Imbinare tevi de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • muale
    Membru
    • 06.ian.2006
    • 156

    #31
    Postat în original de Baboo
    Hai cu ele la mine... cã te ajut pe gratis!

    Sal'tare!
    he he he acum ma urc in tren cu toata instalatia de incalzire...ma refeream la cineva din bucuresti.
    mersi,oricum!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #32
      Cu plãcere!
      Nu-i mare scofalã. Îþi iei o þeavã ºi ...exersezi ... ºi dupã aceea treci la lucru.
      Foto sunt foarte rele , de-abia mi-am dat seama ce-i acolo. Câte calorifere sunt?
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • muale
        Membru
        • 06.ian.2006
        • 156

        #33
        Postat în original de Baboo
        Cu plãcere!
        Nu-i mare scofalã. Îþi iei o þeavã ºi ...exersezi ... ºi dupã aceea treci la lucru.
        Foto sunt foarte rele , de-abia mi-am dat seama ce-i acolo. Câte calorifere sunt?
        Sal'tare!
        foto sunt facute pe 2 megapixeli,le-am micsorat sa se incadreze in limita de upload si se vedeau ok.dupa ce le-am urcat s-au pixelat mult...

        e vorba de 2 calorifere,teava de sus nu se mai potriveste...cele de jos au intrat bine.

        apropo,daca ma apuc eu,am vazut ce unelte imi trebuie: lampa de gaz,pasta decapanta,cositor si cutterul ala de tevi.cam cat costa astea?

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          #34
          Lampa 610.000 cumpãrãtã în sept. Cuterul poþi sã nu-l iei, foloseºti o pânzã de bomfaier. Cred cã vreo 300.000, pasta ºi cositorul...
          Cam cât dai la instalator..., dar rãmâi cu sculele!
          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #35
            De fapt cât e diferenþa care a apãrut? Cred cã e sub 10 mm.
            Oare dacã curbezi þeava de cupru încât olandeza sã cadã la locul ei, nu se poate? Ia în studiu ºi varianta asta care nu e chiar ortodoxã!

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • muale
              Membru
              • 06.ian.2006
              • 156

              #36
              Postat în original de Baboo
              De fapt cât e diferenþa care a apãrut? Cred cã e sub 10 mm.
              Oare dacã curbezi þeava de cupru încât olandeza sã cadã la locul ei, nu se poate? Ia în studiu ºi varianta asta care nu e chiar ortodoxã!

              Sal'tare!
              nu pot sa o curbez,loveste in perete.se vede in poza,teava (cotul) lipit de perete si nu ajunge....daca as impinge in perete teava,sa indes in polistiren putin,s-ar potrivi...dar asta nu e o metoda buna...

              Comentariu

              • varvaroi
                Incepator
                • 16.sep.2006
                • 17

                #37
                s-ar putea sa rezolvi foarte usor problema. suprtii care sustin radiatorul pot fi pusi in doua feluri: la o distanta mai mare sau mai mica de perete. daca ai tai sunt pusi cu partea mai mica poti sa-i dessurubezi, sa-i intorci pe parte mai mare, astfel radiatorul vine cu 1cm mai in fata si se potriveste la olandez.

                Comentariu

                • muale
                  Membru
                  • 06.ian.2006
                  • 156

                  #38
                  Postat în original de varvaroi
                  s-ar putea sa rezolvi foarte usor problema. suprtii care sustin radiatorul pot fi pusi in doua feluri: la o distanta mai mare sau mai mica de perete. daca ai tai sunt pusi cu partea mai mica poti sa-i dessurubezi, sa-i intorci pe parte mai mare, astfel radiatorul vine cu 1cm mai in fata si se potriveste la olandez.

                  deja sunt pe partea lunga...alta sugestie

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #39
                    deja sunt pe partea lunga...alta sugestie
                    Sunt suporti de calorifer in consola, pe principiul diblului rapid?

                    Daca zici ca nu se mai pot scoate putin afara, cauata altii mai lungi, in cazul in care nu ai folosit deja cea mai mare lungime.

                    Apropo, soricelul ce mai face?
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #40
                      Buna solutia lui varvaroi, dar daca deja caloriferul este pe pozita mai departata de perete, ca o prelucrare a solutiei mentionate, sugerez intercalarea unui distantor intre suportii caloriferului si perete. Suportii vin prinsi in perete cu dibluri sau conexpand. Cumperi conexpanduri mai lungi, daca doresti dai si gaura mai adanc si te asiguri ca o teva rectangulara de 3-4cm lungime, gaurita si interpusa intre perete si suport aduce caloriferul pe pozitia dorita. Pui cate un distantor la ambii suporti.
                      Sper sa te ajute aceasta solutie.
                      Personal nu sunt adeptul suportilor tip consola (prinsi in perete) ci prefer sa construiesc o bancuta pe care sta caloriferul, prinderea de perete facand-o doar pentru rigidizarea lui.

                      Comentariu

                      • muale
                        Membru
                        • 06.ian.2006
                        • 156

                        #41
                        soricelul...bine mersi.sta la caldurica...i-am pregatit un bufet suedez pe baza de lipici dar rezista de 2 zile.poate maine am noroc sa il am invitat la masa,cu mesajul "stick around".

                        acum treburile serioase: caloriferul e montat pe perete cu L-urile de tabla cu care a venit "de la mama lui".problema e ca am izolat cu polistiren peste el,de aceea distanta s-a micsorat (m-am gandit ca daca le scot si pun peste placare,cand strang si urc caloriferul pe suporti se va deforma peretele...e destul de greu)
                        ar fi solutia sa modific teava,dar nu vad cum,pt a ramane robinetii in pozitia orizontala SAU sa decupez usor,scot suportii si ii montez peste placare si repar peretele in zona aia cu niste ipsos...etc

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #42
                          Postat în original de viorel.stanculescu
                          Apropo, soricelul ce mai face?
                          Eu propun sã înlocuieºti brânza din scobitoare cu o bucãþicã de ºoric prãjitã bine: nu iese aºa uºor din scobitoare ºi miroase apetisant!
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • muale
                            Membru
                            • 06.ian.2006
                            • 156

                            #43
                            Postat în original de Baboo
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            Apropo, soricelul ce mai face?
                            Eu propun sã înlocuieºti brânza din scobitoare cu o bucãþicã de ºoric prãjitã bine: nu iese aºa uºor din scobitoare ºi miroase apetisant!
                            Sal'tare!
                            nu am pus branza in scobitoare...am pus intr-o tavita lipiciul ala si niste granule de mancare de caine;asta a mancat cand am descoperit...a ros prin punga.

                            [uite ce vb noi la topicul despre Cu ]

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1658

                              #44
                              Mda... adicã unde dai ºi unde crapã!
                              Pãrerea mea e cã fãrã sã ,,umbli" la þevi nu poþi rezolva problema !
                              ªi mai zic una: chiar dacã þi se topeºte polistirenul de pe zid, decupezi cu cutterul i refaci zona!
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              • muale
                                Membru
                                • 06.ian.2006
                                • 156

                                #45
                                Postat în original de Baboo
                                Mda... adicã unde dai ºi unde crapã!
                                Pãrerea mea e cã fãrã sã ,,umbli" la þevi nu poþi rezolva problema !
                                ªi mai zic una: chiar dacã þi se topeºte polistirenul de pe zid, decupezi cu cutterul i refaci zona!
                                Sal'tare!
                                da,nu polistirenul e problema....dar daca decupez si montez suportii la nivelul actual al peretelui?nu s-ar rezolva?

                                Comentariu

                                Procesare...