Dressing - schita, materiale, unelte

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vis-a-vis
    Incepator
    • 22.mar.2006
    • 28

    #31
    Am vrut doar sa subliniez cat de "experta" este lumea pe aici...

    Comentariu

    • Mina
      Living Legend
      • 24.iun.2006
      • 1106

      #32
      in general incerc sa nu-mi suprasolicit blonzimea cu memorarea preturilor, prefer sa-mi incarc memoria cu alte lucruri, pt. liste de preturi exista memoria stick.

      Comentariu

      • ayp71
        Incepator
        • 21.apr.2006
        • 9

        #33
        Buna ziua!
        Si eu sunt interesata de un astfel de dresing. Am unul din holuri de 2.85 lungime , latimea eventualului dupal este de 60 cm cel mult...practic am 3 pereti si mi-ar trebui usile. As vrea sa fie usi culisante, dar nimeni nu-mi spune cat ar costa....10..20 milioane?? Sistemele Blum sau Kondor cica sunt ff bune..cu rolele sus...nici de astea nu stiu preturi...

        Astept pareri avizate,
        multumiri anticipate!

        Comentariu

        • Violet_blue
          Incepator
          • 17.nov.2006
          • 21

          #34
          usi glisante

          Buna ziua,
          Si eu as dori sa-mi construiesc un dressing, rafturile le fac singura fiindca am posibilitatea sa iau lemn mai ieftin direct dintr-o fabrica.
          Ceea ce ma intereseaza sunt usile glisante(H=2,50cm, l=3,50cm). Ma puteti ajuta cu o firma de incredere(care sa nu ma rupa la pret) sa imi faca aceste usi glisante? Imi puteti oferi un pret ca exemplu?
          Sau sa cumpar sistemul de glisare (dar, de unde?) si imi recomandati un meserias?
          Astept raspunsul dumneavoastra cu mare interes!

          Comentariu

          • ancuta
            Incepator
            • 04.sep.2006
            • 59

            #35
            Dupa cate aventuri am avut cu usile astea nu v-as sfatui s-o faceti. Doua zile cat le-am avut pe ale mele am observat ca nu sunt de loc comode. Ai tot timpul o parte din dulap obturata. V-as recomanda sistemul cu usi pliabile. Parerea mea este ca sunt mai comode si mai usor de utilizat.

            Comentariu

            • vis-a-vis
              Incepator
              • 22.mar.2006
              • 28

              #36
              Si eu as recomanda acelasi lucru, astea glisante mi se par de fiþe...
              Pe langa faptul ca nu arata nici bine, nici nu sunt asa fiabile.
              Cel mai frumos dresing este cel cu mai multe usi inguste (40-50 cm.) si pe toata inaltimea (de sus pana jos o singura usa).

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #37
                Cel mai frumos dresing este cel care are cele mai putine usi, care este amenajat intr-o camera adecvata - distincta - de 10-15 mp (din pacate nu sunt foarte multe locuinte care au aceste posibilitati).
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • vis-a-vis
                  Incepator
                  • 22.mar.2006
                  • 28

                  #38
                  Am uitat sa pun ghilimelele la "dresing"

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #39
                    Ceva de genul asta.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #40
                      mda ...seamana a debara
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Mina
                        Living Legend
                        • 24.iun.2006
                        • 1106

                        #41
                        Da. Poza de mai sus reprezinta (dupa parerea mea) un adevarat dressingroom. Acum, eu mai consider si ca denumirea de dressing este mult prea pretentioasa pt. un dulap cu usi glisante, dar sa termin cu off-topicul, mie personal imi plac usile glisante (nu cele pliante), in plus daca dulapul este bine compartimentat nu este nevoie sa ai tot spatiul disponibil, deschizi doar unde ai nevoie si ce?!? la usile pliante (pe care trebuie sa le faci mai inguste, deci nu castigi mare lucru) ai acces mai bun la interior ? nu prea cred!
                        Vis-a-vis, de ce considerati ca sunt mai fiabile usile pliante???

                        Violet-blue- daca doriti sa realizati dvs. usile, furnizori pt. sisteme de glisare sunt destui , doar ca trebuie sa ne dati niste detalii despre ce tip de usi glisante doriti (macar o poza cu ceva ce va place), pretul unui sistem de glisare incepe de la 1500 de mii si poate ajunge la 11-15 mil (aici m-am referit eclusiv la sistemul de glisare, daca doriti usi cu rame de aluminiu......preturi in plus, de ex. o usa cu rama cu tot poate fi intre 100-200 euro). Sa va dam un pret aprox asa, fara sa stim exact ce doriti.....cam greu.

                        Comentariu

                        • Violet_blue
                          Incepator
                          • 17.nov.2006
                          • 21

                          #42
                          Usile pliabile nu imi plac deoarece se deschid in exterior si necesita mult spatiu la deschidere la fel ca si dulapul cu usi normale pe care il am acum. Tot timpul lovesc usile de usa de la intrarea in camera.
                          De aceea ma intereseaza usile glisante ca se plimba in spatiul lor bine delimitat.

                          Comentariu

                          • Violet_blue
                            Incepator
                            • 17.nov.2006
                            • 21

                            #43
                            Ceva de genul acesta ma intereseaza
                            Vreau sa acopar tot peretele cu 4 usi dintr-un capat in altul, de jos pana in tavan
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Violet_blue
                              Incepator
                              • 17.nov.2006
                              • 21

                              #44
                              Nu prefer neaparat sa fie din materialele din poza.
                              Ma intereseaza sa fie de calitate, dar nu prea costisitor. Poate imi recomandati dumneavoastra materialul(pal, lemn, plasti.c)
                              Cele 2 usi din mijoc as dori sa fie cu oglinda

                              Comentariu

                              • Mina
                                Living Legend
                                • 24.iun.2006
                                • 1106

                                #45
                                Sunt frumoase astea, dar nu va sfatuiesc sa va apucati sa le faceti acasa si nici cu un mic meserias, ci la o firma cat de cat! Eu v-as recomanda sistemele de la comandor.

                                Comentariu

                                Procesare...