Dressing - schita, materiale, unelte

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

    Postat în original de Ervin
    ... tavanul va fi facut din rigips,deci inaltimea va fi constanta pe toata lungimea-latimea dressingului. ...
    Dacă tavanul este din gips-carton nu presupune obligatoriu că se situează într-un plan și pe deasupra și orizontal. Gips-cartonul se mulează pe structură, iar dacă structura este făcută la repezeală și adaptată românește și tavanul prezintă denivelări. Am întâlnit puține tavane din gips-carton făcute cu simț de răspundere.

    Postat în original de Ervin
    ... Are rost sa pun usi din MDF,se comporta mai bine in timp (flambare-torsionare,etc.).Greutatea este cu mult mai mare fata de PAL? ...
    Când se vorbește de MDF în coală format 2800x1220 de obicei se face referire la finisaj. Folia lucioasă și cu fel de fel de brizbrizuri are mare trecere la clienți. Greutatea MDF-ului este comparativă cu cea a PAL-ului de aceeași grosime, 18 mm, și este în jur de 12 Kg/mp.

    Postat în original de Ervin
    ...Am aruncat o privire la sitemul Berg 1074 si ma intrebam cum vine fixat pe usi...
    Sistemul Berg presupune construcția unui cadru din profile de aluminiu care se umple cu panouri, fie ele din PAL, MDF, sticlă sau orice tip de panou îți trece prin minte. Panoul este doar material de umplutură. Sistemele de glisare se atașează cadrului din profile de aluminiu.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Ervin
      Membru
      • 07.ian.2016
      • 153

      Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

      Tavanul il voi construi personal,asa ca nu va fi facut pe repezeala si nici nu voi face rabat la calitate,trebuie sa ma gandesc cat o sa le cobor,acum am 3,5 m inaltime. Daca coala are 1220 mm,nu prea imi iese socoteala sa fac numai 3 usi...Acum sunt lamurit cu sitemul de fixare,sper sa nu fie mare filozofie crearea cadrului respectiv,ma refer la taierea profilelor de aluminiu si imbinarea lor.Va multumesc mult pentru sfaturi,incep sa se contureze idei in realizarea dresingului!

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

        Postat în original de Ervin
        ... acum am 3,5 m inaltime. ...
        Poți gândi economic. Pentru stabilirea înălțimii ești condiționat de lungimea profilelor verticale, așa-zisele profile mâner (mărimi diferite funcție de producător 2,5m - 2,7m. Ai două variante. Prima: stabilești nivelul tavanului astfel încât să folosești întregul profil veretical. A doua: Construiești o zonă mai joasă, ca o grindă falsă, în zona dressingului la nivelul din prima variantă. Eu aș opta pentru varianta a doua.

        Postat în original de Ervin
        ... nu prea imi iese socoteala sa fac numai 3 usi...
        Același raționament ca cel folosit pe înălțime numai că ești condiționat de lățimea de 1220mm a panoului de MDF (umplutura). La cei 1220mm adaugi distanțele profilelor mâner (montate) și ai lățime finală ușă (X), iar cu formula din postul de mai sus aflii lungimea golului (L). Faci diferența dintre lungimea reală a golului și cea teoretică (din calcul, L), o împarți la 2 și construiești 2 stâlpișori falși din gips-carton cu această lungime.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

          Toate poveștile de mai sus sunt valabile doar dacă mai întâi achiziționezi sistemul de glisare, confecționezi ușile și abia apoi te apuci de construcția spațiului unde vor fi montate.

          Comentariu

          • lariov
            Incepator
            • 18.aug.2017
            • 3

            Răspuns la: Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

            Bună ziua

            as vrea să-mi redecorez două camere (dormitorul matrimonial și camera unei adolescente), ambele de 4,46m lungime respectiv 4,08 m lățime cu o inălțime de 2,80m..
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	65,1 KB 
ID:	628845
            Din fiecare încăpere doresc să păstrez un singur obiect ori în acest caz in ambele încăperi voi avea nevoie de spații de depozitare a hainelor.
            În dormitor(camera din stg imaginii) , pe peretele opus ușii, as vrea să realizez, nu știu în ce măsură se poate, un dulap/dressing înzidit cu usi glisante. Avand trei compartimente distincte cel din mjloc de aprox 1 m lungime iar cele două de pe margine împărțite în mod egal(între EL și EA). Cel din mijloc va fi mai tot timpul deschis pentru că acolo vreau sa amplasez un televizor.
            În cealaltă încăpere, pentru că voi păstra un corp de bibliotecă am nevoie de un spatiu pentru umerașe așa că pe colțul de pe peretele opus ușii în drept cu ușa unde există un horn nefolosit pe diagonală, nu știu insă pe ce lungime la fel un dulap înzidit.
            Nefiind însă în domeniu nu știu dacă acest lucru este viabil, iar rugămintea mea mea este să mă ajutați cu câteva idei / sugestii.

            Vă mulțumesc!

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

              Intenționezi să execuți piesele de mobilier în regim DIY sau vei apela la meșteri/firme?

