Fier beton la o casa cu un etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinutza99
    Membru
    • 17.aug.2006
    • 168

    Fier beton la o casa cu un etaj

    BUNA ZIUA! as fi si eu interesata la o casuta cu un etaj in suprafata de 50-60m2 pe etaj si cu dimensiuni in jur de 10-11m L si 5-6m l cam cate kg de fier intra sau mai bine spus tone.....si de ce dimensiuni....si cam ce grosimi se folosesc la stalpi,la grinzi,la fundatie.


    Va multumesc anticipat!
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    Plateste un proict de structura si vei obtine cel mai bun sfat . Si cel mai sigur in explatare .

    Comentariu

    • alinutza99
      Membru
      • 17.aug.2006
      • 168

      #3
      Wow! cum de nu m-am gandit pana acuma?!? ce o fi fost in capul meu?
      mersi mult! totusi mai astept si alte raspunsuri

      Comentariu

      • mariusp
        Incepator
        • 13.feb.2006
        • 18

        #4
        pana la urma tot un proiect e sfant dar puteti consulta un fierar-betonist cu experienta si va spune exact ceea ce va spune si proiectantul. Astfel va puteti face un plan in kilograme sau tone dupa cum doriti dar si pe dimensiuni pentru ca nu gramajul conteaza ci dimensiunile la fier in functie de utilitati si suprafete. E drept cantitatea da pretul! mai trebuie sa adaugati etrierele la stalpi si grinzi, plasa de armatura la placi si sarma de legat....
        Cu respect,
        Marius

        Comentariu

        • alinutza99
          Membru
          • 17.aug.2006
          • 168

          #5
          da am inteles asta ca trebuie intrebat un expert dar de asta sunt pe forum ca sa intreb un expert sau cineva care a mai construit nu ca sa ma duc sa fac proiecte si alte invetigatii...voi de ce va mai aflati pe forum si nu intrebati electricieni,mesteri,arhitecti,etc?!

          Comentariu

          • mariusp
            Incepator
            • 13.feb.2006
            • 18

            #6
            alinutza vad ca te-ai intristat degeaba. Ce pot sa-ti spun decat ca la o casa de 12 pe 10 m am folosit fier beton de 15 milioane la ( 25.000 lei kg). am luat fierul asa cum mi-a recomandat constructorul dar in schimb am preferat sa platesc un fierar betonist care sa mi-l lege si sa mi-l pregateasca gata de pus in constructie. am mai platit fierarul cu 1 mil pentru 2 zile de munca si in felul asta am salvat cam 10 milioane manopera la firma de costructii, plus cateva milioane in plus diferenta de pret dintre pretul la care am gasit ieu materialul si pretul la care mi-l oferea constructorul. Cert este ca trebuie sa ai o structura de rezistenta ca la carte, adica facuta dupa recomandari dar cu mijloacele tale pentru ca altfel de jupoaie firma. sper ca am fost clar desi nu am fost ple placul celor care conduc firme de constructii si care prefera sa faca totul cap-coada asa cu doresc ei si la preturile lor. Uitam sa-ti spun, forumul m-a ajutat sa inteleg ce pasi trebuie sa urmez in constructia casei si in felul asta nu am luat tepe de la constructori asa cum ar fi vrut ei ( de regula au taxe si comisioane care nu se regasesc niciunde).
            succes!
            Cu respect,
            Marius

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Stimata alinutza99 !
              Pentru ca sa ai o casa durabila trebuie sa o construiesti sa fii sigura de rezistenta ei in timp. Pentru aceasta trebuie sa ai un proiect de rezistenta in care se tine cont de foarte multe conditii de la fata locului inclusiv de natura solului, amplasare, etc. Nimeni nu poate, de la distanta, sa stie cu exactitate ce cantitate, tip, dimensiune de fier beton iti trebuie.
              Cu stima.

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru marcant
                • 25.ian.2006
                • 405

                #8
                Sunt de acord cu maistrul max in ce te priveste alinutza 99.
                un proiect elaborat de un structurist tine seama de presiunea solicitata pe fundatie,de descarcarile din pereti care pot fi portanti sau neportanti,de structura care poate fi cu samburi sau structura in cadre si de multe alte elemente care "conduc"la o structura de rezistenta.
                nu faceti economie la armatura din beton.
                ceea ce propun meseriasii in general si ceea ce prevede un proiect autorizat realizeaza o economie de circa 30-40%.
                sincer nu cred ca merita riscul!
                KATA

                Comentariu

                • alinutza99
                  Membru
                  • 17.aug.2006
                  • 168

                  #9
                  va multumesc pt raspunsuri!

