Cost estimativ racordare la reteaua electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cmarianus
    Incepator
    • 18.aug.2006
    • 15

    Cost estimativ racordare la reteaua electrica

    Am construit o casa in Frumusani (Calarasi) si normal ca doresc sa o leg la reteaua de distributie a energiei electrice.Am fost la Oltenita si am intrebat de costurile estimative de racordare.Mentionez ca de la primul stilp pina la gardul casei sint cam 220 metri. Am aflat ca m-ar costa in jur de 170 milioane lei(vechi). Este un pret corect?Sau aproape corect? Eu am cerut sa mi se faca bransamentul subteran dar mi s-a spus ca in caz ca se inpusca cablul pe undeva trebuie sa se aduca un utilaj special ( probabil de la NASA) ca sa se afle cam pe unde se afla defectiunea!Asa ca singura solutie este bransamentul aerian.Daca eu vreau bransament subteran mi se poate impune bransament aerian?
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #2
    Nu ne-aþi spus dacã pe trseul de 220m sunt plantaþi stâlpii necesari. De ce nu aþi cerut deviz de execuþie ptr ambele variante, ptr cã în general cei care executã branaºamente folosesc acelaºi program de devize care au aceleaºi norme pe operaþii de lucrãri.
    Traseul aerian e mai uºor de realizat; cel subteran, dacã traverseazã proprietãþi trebuie obþinute autorizaþii de la proprietari; dacã e pe teritoriu public, ulterioare lucrãri de sãpãturi pot afecta traseul din neatenþia lucrãtorilor care s-ar putea sã nu ºtie traseul branºamentului DVS.
    Reveniþi cu oarece amãnunte.
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • cmarianus
      Incepator
      • 18.aug.2006
      • 15

      #3
      Nu sint stilpi pe traseu.Dar din start mi s-a spus ca nu se poate face bransament subteran motivul fiind ca se gaseste greu in pamint locul unde cablul electric este defect.Mentionez ca stilpii sau sapaturile pentru ingroparea cablului se afla pe un drum public(comunal).

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Preþul arãtat de dvs mi se pare apropiat de realitate. N-aþi dat amãnunte despre puterea cerutã, trifazic sau monofazic... Vreau însã sã precizez cã dupã recepþia lucrãrii de cãtre Electrica de la firma executantã, instalaþia propriu-zisã trece în administrarea ºi în proprietatea Electrica. Delimitarea reþelei Distribuitor/Consumator se face astfel: pânã la punctul de mãsurã, BMP-ul, aparþine distribuitorului ,iar dupã BMP, apaþine consumatorului.Iar dacã pe traseul acesta de 220m mai existã prezumtivi consumatori (de fapt e extindere de reþea ºi trebuie proiect), lor le convine ca reþeaua sã fie aerianã, deºi traseul îngropat e mai sigur.
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • arecibo38
          Incepator
          • 08.dec.2005
          • 30

          #5
          Re: costuri estimative de racordare la reteaua electrica....

          Postat în original de cmarianus
          Am construit o casa in Frumusani (Calarasi) si normal ca doresc sa o leg la reteaua de distributie a energiei electrice.Am fost la Oltenita si am intrebat de costurile estimative de racordare.Mentionez ca de la primul stilp pina la gardul casei sint cam 220 metri. Am aflat ca m-ar costa in jur de 170 milioane lei(vechi). Este un pret corect?Sau aproape corect? Eu am cerut sa mi se faca bransamentul subteran dar mi s-a spus ca in caz ca se inpusca cablul pe undeva trebuie sa se aduca un utilaj special ( probabil de la NASA) ca sa se afle cam pe unde se afla defectiunea!Asa ca singura solutie este bransamentul aerian.Daca eu vreau bransament subteran mi se poate impune bransament aerian?

          .. da ! asta e pretul .. cam 30.000 Euro/km !

          Comentariu

          • cmarianus
            Incepator
            • 18.aug.2006
            • 15

            #6
            Am insistat pe bransament subteran dar mi-au zis ca nu face electrica asa ceva, mai ales ca mai sint potentiali consumatori in zona.In final asta e ,vrei curent:deschizi usa!!! Sau sa imi iau un generator mai ales ca nu o sa stau acolo permanent da" nu stiu daca merita investitia.Oricum acum il astept pe pe cel care raspunde de a da solutia pentru racordare la retea.Daca nu am zis am cerut curent monofazat.

