Imbinare tevi de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #16
    La cele arãtate mai sus aº a dãuga cã ptr a fi o bunã lipiturã, fãrã discontinuitãþi acolo unde se petrec piesele, înainte de a aplica pasta decapantã (care conþine în ea pulbere de cositor) pãrþile care se vor îmbina se vor ºmirgãlui cu un ºmirgel fin. De obicei meseriaºii folosesc o lavetã de smirgãluit (0,5x6x12,5cm aprox) care se gãseºte tot în comerþ. Va trebui sã încãlziþi locul de lipit pânã din pasta decapantã apar bobiþe de cositor ºi abia dupã aceea aplicaþi cositorul din sârma de cositor.
    Vã doresc succes!
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #17
      La cele arãtate mai sus aº a dãuga cã ptr a fi o bunã lipiturã, fãrã discontinuitãþi acolo unde se petrec piesele, înainte de a aplica pasta decapantã (care conþine în ea pulbere de cositor) pãrþile care se vor îmbina se vor ºmirgãlui cu un ºmirgel fin. De obicei meseriaºii folosesc o lavetã de smirgãluit (0,5x6x12,5cm aprox) care se gãseºte tot în comerþ.
      Asa este, seamana cu un "burete de slefuit" insa utilizarea lui nu cred ca este foarte eficienta in cazul cuprului. Cred ca pasta decapanta isi face treaba si nu mai este nevoie de smirghel.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • kilomol
        Incepator
        • 23.mar.2006
        • 6

        #18
        Numai pasta decapanta nu iti ofera o sigursanta prea mare.

        Din pacate Preferabil ar fi sa curatati mai intai piesele la locurile de imbinare cu pîsla (laveta) pana cand cuprul apare stralucitor.Daca piesa a stat mai mult timp la aer si a capatat o nuanta mata sau mai rau pete si vei folosi doar pasta decapanta s-ar putea sa obtineti o fantana arteziana foarte usor. Deci pareare mea ar fi sa curatati mai intai cu pisla, apoi aplicati pasta, imbinati piesele fara a le roti si treceti la partea cu sudura.

        Nu sunt un meserias deci tratatima ca atare

        Comentariu

        • muale
          Membru
          • 06.ian.2006
          • 156

          #19
          Re: Numai pasta decapanta nu iti ofera o sigursanta prea mar

          hopa...subiectul asta se potriveste de minune cu ce mi s-a intamplat....dupa ce am isolat peretii am pierdut cativa cm din spatiu si tevile de cupru nu se mai potrivesc pe calorifer,sunt putin decalate.trebuiesc desfacute si re-gandit traseul ca sa ajunga unde trebuie piulita aceea.cineva priceput la lipit,dezlipit coturi de cupru,robineti?eu nu am cunostinte nici aparatura necesara...instalatia mi-a fost facuta de cei de la care am luat si centrala termica,dar nu mai dau de ei sa-i mai chem putin.
          asa ca....e vreun mester priceput?ca platesc,dau si o bere!

          Comentariu

          • kilomol
            Incepator
            • 23.mar.2006
            • 6

            #20
            In primul rand cu ce ai izolat peretii ?

            Comentariu

            • muale
              Membru
              • 06.ian.2006
              • 156

              #21
              Postat în original de kilomol
              In primul rand cu ce ai izolat peretii ?
              polistiren,prins cu dibluri,armat cu plasa si glet si lavabila.

              Comentariu

              • kilomol
                Incepator
                • 23.mar.2006
                • 6

                #22
                Daca aveai rigips era mai simplu si puteai risca si tu sa faci operatia asta. cu polistiren pe pereti situatia se complica. In primul rand fa-ti rost de o foaie de azbest. In al doilea rand avertizeaza mesterul daca este cazul cu ce sunt peretii izolati, am mai reparata dupa instalatori care au pus flacara prea apropae de perete. In al treilea rand daca ai de gand sa te apuci singur de treaba asta anunta-ne si te mai sfatuim.

