Gaz sau Curent Electric?!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Claudia23
    Incepator
    • 05.sep.2006
    • 1

    Gaz sau Curent Electric?!

    In primul rand salut...

    Am cumparat un apartament de 2 camere intr-un bloc nou si bineinteles acum trebuie sa fac tot ce sa face la un apt.

    Am o problema... Ma intereseaza ce ar fi mai eficient si mai ieftin dpdv al exploatarii in bucatarie. Cuptor si plita pe gaz? sau cuptor si plita electrice? Mentionez ca imi place sa gatesc si gatesc in fiecare zi (mai mult sau mai putin)

    Astept raspunsurile voastre.

    Va multumesc.
    Claudia
    "Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted." - Albert Einstein
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Haideti sa facem un calcul pentru a vedea cat platim pentru fiecare caz in parte pe luna.
    Pentru gaze, din facturile achitate lunar rezulta o plata cuprinsa intre 100.000-300.000 in functie de anotimp.
    Pentru cuptorul electric, avem un consum maxim de 10-16kWh (primul caz pentru 2 ochiuri +cuptor, al doilea pentru 3 ochiuri+cuptor). Perioada de folosire sa o alegem de 1h/zi, iar consumul de 4kWh. Intr-o luna, plata consumului aferent cuptorului electric va fi: 4*1*30*3.000=360.000. Este un calcul facut in mare, unde am considerat valoarea kW-ului de 3.000 lei.
    Dar poate ar trebui luat in considerare ca pentru incalzirea mancarii folosim un cuptor cu microunde ceea ce inseamna ca timpul si consumul scad considerabil (putere cuptor microunde 800W).

    Comentariu

    Procesare...