            Comentariu

            • IONUTZ_CJV5
              Incepator
              • 10.mai.2006
              • 75

              #7
              vezi ca dupa ce se da solutia nu esti obligat sa faci lucrarea imediat. E valabil un an avizul, iar daca si achiti cred ca mai mult. Cauta mai multe firme si vezi ca difera preturile, eventual una cu pile iti rezolva sa faci subteran.

              Comentariu

              • flo8200
                Membru
                • 01.nov.2005
                • 253

                #8
                Mai bine mergeti cu generator electric pe benzina/motorina daca nu stati in permanenta acolo. Peste 2-3 ani poate se mai schimba lucrurile si veti fi racordat gratis sau la un pret mult mai mic.
                Pentru iluminat mergeti mai bine pentru un sistem neconventional. Si eventual generatorul pentru frigider pe timpul verii sau pentru un televizor.

                Comentariu

                • mariususa2006
                  Incepator
                  • 23.oct.2006
                  • 36

                  #9
                  poti sa folosesti o morisca eoliana cu generator de 24 sau de 12 sau de cit vrei si cu baterii de stocare. stiu ca e o mare prostie in romania cu bransarea la curent de pe strada , eu sint patit si nu imi mai trebuie , te lasi pagubasi cind sa te apuci de proiect sau sa umblii pentru avize si proiecte . bafta
                  mariususa2006

                  Comentariu

                  • Codex
                    Membru
                    • 12.mai.2006
                    • 253

                    #10
                    Postat în original de cmarianus
                    Am insistat pe bransament subteran dar mi-au zis ca nu face electrica asa ceva, mai ales ca mai sint potentiali consumatori in zona.In final asta e ,vrei curent:deschizi usa!!! Sau sa imi iau un generator mai ales ca nu o sa stau acolo permanent da" nu stiu daca merita investitia.Oricum acum il astept pe pe cel care raspunde de a da solutia pentru racordare la retea.Daca nu am zis am cerut curent monofazat.
                    Salutare
                    Sa intervin si eu cu o parere la acest subiect. Daca veti dori sa va montati un sistem electric hibrid neconventional parerea mea este ca ar fi cel mai potrivit pentru dvs. mai ales ca nu veti locui permanent acolo.

                    uitati am facut pentru dvs. un calcul estimativ pentru o putere instalata de 5kW pentru un sistem eolian:

                    baterii 4buc 3320euro
                    invertoare sinusoidal modulate 2buc 1046euro
                    turbine eoliene cu regulatoare de incarcare incluse 3buc 7500euro

                    Numar de ore de functionare ZILNIC a instalatiei electrice la puterea de 5kW - 5 ore
                    Numar de ore de vant estimate pe zi 6 ore
                    Numar de zile rezerva in caz ca nu este vant 2 zile

                    Pret total componente 11866euro la care se adauga pretul pentru manopera si legaturile intre componente si pana la tabloul general estimat 13000 euro[/color]

                    Autonomie de functionare intre 5-7 ani de zile in cazul utilizarii instalatiei la putere maxima zilnic

                    Daca va hotarati sa va instalati o astfel de instalatie electrica ... va pot ajuta si cu detaliile necesare, schite, desene, calcule pentru sau/si panouri solare deoarece lucrez in domeniu

                    Cu respect.
                    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                    Electrician autorizat IIA + IIB

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #11
                      Ar fi minunat o asemenea investiþie!
                      Pãrerea mea e cã înainte de a demara investiþia, trebuie acordatã o mare atenþie acelui proiect de FEZABILITATE, care ia în considerare STATISTICA locului n ceea ce priveºte nr de zile însorite ºi activitatea vântului în zonã! Altfel te trezeºti cã ai fãcut o investiþie care nu-ºi scoate banii!
                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • Clovis
                        Incepator
                        • 08.nov.2006
                        • 5

                        #12
                        Re: costuri estimative de racordare la reteaua electrica....