              Ai de gând să modifici finisajele încăperilor în sensul apelării la elemente specifice construcțiilor (grinzi false, pereți ușori de compartimentare din gips-carton) sau dorești doar realizarea mobilierului fără a modifica finisajele existente ale camerelor?

              Comentariu

              • lariov
                Incepator
                • 18.aug.2017
                • 3

                Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                nu, nu voi face nimic singură, nu mă pricep și nu vreau nici lucru de măntuială. Iar soțul meu este antitalent la tot ce tine de domeniul tehnic. În ceea ce privește ineriorul aș prefera ceva de genul ca în imaginea atașată
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mobila-dressing-Lisa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	63,6 KB 
ID:	628851

                Comentariu

                • lariov
                  Incepator
                  • 18.aug.2017
                  • 3

                  Răspuns la: Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                  Ideea este ca aș nevoie sfatul cuiva avizat pentru a putea alege cea mai bună soluție pentru mine și nu cea mai ușoară pentru meseriaș!

                  Comentariu

                  • newwen
                    Incepator
                    • 23.ian.2014
                    • 20

                    Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                    Salutare.
                    Va rog niste sfaturi.
                    Am un spatiu de 1.55m lungime si 2.50 inaltime si as vrea sa fac o debara cu usi culisante. Daca cunoasteti in Arad o firma care se ocupa cu asa ceva ori recomandati-mi un sistem culisant.
                    Se pot folosi doar 2 usi? Trebuie foi la comanda cu anumita o marime sau pot cumpara de la dedeman cele de 85 latime.
                    O idee cam cat ar costa materialele?
                    Multumesc anticipat!

                    Comentariu

                    • alllecku
                      Incepator
                      • 02.nov.2015
                      • 11

                      Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                      Buna ziua,

                      mi-am transformat doua debarale in dulapuri pentru haine. Acum, dupa ce am facut rafturile(polite pe cadru metalic) vreau sa fac fac si usile culisante. Problema e ca peretii nu sunt drepti deloc Adica la o simpla masuratoare in partea de sus am 1570mm si in partea de jos 1540mm, ca sa nu mai zic de inaltime, unde am o diferenta de aprox 10mm. Acum nu stiu cum sa iau corect masurile pentru usi. Sina se muleaza pe perete, dar usile cum sa le masor ca sa imi iasa corect si sa se inchida complet.

                      Multumesc

                      Comentariu

                      • kgb13
                        Incepator
                        • 16.mai.2018
                        • 2

                        Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                        Buna tuturor

                        Si eu mi-am amenajat anul trecut un apartament cu doua camere, am vrut neaparat un dressing (mai degraba sotia, dar in timp s-a dovedit folositor si pentru mine) in care sa incapa mai multe, nu doar haine de iarna si pantofi. Am cautat idei pe cateva site-uri, si mi-am ales ceva de pe https://favi.ro/ de unde m-am inspirat, atat ca dimensiuni, cat si culori, aranjament etc. Poate va ajuta si pe voi. Succes!

                        Comentariu

                        • tymotyman
                          Membru Marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 572

                          Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                          Postat în original de alllecku
                          Buna ziua,

                          mi-am transformat doua debarale in dulapuri pentru haine. Acum, dupa ce am facut rafturile(polite pe cadru metalic) vreau sa fac fac si usile culisante. Problema e ca peretii nu sunt drepti deloc Adica la o simpla masuratoare in partea de sus am 1570mm si in partea de jos 1540mm, ca sa nu mai zic de inaltime, unde am o diferenta de aprox 10mm. Acum nu stiu cum sa iau corect masurile pentru usi. Sina se muleaza pe perete, dar usile cum sa le masor ca sa imi iasa corect si sa se inchida complet.

                          Multumesc
                          Faceți si ușile si lateralele la dimensiunea cea mai mica iar in partea larga se pun ceva pene după care se astupa cu o plinta spatul sine tavan sau pereți.

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                            Postat în original de kgb13
                            Buna tuturor

                            Si eu mi-am amenajat anul trecut un apartament cu doua camere, am vrut neaparat un dressing ...
                            Dacă n-ar mirosi de la o poștă a reclamă, te-aș crede pe cuvânt!

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                              Postat în original de tymotyman
                              Faceți si ușile si lateralele la dimensiunea cea mai mica iar in partea larga se pun ceva pene după care se astupa cu o plinta spatul sine tavan sau pereți.
                              Nu știu dacă ai fost curios să vezi când a mai vizitat respectivul forumul! A cerut sfaturi pe 03.10.2017 și n-a mai fost curios dacă cineva i-a răspuns. Cea mai recentă activitate datează fix din aceeași dată 03.10.2017.

                              Comentariu

                              • tymotyman
                                Membru Marcant
                                • 01.nov.2009
                                • 572

                                Răspuns la: Dressing - schita, materiale, unelte

                                Aveți dreptate,mi apărut ca post nou cel după si nu am mai verificat când a cerut informația precedentul.

                                Comentariu

                                Procesare...