Aerisire pentru Canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alina11
    Membru
    • 10.mai.2006
    • 103

    Aerisire pentru Canalizare

    Un sir de 5 duplexuri ,fiecare apartament avand o baie la parter si una la etaj are realizata instalatia de canalizare fara ca toate apartamentele sa aiba aerisire la WC -ul din baia de sus.
    Unii proprietari au cerut aerisire si li s-a scos o teava legata la canalizare afara din baia de sus spre exterior.
    Instalatorul totusi insista ca aceasta nu ar fi necesara (spunea ca sifonul ia aer si in plus WC -ul ar avea garda de apa )
    Stie cineva daca este necesara aerisirea. Mentionez ca sunt in ultima casa de pe sir(capat de canalizare).
    tomorow will be better
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Este nevoie de aerisire pentru coloana de evacuare a apei.

    Comentariu

    • alina11
      Membru
      • 10.mai.2006
      • 103

      #3
      Deci trebuie aerisire si nu exista niste instalatii mai performante care sa elimine existenta tevii aceleia inestetice?
      tomorow will be better

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Este mai bine cu acea aerisire, daca va uitati toate blocurile au teava de evacuare trasa pana la nivelul acoperisului.

        Comentariu

        • alina11
          Membru
          • 10.mai.2006
          • 103

          #5
          Stiu ca blocurile au, si casele ar trebui sa aiba si am inteles ca la unele case se face aerisirea in pod. La cateva case aerisirea este facuta orizontal( e spart peretele cu geamul de la baie) si fatada casei are un aspect ciudat cu o teava care iese din casa. In plus am inteles ca ar trebui ceva gratar ca sa nu intre pasarile in teava.
          tomorow will be better

          Comentariu

          Procesare...