                        Postat în original de cmarianus
                        Am construit o casa in Frumusani (Calarasi) si normal ca doresc sa o leg la reteaua de distributie a energiei electrice.Am fost la Oltenita si am intrebat de costurile estimative de racordare.Mentionez ca de la primul stilp pina la gardul casei sint cam 220 metri. Am aflat ca m-ar costa in jur de 170 milioane lei(vechi). Este un pret corect?Sau aproape corect? Eu am cerut sa mi se faca bransamentul subteran dar mi s-a spus ca in caz ca se inpusca cablul pe undeva trebuie sa se aduca un utilaj special ( probabil de la NASA) ca sa se afle cam pe unde se afla defectiunea!Asa ca singura solutie este bransamentul aerian.Daca eu vreau bransament subteran mi se poate impune bransament aerian?

                        Comentariu

                        • batranu_1971
                          Incepator
                          • 12.apr.2011
                          • 38

                          #13
                          Pret tras curent electric

                          Salutare,

                          Am urmatoarea problema:
                          Stalp la 5 m de gardul terenului.
                          Casa va fi la 20 m de la gard.Deci distanta de la casa la stalp cam 25 m
                          Tocmai am vorbit cu un nene care s-a oferit sa se ocupe de trasul curentului si el zice asa:
                          monofazat: 1700-1800 RON
                          trifazat: 4000 RON.

                          Ma intereseaza daca preturile sunt reale... Am cautat un document oficial cu preturile de la Electrica... dar nu am gasit nimic.
                          Pe partea asta de curent electric nu sunt niste reglementari standard? Adica vrei trifazat, tras la distanta x metri, te costa y RON/ml.?
                          Bineinteles e si partea firmei care se ocupa de lucrare... dar in conditiile mele nu pot sa-mi dau seama daca e teapa sau nu.

                          Multumesc

                          O zi buna.

                          Comentariu

                          • Sandu_T
                            Membru Marcant
                            • 18.nov.2011
                            • 313

                            #14
                            Răspuns la: Pret tras curent electric

                            Postat în original de batranu_1971
                            Salutare,

                            Am urmatoarea problema:
                            Stalp la 5 m de gardul terenului.
                            Casa va fi la 20 m de la gard.Deci distanta de la casa la stalp cam 25 m
                            Tocmai am vorbit cu un nene care s-a oferit sa se ocupe de trasul curentului si el zice asa:
                            monofazat: 1700-1800 RON
                            trifazat: 4000 RON.

                            Ma intereseaza daca preturile sunt reale... Am cautat un document oficial cu preturile de la Electrica... dar nu am gasit nimic.
                            Pe partea asta de curent electric nu sunt niste reglementari standard? Adica vrei trifazat, tras la distanta x metri, te costa y RON/ml.?
                            Bineinteles e si partea firmei care se ocupa de lucrare... dar in conditiile mele nu pot sa-mi dau seama daca e teapa sau nu.

                            Multumesc

                            O zi buna.
                            Eu am făcut la e-on. Preţul este până la contor inclusiv contorul. Eu am plătit 3800 pentru trifazat iar monofazatul era 1600. Tot foarte aproape de stâlp. Nu ştiu cum e la Electrica. La e-on îţi alegi firma acreditată care să îţi facă lucrarea apoi acea firmă fixează preţul pentru materiale şi manoperă conform unor preţuri impuse de e-on. De exemplu, eu am negociat de la 4400. La monofazat am auzit pe unii că au plătit şi 2000, tot aproape de stâlp.
                            De la contor la casă sunt alţi bani, iar acea lucrare nu mai are legătură cu distribuitorul. Adică cablul subteran ce vine tras de la contor în panoul din casă nu face parte din contract. Eu am preferat să fac singur lucrarea de la contor la casă.
                            Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              #15
                              Răspuns la: Cost estimativ racordare la reteaua electrica

                              Se aplica aceleasi reguli si la electrica si la eon toate firmele ce fac bransament trebuie sa fie acreditate de ANRE in primul rand si apoi de distribuitorul local de energie. Proiectul de bransament trebuie aprobat de distribuitorul local.

                              Comentariu

                              Procesare...