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Membru Marcant
                    • 06.feb.2006
                    • 925

                    #10
                    Pt mariusp 15 milioane la 120 mp cu 25000 / kg e foarte putin. Dintr-un calcul foarte simplu ti-a iesit 600 kg la 120 mp. Nu stiu cum se construieste in zona ta dar orice fierar betonist iti zice din start ca iti trebuie 10kg fier/mp. Tu ai jumatate din cat iti zic ei (si asta doar pentru placa nu si stalpi si grinzi). Eu sincer iti zic nu stiu cum poti sa stai sub acoperisul acela. Eu am cumparat fier pentru toata casa de peste 130 de milioane si poate mai imi trebuie ceva(amprenta 150mp D+P+E+M). Intradevar am o pivnita(crama) ca un demisol de 240h si 50 mp in interior si a intrat f. mult.
                    Pt alinutza99
                    Sa stabilim odata cu cimentul: La fundatie am cumparat cu cifa B200 si cu ajutorul unui jgeab din lemn confectionat de mine am putut sa directionam cimentul. Daca il faci tu atunci iti recomand 1 parte nisip 1 parte pietris merge si mai mare 32-0(parca). Acestea doua le poti amesteca, si ciment se pune 1 la 4. Adica mai concret in functie de cat au tu betoniera 10 lopeti pietris, 10 lopeti nisip (20 impreuna) si 5 lopeti de ciment. Asta e raportul 1 la trei. La placa peste pivnita pui armatura rezistenta ca la placa de sus (poate chiar mai rezistenta daca ai garaj peste pivnita) si unde nu este pivnita direct pe pamant pui plasa de buzau sudata sa nu te mai chinui de 4 sau de 6. Aici iti trebuie un raport ciment-mortar de 1/3 imbunatatit adica un pic mai mult ciment. Adancimea fundatiei trebuie sa fie minim de 90 cm in pamant(de la pamant in sus este elevatia) adica sub limita de inghet. Daca nu s-ar putea sa ai probleme si sa se ridice constructia(pot aparea fisuri) cand este f. frig afara. Fundatia de 90 cm se face de jur imprejurul casei pe o latime de 50 cm si pe zidurile interioare de la parter cu o grosime de 30 cm. La fundatie poti sa bagi 1/3 piatra din totalul de ciment. La elevatie numai ciment(iti recomand o elevatie de 50cm (doamne fereste de apa multa). Si se face o centura din fier beton din stalpi de PC 12 legati cu etriere(de OB6sau 4-5 la metru lungime. Sunt multe de spus despre fier si cel mai important este sa vorbesti cu un fierar betonist (nu ai nici suprafata asa de mare la casa asa ca o s-o scoti mai ieftin). Staplii verticali am pus PC de 16 (merge si de 14) 18 la numar in cazul meu(2 pt o terasa). La placa se foloseste PC de 10 legat din 10 in ce cm peste care vin calaretii(sfatul americanilor: nu faceti asa ceva acasa)adica nu te zgarci la placa. La primul rand vine ridicat la circa un metru si pe dedesupt intra calaretii. La geamuri iti vin buiandrugi (sau centura buiandrug) si centura sub placa dintre nivele. Centuri peste zidurile interioare si sus la etaj sau mansarda se pune o alta centura peste care v-a veni cosoroaba acoperisului. Staplii de rezistenta i-am dacut de 30 pe 30cm. Cel mai bine este sa faci cu un fierar betonist care a ridicat multe la viata lui sub recomandarile unor prieteni sau rude care au facut cu el. Eu l-am luat pe unul care construieste mai mult hoteluri are firma si raspunde pt ce este acolo (stie si la deschideri mai mari ce grinzi iti trebuie) si nu ii trebuie proiect de rezistenta si am negociat cu el la doar 60000 la mp (ne cunoastem de multi ani). Sincer cam de cati bani dispui alinutza99? Si eu credeam ca fier o sa cumpar de vreo 30 milioane dar am ajuns la f. mult. Am uitat la pivnita mi-a armat toti peretii pe verticala, am izolat cu izolator(din acela cu bule, astfel paretii sunt uscati tot timpul) si am facut drenaj cu tuburi de jur imprejur si am pus un strat de piatra mare dupa izolatie de 40 cm pt ca apa sa se scurga mai repede. Iesi foarte ieftin in regie proprie dar trebuie sa sti cu cine te incurci de la inceput. Eu la casa mea la rosu ajung undeva la doar 250 milioane(mi-am cautat un constructor pt fiecare etapa si i-am mai gasit ceva holongeri sau au venit ei cu ei. La cofrag intre etaje am luat echipa cu 100mp si pt acoperis la acelasi pret(am 180mp). O sa ies super ieftin la manopera la 375 mp locuibili undeva la 20 euro/mp manopera la rosu dar mi-am stors nervii foarte tare si am lucrat si eu in rand cu ei. La zidarie am iesit foarte ieftin cu un maistru zidar prieten de-al tatalui meu pe care l-am platit la zi si un holonger. Pt BCA am avut adeziv pentru rosturi subtiri si l-am facut intr-o vatra mare cu mixeru pt asa ceva(ca la gresie) si pentru zidurile interioare am folosit Porotherm de ungaria si am cumparat saci Tenco(parca)pt zidit si tencuit unde am adaugat doar apa si nisip. Bafta multa!
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • LucianDr.
                      Membru Marcant
                      • 06.feb.2006
                      • 925

