Dressing - schita, materiale, unelte

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    Răspuns la: Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

    S-o luăm cu începutul. Cu spațiul disponibil. Cel cu înălțimea de 2520 mm și lungimea de 2360 mm (schița ta are cote în centimetri). Este o nișă cu o anumită adâncime sau un spațiu delimitat de doi pereți? Întreb pentru a mă lămuri ce fel de dressing se poate construi. Cutie căreia i se atașează uși glisante sau un cadru cu uși glisante care maschează o construcție independentă. După ce lămurim acest aspect mergem mai departe.

    Comentariu

    • operagust
      Incepator
      • 31.aug.2015
      • 22

      Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

      Multumesc de raspuns,
      Dressing-ul o sa fie din perete in perete insa sincer nu stiu care ar fi mai ok cutie sau structura cu usi glisante...
      Voi ce parere aveti?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Drawing1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,6 KB 
ID:	625910

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        Răspuns la: Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

        Dacă planșeul inferior este cât de cât plan și aproape de orizontală și spațiul util pe adâncime este mai mare de 600 mm, aș opta pentru cadru independent. Exact ca în reclamă: Și, și ... Da! Peretele respiră. Avantajul ar fi că vei folosi mai puține materiale, dezavantajul că este muncă mai multă și migăloasă. Varianta cutiei/cutiilor este mai costisitoare dar nu implică multe bătăi de cap. Cred că ești conștient că în cazul în care vei opta pentru cutie/cutii cu totul altele vor fi cotele golului ușilor. Diagonala cea mai mică a cutiei nu trebuie să depășească înălțimea camerei. Tu decizi ce variantă te avantajează. Dacă implici un meșter sau o firmă atunci ei îți vor sugera varianta cutiei/cutiilor. Mai multe materiale, mai mulți gologani.Așa-i în capitalism. Obiectivul principal este maximizarea profitului. Am atașat niște schițe ca să-ți faci o idee despre cele două variante.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • operagust
          Incepator
          • 31.aug.2015
          • 22

          Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

          Mersi PROfan pentru schite si sugestii, intr-adevar si eu as opta pentru cadru independent, acum sa vad ce zice executantul...Pentru cadru independent oare ce sistem de glisare ar fi ok? Ideea e ca as vrea ca profilul de aluminiu sa nu fie foarte lat si vizibil.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

            Postat în original de operagust
            .. Ideea e ca as vrea ca profilul de aluminiu sa nu fie foarte lat si vizibil.
            Inițial am crezut că vrei să realizezi dressingul în regim DIY. Degeaba îți sugerez un anumit sistem, executantul va insista pentru un sistem pe care l-a mai utilizat. Profile mâner mai discrete găsești la sistemele Adoor de la Hafele. Eu folosesc în mod curent sistemul Multiomega al polonezilor de la Laguna, sistem comercializat de Arabesque.

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              Răspuns la: Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

              Update.

              Profile mâner discrete găsești și la sistemele Slider MODENA, mânerul STILO cred că-ți satisface gusturile.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                Și încă ceva. Sertarele trebuie poziționate astfel încât să poată fi trase prin golul ce se creează la glisarea totală a ușii.

                Comentariu

                • operagust
                  Incepator
                  • 31.aug.2015
                  • 22

                  Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                  Multumesc de sfaturi. As vrea sa fac eu proiectul sau cel putin o schita aproximativa pe care executantul sa o urmeze...Unul dintre mesteri mi-a zis ca nu poate sa puna sertarele pe mijloc si sa le mut sa fie pe lateral 3 cu 3. Ca si dimensiune incaperi este ok sa aloc 30 cm pentru sertar 100-110 pentru camasi, si 130 pentru pardesiu,geci? Ca si oferta de pret am primit de la 2700 de ron pana la 1540 de euro...

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                    Meșterii sunt ca drumurile. Se ghidează după principiul minimei rezistențe. Cum se complică un picuț lucrurile reacția este invariabilă: nu se poate. Poți să-i arăți schițele atașate. Dacă insistă cu nu se poate, atașez și poze reale. Pentru pardesiu și haine lungi înălțimea optimă a spațiului este 1350 mm.
                    Ofertele primite nu sunt relevante decât dacă cererea este detaliată adică sunt specificate toate materialele din care se confecționează compartimentarea, ușile, un sistem de glisare anume. Cu cât cererea este mai generală cu atât variază și ofertele. Ceva similar cererii de oferte pentru achiziționarera unui automobil, fără să specifici clasa din care face parte și dotările acestuia. Cu schița te pot ajuta. Numai să te lămurești ce anume dorești.
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de PROfan; 23.iul.2016, 08:04. Motiv: Atașat schițe

