Centrala pe lemne, home made

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • break_noon
    Membru
    • 19.dec.2005
    • 138

    Centrala pe lemne, home made

    La o casa la tara, unde in acest moment sunt instalate citeva sobe pe tabla, total ineficiente, as vrea sa montez calorifere in casa, sa trag niste tevi si sa le leg la un cazan (unde se facea tziuca), si cu o pompa de recirculare sa plimb apa prin instalatie.

    Circuitul nu va fi presurizat.
    Cit despre automatizari, eventual o banda care sa incarce periodic niste lemne.

    Avantajul ar fi ca scot din camere sursele de foc si fum, si le mut intr-un loc mai amenajat pentru asa ceva.
    A doua chestie e ca nu fac o investitie prea mare, calorifere de fonta se gasesc aruncate de unii si altii, singura investitie ar fi pompa si tevaraia.

    Intrebarea este, functioneaza o astfel de idee?
    Pompa de recirculare merge in sistem nepresurizat?

    Am citit si despre sisteme gravitationale, care nu folosesc nici macar pompa de recirculare, dar care trebuie realizate foarte ingrijit pentru a fi eficiente.

    multumesc
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    #2
    Cred ca functioneaza aceasta idee, dar la pachet cu o asigurare pentru bunurile din casa si pentru casa.

    Comentariu

    • maiam
      Membru
      • 24.aug.2006
      • 211

      #3
      centrala pe lemne

      Merge. Pe timpul noptii, cand nu mai faceti focul, exista pericolul de inghet.
      Folositi antigel ca la autoturisme. Folositi pompa de recirculare si vas de expansiune.

      Comentariu

      • florinaverescu
        Incepator
        • 16.mai.2006
        • 19

        #4
        merge, dar neaparat cu pompa de recirculare si vas de expansiune (pt situatiile in care se opreste curentul).
        am vazut asa ceva la un sat intreg in Ialomita

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Tot ce s-a spus aici este ca la VACANTA MARE
          -Pompa de circul. nu se asimileaza cu vas de expas.
          -Cazanul de tuica nu este compatibil cu cel incalzire
          -Calorif.din fonta nu sunt recomandate,pt.100 de motive
          -Toate aceste idei SFIDEAZA legile fizici !!??
          Cu respect
          G.Z.

          Comentariu

          • Ing. Teodor BALAN
            Membru
            • 25.feb.2006
            • 268

            #6
            Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Tot ce s-a spus aici este ca la VACANTA MARE
            -Pompa de circul. nu se asimileaza cu vas de expas.
            -Cazanul de tuica nu este compatibil cu cel incalzire
            -Calorif.din fonta nu sunt recomandate,pt.100 de motive
            -Toate aceste idei SFIDEAZA legile fizici !!??
            Cu respect
            G.Z.

            ...... Aveti perfecta dreptate Domnule Ing. ZAHARESCU! ....

            Daca ar fi sa abordam problema in gluma, VACANTA MARE ar fi nimic pe langa ce s-a produs aici! Mai ales ca o distinsa participanta afirma ca stie despre existenta unui intreg sat incalzit astfel! ... ....
            La distilarea alcoolului se depun eforturi pentru mentinerea unei temperaturi cat mai scazute in vasul de racire (refrigerent) pentru cresterea randamentului de distilare.
            Ma rog, la chestia asta cu distilarea nu ma pricep, dar restul discutiilor le-am luat ca pe o gluma. Va multumesc mult pentru interventie si va mai asteptam cu placere si interes, sa ne vizitati cat mai des.

