care este varianta optima?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • denism
    Incepator
    • 03.sep.2006
    • 2

    care este varianta optima?

    Buna ziua Domnilor
    Am si eu o intrebare deoarece din ce am citit pina acum pe forum nu m-am lamurit.
    locuiesc la parterul unui bloc din beton si as dori sa fac hidroizolatie intre mine si subsol deoarece iarna imi ingheata picioarele de frig iar in perioadele deprimavara toamnacind se face trecerea de la o temperatura calda la una rece si inversse creeaza condens pe jos.De exemplu sub pat se face balta.
    Intrebarea este,cum este indicat sa fac hidroizolatia,prin subsol pe tavanul acestuia sau in casa si sa pun si parchet
    Dar daca fac hidroizolatia in casa nu exista posibilitatea sa se creeze condens intre placa de poliestiren si beton?.
    Mentionez faptul ca in subsol exista apa dar in cantitate foarte mica pe alocuri se poate intra in pantofi.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Cel mai indicat este sa izolati tavanul subsolului pe suprafata corespunzatoare apartamentului dvs. folosind polistiren expandat. S-a mai discutat acest subiect si sigur veti gasi un raspuns adecvat folosind functia "cautare".

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Buna ziua Domnilor
      Am si eu o intrebare deoarece din ce am citit pina acum pe forum nu m-am lamurit.
      locuiesc la parterul unui bloc din beton si as dori sa fac hidroizolatie intre mine si subsol deoarece iarna imi ingheata picioarele de frig iar in perioadele deprimavara toamnacind se face trecerea de la o temperatura calda la una rece si inversse creeaza condens pe jos.De exemplu sub pat se face balta.
      Intrebarea este,cum este indicat sa fac hidroizolatia,prin subsol pe tavanul acestuia sau in casa si sa pun si parchet
      Dar daca fac hidroizolatia in casa nu exista posibilitatea sa se creeze condens intre placa de poliestiren si beton?.
      Mentionez faptul ca in subsol exista apa dar in cantitate foarte mica pe alocuri se poate intra in pantofi.
      Ceea ce trebuie sa faceti este sa realizati o termoizolare a pardoselii si nu o hidroizolare. Aceasta poate fi realizata atat pe tavanul subsolului sau pe pardoseala dvs. din locuinta. Asa cum a mentionat si colegul anterior, varianta interioara este cea cu polistiren extrudat iar pentru detalii despre aceasta termoizolare gasiti suficiente informatii pe forum. In caz ca aveti alte nelmuriri va asteptam cu noi intrebari.

      Ca prima prioritate, trebuie sa va asigurati ca in subsol nu sunt scurgeri de apa. Aprecierea dvs. "pe alocuri se poate intra cu pantofii" este putin hazlie.

      Comentariu

      • denism
        Incepator
        • 03.sep.2006
        • 2

        #4
        multumesc pentru raspunsuri,imi pare rau ca nu v-am descoperit mai devreme

        Comentariu

        Procesare...