                Comentariu

                • muale
                  Membru
                  • 06.ian.2006
                  • 156

                  #23
                  Postat în original de kilomol
                  Daca aveai rigips era mai simplu si puteai risca si tu sa faci operatia asta. cu polistiren pe pereti situatia se complica. In primul rand fa-ti rost de o foaie de azbest. In al doilea rand avertizeaza mesterul daca este cazul cu ce sunt peretii izolati, am mai reparata dupa instalatori care au pus flacara prea apropae de perete. In al treilea rand daca ai de gand sa te apuci singur de treaba asta anunta-ne si te mai sfatuim.

                  da,cu rigips era mai usor,dar treaba e facuta deja.azbest presupun ca se pune intre perete si locu unde se face lipitura.
                  m-as apuca si singur,dar imi trebuie sfaturi...le astept!

                  s-a inteles exact ce am de facut,nu?

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #24
                    Pãrerea mea e cã depinde de cum aratã traseul þevii. În principiu se pot lipi þevile depãrtate de perete, ultimele douã lipituri trebuind efectuate la poziþie: cea de la calorifer ºi cea de la traversarea peretelui. Cea de la calorifer fiind mai depãrtatã de perete ar trebui sã nu ridice probleme ºi sã se efectueze ultima. La încãlzirea þevii, eu aº folosi o flacãrã cât mai micã a lãmpii, aº avea grijã ca punctul de încãlzire sã fie pe exteriorul þevii, în partea opusã peretelui ºi în aºa fel ca vârful flãcãrii sã nu ajungã pe perete.
                    Pe partea opusã lipiturii, dincolo de perete, pe traseul þevii, clemele de prindere nu ar trebui montate decât dupã efectuarea lipiturii la calorifer, asta ptr a putea permite apropirea lor de perete. În acest fel, pe partea cealaltã a peretelui, þeava care se lipeºte la poziþie, ar fi mai depãrtatã de zid.
                    Desigur, dacã-þi faci rost de o bucatã de asbest, aºa cum s-a arãtat mai sus ar fi foarte bine. În ultimã instanþã ºi o placã de faianþã...în loc de asbest.
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • muale
                      Membru
                      • 06.ian.2006
                      • 156

                      #25
                      cu faianta au pus aia initial cand au facut traseul.o sa fac niste poze sa le postez sa vedeti ce problema am!

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #26
                        Aºteptãm. Poate ,,te scoatem", ce sã zic!

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • muale
                          Membru
                          • 06.ian.2006
                          • 156

                          #27
                          Postat în original de Baboo
                          Aºteptãm. Poate ,,te scoatem", ce sã zic!

                          Sal'tare!
                          am revenit cu poze...sper sa se inteleaga
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #28
                            Din a doua fortografie...
                            Se vedde cã dacã dezlipeºti bucâþica de þeavã care face legãtura între cot ºi piesa filetatã care intrã în robinet rezolvi problema ºi poþi ºi lipi cã e destul de depãrtatã.
                            1 dezlipeºti þeava din cot
                            2 dezlipeºti þeava din piesa filetatã
                            3 montezi la loc robinetu pe calorifer
                            4 mãsori distanþa care rãmâne între piesa filetatã ºi cot
                            5 la aceasta adaugi 20 mm atât cât se petrece þeava în cot ºi în piesa filetatã)
                            6 tai o þeavã cu dimensiunea asta sau o scurtezi pe cea care ai scos-o
                            7 pregãteºti (îndepãrtezi cositorul rãmas)pãrþile care vor fi asamblate astfel încât sã culiseze uºor pãrþile care se petrec. Se poate face cu ºmirgel, prin încãlzire ºi îndepãrtare cu hârtie de ziar
                            8 faci o probã cu robinetul montat ca sã vezi dacã dã bine la poziþie
                            9 corectezi dacã e cazul
                            10 dacã e bine demontezi, aplici pasta decapantã care conþine cositor în ea ºi lipeºti la poziþie.
                            11 verificã garnitura sã nu fie deterioratã
                            Sper sã nu fi uitat nimic.
                            Spor la treabã!
                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • muale
                              Membru
                              • 06.ian.2006
                              • 156

                              #29
                              nu stiu dc se vad asa prost pozele...eu le fac la o calitate mai buna!

                              cred ca ar trebui sa chem pe cineva care se pricepe sa imi modifice tevile,dar pe cine?am vb cu un instalator si a zis ca nu se baga,nu stie...

                              apropo,e careva pe aici care poate sa ma ajute (fizic)...nu gratis,bineinteles

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1658

                                #30
                                Hai cu ele la mine... cã te ajut pe gratis!

                                Sal'tare!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...