            Cu stima, ...
            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

            Comentariu

            • taz21
              Membru
              • 20.feb.2006
              • 297

              #7
              Puteti a ne spune de ce nu se pupa pompa de circulare cu vasul de expansiune?
              Ati spus doar ca e de domeniul Flinstones, dar nu a-ti dat si motive.
              Eu am in casa in care locuiesc o serpentina din teava de caldarina bagata in focarul unei sobe de teracota, o pompa care circula apa prin 6 calorifere de otel, si un vas de expansiune.
              Caloriferele se incalzesc foarte bine atata timp cat sunt lemne pe foc.
              Acum spuneti-mi si mie care este problema?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Postat în original de taz21
                Puteti a ne spune de ce nu se pupa pompa de circulare cu vasul de expansiune? A-ti spus doar ca e de domeniul Flinstones, dar nu a-ti dat si motive.
                Eu am in casa in care locuiesc o serpentina din teava de caldarina bagata in focarul unei sobe de teracota, o pompa care circula apa prin 6 calorifere de otel, si un vas de expansiune. Caloriferele se incalzesc foarte bine atata timp cat sunt lemne pe foc.
                Acum spuneti-mi si mie care este problema?
                Am inteles bine? Ai o singura soba in functiune care asigura si incalzirea celorlalte camere, in care ai doar caloriferele?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  #9
                  Exista doua sobe care se afla fiecare intre doua camere, dar numai intr-una se afla serpentina.
                  Acum, ea ar face fata la toata casa, dar ar trebui bagat tot timpul in ea. Asa ca seara se face focul si in a doua soba si este caldura pana dimineata.
                  PS:Astept raspunsul de la domnii ingineri!

                  Comentariu

                  • cosmin rotaru
                    Incepator
                    • 21.feb.2006
                    • 92

                    #10
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    Am inteles bine? Ai o singura soba in functiune care asigura si incalzirea celorlalte camere, in care ai doar caloriferele?
                    Domnu' Viorel, ma frapati!
                    In general am o parere foarte buna despre activitatea dumneavoastra pe acest forum.
                    Dar acum nu stiu ce sa cred! Solutia cu o soba cu serpentina de apa in ea + calorifere, cu sau fara pompa de recirculare, sunt destul de vechi.
                    Nu le-a inventat nici unul din colegii nostrii de pe forum!
                    Sunt uimit sa vad ca nu aveti cunostinta de ele!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Postat în original de cosmin rotaru
                      Postat în original de viorel.stanculescu
                      Am inteles bine? Ai o singura soba in functiune care asigura si incalzirea celorlalte camere, in care ai doar caloriferele?
                      Domnu' Viorel, ma frapati! In general am o parere f buna despre activitatea dumneavoastra pe acest forum. Dar acum nu stiu ce sa cred! Solutia cu o soba cu serpentina de apa in ea + calorifere, cu sau fara pompa de recirculare, sunt destul de vechi. Nu le-a inventat nici unul din colegii nostrii de pe forum! Sunt uimit sa vad ca nu aveti cunostinta de ele!
                      OFF TOPIC - Sincer sa fiu nu am vazut cu cei doi ochi pe care ii mai am in dotare o astfel de instalatie. Si pe deasupra nu am avut bucuria de a fi proprietarul unei case individuale, incalzita cu soba. Este drept ca de cele mai multe ori conditia de viata a romanului este cea vinovata de toate inventiile de acest gen.
                      Mai mult nu comentez pentru ca nu am pretentia ca sunt MAFALDA si nu imi doresc sa deranjez colegii de forum cu prezenta mea. Ma opresc aici. O zi buna!
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • cosmin rotaru
                        Incepator
                        • 21.feb.2006
                        • 92

                        #12
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        OFF TOPIC - Sincer sa fiu nu am vazut cu cei doi ochi pe care ii mai am in dotare o astfel de instalatie. Si pe deasupra nu am avut bucuria de a fi proprietarul unei case individuale, incalzita cu soba. Este drept ca de cele mai multe ori conditia de viata a romanului este cea vinovata de toate inventiile de acest gen.
                        Mai mult nu comentez pentru ca nu am pretentia ca sunt MAFALDA si nu imi doresc sa deranjez colegii de forum cu prezenta mea. Ma opresc aici. O zi buna!
                        N-am vrut sa va supar! N-ati remarcat smile-urile? Doar m-am mirat (f tare) ca nu ati auzit de aceste solutii. Sunt solutii f vechi. In mod normal inlocuite de solutiile noi, desigur!
                        Nu e grav ca nu stiti de ele, doar ca ma asteptam sa ziceti ceva de genul "hai dom'le ca asa ceva nu se mai face in zilele noastre!"
                        Deci "se facea" asa, si probabil ca se mai face, atunci cand nu se poate apela la solutii moderne. Eu, daca as merge pe centrala cu lemne, as opta pt una cu gazeificare, cu capacitate mare... sunt mult prea lenes ca sa reusesc sa bag lemne pe soba/centrala pe lemne fara gazeificare din 2 in doua ore. Probabil m-ar gasi prietenii inghetat...
                        Tot offtopic: povesteam incantat colegelor din birou despre panouri solare, cat de simplu mi se pare de facut un panou cu serpentine in el... la care o colega: "a, pai noi avem asa acasa. L-a facut tata in tinerete!" Deci nu e nici o inventie noua.. eventual imbunatatiri... Uite, si centrala pe gaz in condensatie - recupereaza caldura care altfel se duce pe cos afara. Ei, in urma cu vreo 20 ani vedeam la cineva o hota de bucatarie a carei evacuare mergea vreo 15 de metrii prin casa inainte sa iasa afara. Omu recupera caldura din gazele de ardere.

