Imbinare tevi de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #76
    Baros Muale, deja ai intrat in joc.

    Poate brevetam o solutie de pritocire si facem si ceva banuti.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • muale
      Membru
      • 06.ian.2006
      • 156

      #77
      Postat în original de viorel.stanculescu
      Baros Muale, deja ai intrat in joc.

      Poate brevetam o solutie de pritocire si facem si ceva banuti.
      bineinteles... mergem la oficiul pt inventii si brevete (avea o prescurtare dar nu o stiu)

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #78
        Parca

        OSIM
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #79
          Re: Parca

          eu va invat sa infasurati sarmalele :P

          Comentariu

          • muale
            Membru
            • 06.ian.2006
            • 156

            #80
            Re: Parca

            Postat în original de seni
            eu va invat sa infasurati sarmalele :P
            deja e in comert un aparat care face asta... :P

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #81
              Ca sa revenim la topicul initial, am si eu o intrebare: cu ce pot taia o teava de cupru de 1/2 prinsa cu cleme langa zid si avand alta alaturata? Mentionez ca nu pot s-o fortez in afara, decat cu o distanta mica daca as scoate-o din clema.
              Cu flacara? Cu vreun flex mic? Nu vreau s-o stric si pe cealalta...

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #82
                Cu o panza de bomfaier.
                Scoateti lama din rama si taiati.
                Cu stima.

                Comentariu

                • pitonul
                  Membru Marcant
                  • 28.nov.2006
                  • 828

                  #83
                  lipirea tevilor de cupru

                  Cositorul intra intre tevi in zona de imbinat care in prealabil a fost decapata ( decaparea este indepartarea grasimilor si oxizilor de pe suprafata respectiva in cazul cuprului se face bine la cald) si incalzita la aprox 300 grd C prin fenomenul de capilaritate ( intrarea unor lichide in spatii mici datorita fortelor de umectare si aderenta ,NU GRAVITATIE ! ). Lichidul , in cazul nostru aliajul de staniu si plumb si alte adaosuri numit cositor adera si intra cu usurinta in zona incalzita si decapata deoarece prin decapare si incalzire se modifica rezistenta la umectare a suprafetei si atentie acum , DACA INTERSTITIUL INTRE SUPRAFETELE DE LIPIT ESTE PREA MIC , ADICA TEAVA SE MUFEAZA PREA STRANS SI NU ARE JOC CORESPUNZATOR , NU INTRA COSITORUL INTRE SI LIPITURA NU E BINE FACUTA , facandu-se deasupra lor si nu intre tevi.
                  Pitonul Constructor
                  :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                  Comentariu

                  • IonescuAlex
                    Incepator
                    • 07.oct.2007
                    • 13

                    #84
                    Aloha, este usor off topic dar curiozitatea este mare: la mine la apartament meseriasii au pus tevi din plastic (nu stiu ce material este asa ca ii zic plastic). Din cate tzin eu minte (asta a fost cam 5 ani in urma) au folosit flacara dar nu am stat langa ei sa vad cum fac imbinarile cu coturile. Intrebari:

                    1. Cum se face "lipirea - imbinarea" in cazul tevilor de plastic
                    2. in mare parte sunt ingropate (au spart si le-au ingropat putin) dar partile care sunt pe afara vad ca s-au cam deformat (unele - probabil din cauza temperaturilor cu care circula apa calda). Sant sanse ca in timp sa apara scurgeri pe la imbinari si sa inund vecinii fara sa am habar ? Parca nu mi-as dorii scenariul.... nu sunt vecini de genul criminali in serie dar principiul "ce tzie nu-tzi place altuia nu-i face" functioneaza si la mine.
                    3. Care sistem este mai bun din punctul vostru de vedere ? Cel cu tevi din cupru sau cel cu tevi din plastic ?
                    http://2rc.ro

                    Comentariu

                    • bunoara
                      Incepator
                      • 11.iun.2006
                      • 29

                      #85
                      Cineva mi-a spus ca odata lipitura facuta nu mai merge dezlipit si relipit la loc. Deci daca am un cot lipit pe o teava si am nevoie sa scurtez cu 3 cm teava inteleg ca ma duc si cumpar alt cot??? Initial am crezut ca e ca la montyajele electronice incalzesti lipitura scoti piesa, apoi bagi la loc fara s atai nimic

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12086

                        #86
                        Postat în original de bunoara
                        Cineva mi-a spus ca odata lipitura facuta nu mai merge dezlipit si relipit la loc. Deci daca am un cot lipit pe o teava si am nevoie sa scurtez cu 3 cm teava inteleg ca ma duc si cumpar alt cot??? Initial am crezut ca e ca la montyajele electronice incalzesti lipitura scoti piesa, apoi bagi la loc fara s atai nimic
                        ........................merge lipit si dezlipit de 1000 de ori . Se dezlipeste normal cu lampa apoi imbinarile care au fost lipite si se remonteaza , se incalzesc, se curata de sudura veche , se curata cu buretele de slefuit se da cu pasta si se monteaza . Urmeaza lipitura .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2210

                          #87
                          Numai ca timpul pierdut cu demontarea, curatarea pieselor, riscul de a nu realiza o lipire corecta si materialele consumate pentru reutilisarea cotului si pretul unui cot nou, sunt agrumente care nu justifica reutilizarea fitingurilor pentru cupru.
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • ysofix
                            Incepator
                            • 15.nov.2005
                            • 33

                            #88
                            incearca ghidul urmator: http://www.baumax.ro/Content.Node/we...-verbinden.php

                            sau daca nu merge, vezi si aici: http://www.baumax.ro/Content.Node/werkzeug/lipire.pdf

                            Comentariu

                            • evulet78
                              Incepator
                              • 25.sep.2005
                              • 3

                              #89
                              eu nu vad pozele

                              Comentariu

                              • dumitrescu
                                Membru marcant
                                • 14.sep.2008
                                • 330

                                #90
                                sculele pentru lipit costa in jur de 150 RON,cam scump pentru doua lipituri,asta incaz ca nu va apucati de mai multe lucrari

                                Comentariu

                                Procesare...