                    Comentariu

                    • Ervin
                      Membru
                      • 07.ian.2016
                      • 153

                      Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                      Salutare PROfan,salutare colegi de forum. Ma puteti ajuta si pe mine cu niste idei pentru un dressing.Ca si dimensiuni 370 cm lungime si aprox 260-270 inaltime. Momentan nu am ajuns la stadiul de tavane rigips,asa ca nu stiu exact la ce inaltime o sa le cobor,acum am 350 cm inaltime in incaperi.Inca nu m-am hotarat asupra compartimentarilor interioare,cu siguranta o sa vreau 3-4 sertare,unul din ele compartimentat pt curele.Sunt constient ca nu o sa ajung sa iau lucrurile din partea de sus,acolo am de gand sa depozitez haine sau diferite lucruri care nu sunt folosite.Cadrul usilor as vrea sa il fac independent,greutatea acestora sa fie preluata de profilele inferioare,cele superioare pentru ghidaj,nu as vrea sa le sustina tavanul...Ca si numar de usi ma gandeam la 3. Ceva sugestii,schite,cote sunt bine-venite! Mentionez ca vreau sa il fac in regim DIY,interiorul din pal alb neted,usile nu m-am gandit inca,PAL sau MDF.Usa din mijloc cred ca va fi cu oglinda.Astept sugestiile voastre! Multumesc anticipat!

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                        Postat în original de Ervin
                        ... Ma puteti ajuta si pe mine cu niste idei pentru un dressing ...
                        Primul lucru pe care trebuie să-l faci este să te interesezi ce sisteme de glisare cu profile de glisare/ghidare la 4 m poți să procuri. Al doilea este să te decizi asupra unuia. În funcție de alegere se trece la stabilirea configurației spațiilor de depozitare.

                        Comentariu

                        • Ervin
                          Membru
                          • 07.ian.2016
                          • 153

                          Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                          Ai idee de un sistem de glisare care sa corespunda nevoilor mele? Presupun ca o usa o sa aibe vreo 50 kg,poate chiar mai mult...Am un dulap cu usi glisante acasa,usa din mijloc este mai mare decat cele lateral,probabil o sa ma inspir de la dulapul respectiv.SKM 80 este ok,sau trebuie sa caut altceva?

                          Comentariu

                          • Ervin
                            Membru
                            • 07.ian.2016
                            • 153

                            Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                            Ceva idei,sugestii?

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                              Postat în original de Ervin
                              ...Am un dulap cu usi glisante acasa,usa din mijloc este mai mare decat cele lateral,probabil o sa ma inspir de la dulapul respectiv.SKM 80 este ok,sau trebuie sa caut altceva?
                              De regulă ușile glisante se fac la aceeași lățime. Probabil din comoditate. Pentru 3 uși avem: L=3X-2P.
                              L - lungime gol (3700 mm)
                              X - Lățime finală ușă (cu tot cu eventuale profile mâner și perii)
                              P - Distanța cu care se petrec 2 uși (este o mărime care de regulă se alege între 20 și 50 mm; chestie de gusturi, experiență, sugestii)

                              Să zicem că alegem P=40 mm. Rezultă X=1260 mm.

                              Eu aș evita să folosesc SKM 80 la acest tip de dressing. Are toleranțe cam mici pe înălțime. În profilul superior de ghidare intră doar rotița mecanismului, ușa rămâne în afară. Dacă sunt variații semnificative pe înălțime riști ca la rulare ușile ori să se înțepenească ori să iasă din profilul de ghidare. Dacă mai vrei și oglindă, n-ai decât varianta lipirii pe un panou.

                              Personal, pentru cazul de față aș alege sistemul "Dresing 1074" sau "Berg 1074". Denumiri diferite date de comercianți dar de fapt este vorba de același produs.

                              Comentariu

                              • Ervin
                                Membru
                                • 07.ian.2016
                                • 153

                                Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                                Multumesc frumos pentru sugestii! Variatii pe inaltime nu vor fi,jos voi turna sapa autonivelanta iar tavanul va fi facut din rigips,deci inaltimea va fi constanta pe toata lungimea-latimea dressingului. O sa trebuiasca sa ma gandesc la o configuratie interioara,voi folosi pal alb-neted,iar pentru usi nu am hotarat culoarea.Are rost sa pun usi din MDF,se comporta mai bine in timp (flambare-torsionare,etc.).Greutatea este cu mult mai mare fata de PAL? Am aruncat o privire la sitemul Berg 1074 si ma intrebam cum vine fixat pe usi... Multumesc inca odata!

                                Comentariu

                                Procesare...