                        V-am plictisit acum. Imi cer scuze daca v-a suparat limbajul meu; o sa citesc in continuare cu mult interes mesajele dvs.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Omenirea fara acei "nebuni inventivi" ar fi fost si acuma in epoca de piatra.
                          Stimati domni, cu respectul pe care vi-l arat, va rog sa nu incercati sa luati oamenilor bucuria de a nascoci. Nu toti dintre noi au puterea financiara de asi permite tehnologie noua.
                          Domnule ing.GRIGORE ZAHARESCU uitati ca 90% din blocurile actuale au calorifere din fonta ? De ce nu sunt ele bune? Au inertia termica ridicata si se racesc mai greu ? De ce sunt cele mai scumpe calorifere in momentul de fata, daca nu ar fi bune ? De ce sunt cele mai durabile ? Care din legile fizici sunt incalcate ?

                          Am un vecin care incalzeste 6 camere+un hol lung cu serpentina montata in soba de teracota. Functioneaza instalatia destul de bine si asta de 10 ani.
                          Deci care e problema ? Ca functioneaza sau ca nu are elemente tehnologice moderne ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • taz21
                            Membru
                            • 20.feb.2006
                            • 297

                            #14
                            Postat în original de MaistrulMax
                            Omenirea fara acei "nebuni inventivi" ar fi fost si acuma in epoca de piatra.
                            Stimati domni, cu respectul pe care vi-l arat, va rog sa nu incercati sa luati oamenilor bucuria de a nascoci. Nu toti dintre noi au puterea financiara de asi permite tehnologie noua.
                            Domnule ing.GRIGORE ZAHARESCU uitati ca 90% din blocurile actuale au calorifere din fonta ? De ce nu sunt ele bune? Au inertia termica ridicata si se racesc mai greu ? De ce sunt cele mai scumpe calorifere in momentul de fata, daca nu ar fi bune ? De ce sunt cele mai durabile ? Care din legile fizici sunt incalcate ?

                            Am un vecin care incalzeste 6 camere+un hol lung cu serpentina montata in soba de teracota. Functioneaza instalatia destul de bine si asta de 10 ani.
                            Deci care e problema ? Ca functioneaza sau ca nu are elemente tehnologice moderne ?
                            Un raspuns foarte bun, dar eu am intrebat de ce nu se pupa pompa de circulatie cu vasul de expansiune la instalatia care se afla in casa in care locuiesc acum, si care nu este a mea, dar de aici s-a dat in off-topic.
                            Nici eu nu sunt de acord cu cazanul de tuica, tocmai de aceea am spus cum am eu instalatia.
                            La anul vreau sa-mi contruiesc si eu o casa si vreau sa adopt acelasi sistem si la mine, pt. ca nu avem gaze in zona, si cu butelii te rupe, asa au avut socrii mei o centrala, care acum e instant de apa calda.
                            Dupa cautarile mele am vazut ca o centrala pe lemne cu gazeificare ar fi cam 120 mil ROL , si de aceea prefer sa dau 30mil pe doua sobe de teracota, si sa bag mai des in foc.
                            Asa ca daca i-mi da-ti o solutie mai ieftina de a incalzi 100mp, aproape de mare, va astept cu placere.
                            Bafta

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Postat în original de taz21
                              ...de ce nu se pupa pompa de circulatie cu vasul de expansiune la instalatia care se afla in casa in care locuiesc acum, si care nu este a mea, dar de aici s-a dat in off-topic......
                              Domnule taz21, am fost si m-am interesat pentru dumneavoastra:
                              Se monteaza atat vas de expansiune cat si pompa.
                              -vasul de expansiune deschis este montat in pod pe teava de tur.
                              -pompa de recirculare este montat pe retur cu sensul inspre serpentina
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...