                      #11
                      La stalpi sa folosesti pietris mai fin 0-16. Eu acuma sunt la cofrat peste parter unde o sa torn centura de 20cm h si placa de 12. O sa cumpar B250 sau B300 direct de la statie. Foarte important deoarece tu(alinutza99) ai suprafata mica de turnat se poate face cu betoniera dar nu o sa-ti iasa aceiasi calitate peste tot deoarece masurile nu sunt aceleasi (cu lopata). O sa inchiriez o pompa (inchireaza minim 5 ore*100RON+TVA)+transport +la tipul de beton sa zicem B250 iti mai baga 10 RON la mc daca ti-l baga cu pompa ca ar trebui facut altfel si e mai scump. O gramada de bani imi intra acolo dar ce sa-i faci cand te apuci de o casa trebuie sa sti dinainte de ce dai si sa ai bani suficienti. Sa nu uiti de folie peste cofrag. O casa din lemn se construieste foarte repede si nu dai de atatea greutati pe parcurs dar se merita din zidarie pentru 3-4 luni in plus. Mi-ar fi frica sa pun supraetajatele de la mobila de bucatarie in OSB sau un calorifer. Mi-a spus un prieten din Norvegia ce a patit la un chef intr-un apartament cand cineva l-a impins in perete si a ajuns la vecini. Peretele respectiv era din lemn si odata a curs apa pe acolo si odata infiltrata s-a cam inmuiat. Acolo se fac blocuri din lemn, ca si in Canada,etc. Mi-as construi o casa din lemn ca am gasit un constructor foarte ieftin cu doar 11000 euro Living cu bucatarie, garaj, 3 dormitoare, 2 bai, acoperis fara astreala, de jur imprejur OSB, iar pe interior doar cadrele. Asta e manopera cu tot cu materiale si cu fundatie fara pivnita. Mai trebuie sa bag eu in interior vata minerala si sa cumpar si sa pun OSB si rigips (unii pun direct rigips) si pe exterior polistiren. Pe acoperis mai trebuie tegola si scara interioara. Mi-am facut calculul si cu max 16000 o scot fara instalatii si undeva la 23k euro la cheie. Casa are 90 mp/nivel si sus e mansarda de la 1,3 m. ce imi face el e in max 1 luna(el zice ca in 2 sapt dar i-a facut la un prieten de-al meu intr-o luna(mai si ploua)). As lua bani din banca pentru asta deoarece daca o dau in chirie se plateste singura si mai imi raman si cateva sute. Terenul il am. Construiti din lemn ca se merita la bani si timp. Restul manoperei o sa iau oameni platiti la zi. Nu va pot zice cu cine construiesc dar are firma si proiect cu licenta in ceea ce priveste structura casei si sincer va zic ca are o structura cum nu am mai vazul la alte case(ca la lemn stratificat). E super tipul. Sunt dezavantaje fonice la casele de lemn dar se merita.
                      Bafta.
                      I'm working for a better live!

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Cantitatea si tipul materialelor folosite la elementele de rezistenta ale unei case nu sunt idetintice nici chiar daca sunt in imediata apropiere una de alta.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • blank2010
                          Incepator
                          • 29.sep.2010
                          • 1

                          #13
                          buna ziua,eu nu styu cum domnul de mai sus a cheltuit pe fier 15 mil.lei la o placa de 120 metri patrati.
                          Eu la o fundatie de 1 metru adancime,cu 60 latime,elevatie de 70,terasa de 30 metri,placa de 140 metri patrati,stalpi,grinzi ,centuri si placa de deasupra alti 140 metri patrati,am bagat 7 tone de fier,adica 4000 euro si 600 saci ciment ,doar pana acuma.
                          As avea o intrebare,ce ma sfatuiti sa pun pe acoperis tabla lindab sau tigla Tondach?va multumesc.

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1331

                            #14
                            Postat în original de blank2010
                            buna ziua,eu nu styu cum domnul de mai sus a cheltuit pe fier 15 mil.lei la o placa de 120 metri patrati.
                            Eu la o fundatie de 1 metru adancime,cu 60 latime,elevatie de 70,terasa de 30 metri,placa de 140 metri patrati,stalpi,grinzi ,centuri si placa de deasupra alti 140 metri patrati,am bagat 7 tone de fier,adica 4000 euro si 600 saci ciment ,doar pana acuma.
                            As avea o intrebare,ce ma sfatuiti sa pun pe acoperis tabla lindab sau tigla Tondach?va multumesc.
                            Tiglă Tondach. Structura din lemn a acoperişului trebuie dimensionată corespunzător pt tiglă.
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • costin.tomescu
                              Incepator
                              • 12.ian.2013
                              • 2

                              #15
                              Răspuns la: Fier beton la o casa cu un etaj

                              Postat în original de alinutza99
                              Wow! cum de nu m-am gandit pana acuma?!? ce o fi fost in capul meu?
                              mersi mult! totusi mai astept si alte raspunsuri
                              E adevarat ca tre proect ,dar de obicei si ala e copiat dupa altul , asa ca in linii mari pot spune cu mana pe inima ca iti trebuie 6 bare fier de 14 pe stalp si etrieri de 8 la maxim 20 cm distanta intre ei (cca 1m lungime/buc)...fundatia sigur minim 1m in pamant...daca e casa ta

                              Comentariu

                              Procesare...