro la cheie. Casa are 90 mp/nivel si sus e mansarda de la 1,3 m. ce imi face el e in max 1 luna(el zice ca in 2 sapt dar i-a facut la un prieten de-al meu intr-o luna(mai si ploua)). As lua bani din banca pentru asta deoarece daca o dau in chirie se plateste singura si mai imi raman si cateva sute. Terenul il am. Construiti din lemn ca se merita la bani si timp. Restul manoperei o sa iau oameni platiti la zi. Nu va pot zice cu cine construiesc dar are firma si proiect cu licenta in ceea ce priveste structura casei si sincer va zic ca are o structura cum nu am mai vazul la alte case(ca la lemn stratificat). E super tipul. Sunt dezavantaje fonice la casele de lemn dar se merita.
    Bafta.

Cantitatea si tipul materialelor folosite la elementele de rezistenta ale unei case nu sunt idetintice nici chiar daca sunt in imediata apropiere una de alta.
    Cu stima.

buna ziua,eu nu styu cum domnul de mai sus a cheltuit pe fier 15 mil.lei la o placa de 120 metri patrati.
    Eu la o fundatie de 1 metru adancime,cu 60 latime,elevatie de 70,terasa de 30 metri,placa de 140 metri patrati,stalpi,grinzi ,centuri si placa de deasupra alti 140 metri patrati,am bagat 7 tone de fier,adica 4000 euro si 600 saci ciment ,doar pana acuma.
    As avea o intrebare,ce ma sfatuiti sa pun pe acoperis tabla lindab sau tigla Tondach?va multumesc.

Citat Postat în original de blank2010
    buna ziua,eu nu styu cum domnul de mai sus a cheltuit pe fier 15 mil.lei la o placa de 120 metri patrati.
    Eu la o fundatie de 1 metru adancime,cu 60 latime,elevatie de 70,terasa de 30 metri,placa de 140 metri patrati,stalpi,grinzi ,centuri si placa de deasupra alti 140 metri patrati,am bagat 7 tone de fier,adica 4000 euro si 600 saci ciment ,doar pana acuma.
    As avea o intrebare,ce ma sfatuiti sa pun pe acoperis tabla lindab sau tigla Tondach?va multumesc.
    Tiglă Tondach. Structura din lemn a acoperişului trebuie dimensionată corespunzător pt tiglă.
    faci o casa si pentru urmasii tai

Red face Răspuns la: Fier beton la o casa cu un etaj

Citat Postat în original de alinutza99 Vezi post
    Wow! cum de nu m-am gandit pana acuma?!? ce o fi fost in capul meu?
    mersi mult! totusi mai astept si alte raspunsuri
    E adevarat ca tre proect ,dar de obicei si ala e copiat dupa altul , asa ca in linii mari pot spune cu mana pe inima ca iti trebuie 6 bare fier de 14 pe stalp si etrieri de 8 la maxim 20 cm distanta intre ei (cca 1m lungime/buc)...fundatia sigur minim 1m in pamant...daca e casa ta

Răspuns la: Fier beton la o casa cu un etaj

Citat Postat în original de blank2010 Vezi post
    eu zic ca cel mai bine ar fi sa pui panouri poliuretan,izolatia e aproape totul,dar nici eu nu stiu unde sa gasesc panouri cu tabla exterioara care sa imite tigla...si am vazut mai de mult undeva

Răspuns la: Fier beton la o casa cu un etaj

Citat Postat în original de costin.tomescu Vezi post
    eu zic ca cel mai bine ar fi sa pui panouri poliuretan,izolatia e aproape totul,dar nici eu nu stiu unde sa gasesc panouri cu tabla exterioara care sa imite tigla...si am vazut mai de mult undeva
    Cred ca de vreo doi ani blank2010 si-a rezolvat problema

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Cumpar fier beton
    De smeagle în forumul Bursa
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.06.2014, 08:40
  2. Calitatea fier beton
    De coke17 în forumul Fundatia casei
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 15.09.2013, 14:09
  3. Fier beton
    De kuli în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 25.01.2009, 18:27
  4. Calitate fier beton chinezesc
    De gabby în forumul Do It Yourself - Bricolaj
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 17.06.2008, 21:33
  5. Fier Beton
    De andrei_gun în forumul Relaxare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.11.2007, 12:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi