Fisuri in placa parterului (de pe pamant).

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tanasescu Adrian
    Incepator
    • 13.sep.2006
    • 71

    Fisuri in placa parterului (de pe pamant).

    Am construi cu o echipa o casa la rosu si pana acum sunt multumit de rezultat. Dar...a aparut o problema. Uitandu-ma la placa de beton de pe pamant am constatat ca are 2 fisuri subtiri de aproximativ 70 centimetri lungime, fara deplasari de nivel intre cele 2 laturi ale fisurii. in zona sufrageriei (ce are suprafata cea mai mare din casa). Placa este de 10 cm si este armata cu plasa de Buzau cu PC de 8. Mi-am amintit 2 aspecte demne de retinut: betonul B200 adus cu cifa de la statia de betoane mi s-a parut mai fluid decat normal (posibil amestecat cu apa pe traseu dupa ce s-a furat din beton, desi sigiliul era intact - dar pute sa nu fie strans in mod voit bine dupa incarcare in statie)si...pamantul de umplutura era destul de umed iar compactarea care s-a facut cu masina de compactat cu motor in 2 timpi s-ar fi putut sa nu fi fost eficienta. Deci: ori pamantul s-a lasat, ori betonul a fost de proasta calitate. Faptul oricum este consumat dar vreau sa stiu daca pot remedia problema si cate griji sa-mi privind viitorul placii de pe pamant. Fundatia este de 90 cm in pamant si 90 cm deasupra si ea, impreuna cu stalpii, centurile, grinzile si placa de peste parte nu au pana acum nici un fel de probleme. Va multumesc Adrian.
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    #2
    presupun ca este vorba de fisuri datorate contractiei de uscare a betonului, datorita faptului ca a avut mai multa apa decat normal. eu zic ca nu aveti de ce sa va faceti griji, e lucru frecvent si nu are nici o consecinta, decat ca betonul va avea o rez la compresiune mai mica
    va multumesc de raspunsuri.

    Comentariu

    • KATALIN
      Membru marcant
      • 25.ian.2006
      • 405

      #3
      daca sunt doar aceste fisuri eu cred ca nu este cazul sa va faceti griji.
      b 200 este un beton bun,prea bun pentru o placa de parter peste umplutura de pamant unde se toarna de obicei b 100 slab armat.
      placa si pamantul s-a asezat si asa vor ramane.
      KATA

      Comentariu

      • Tanasescu Adrian
        Incepator
        • 13.sep.2006
        • 71

        #4
        Re: Fisuri in placa parterului (de pe pamant).

        Postat în original de Tanasescu Adrian
        Am construi cu o echipa o casa la rosu si pana acum sunt multumit de rezultat. Dar...a aparut o problema. Uitandu-ma la placa de beton de pe pamant am constatat ca are 2 fisuri subtiri de aproximativ 70 centimetri lungime, fara deplasari de nivel intre cele 2 laturi ale fisurii. in zona sufrageriei (ce are suprafata cea mai mare din casa). Placa este de 10 cm si este armata cu plasa de Buzau cu PC de 8. Mi-am amintit 2 aspecte demne de retinut: betonul B200 adus cu cifa de la statia de betoane mi s-a parut mai fluid decat normal (posibil amestecat cu apa pe traseu dupa ce s-a furat din beton, desi sigiliul era intact - dar pute sa nu fie strans in mod voit bine dupa incarcare in statie)si...pamantul de umplutura era destul de umed iar compactarea care s-a facut cu masina de compactat cu motor in 2 timpi s-ar fi putut sa nu fi fost eficienta. Deci: ori pamantul s-a lasat, ori betonul a fost de proasta calitate. Faptul oricum este consumat dar vreau sa stiu daca pot remedia problema si cate griji sa-mi privind viitorul placii de pe pamant. Fundatia este de 90 cm in pamant si 90 cm deasupra si ea, impreuna cu stalpii, centurile, grinzile si placa de peste parte nu au pana acum nici un fel de probleme. Va multumesc Adrian.

        Comentariu

        • Tanasescu Adrian
          Incepator
          • 13.sep.2006
          • 71

          #5
          Multumesc frumos, m-am mai linistit.

          Comentariu

          • Tanasescu Adrian
            Incepator
            • 13.sep.2006
            • 71

            #6
            Acum imi aduc aminte ca placa de pe pamant nu a mai fost udata dupa ce a fost turnata in schimb cea dintre parter si mansarda a beneficiat de atentie sporita in acest sens si nu are nici o problema.

            Comentariu

            Procesare...