Soricei in vizita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #46
    Re: Cred ca mi-a intrat si mie soarec in casa!

    Postat în original de KONSUELLA10
    Nu sunt sigura daca da ,dar de ieri nu mai am liniste.Cineva a lasat geamul deskis la o camera care este la subsol ,deci aproape de pamant.A fost geamul deskis cred ca 3 ore, eu nestiiind ca tipa care mi-a lasat geamul deskis sa se aeriseasca a plekat akasa intre timp fara sa imi spuna.
    Dupa 3 h. am incremenit cand am vazut geamul larg deskis la camera respectiva.
    Intrebarea mea este: iarna sunt sanse sa-mi intre soarec in casa sau nu,in timpul zilei ?
    Numai la gandul ca fereastra respectiva a stat deskisa 3 h ma ingrozeste ,cine stie ce lighioae mai imi puteau intra ,mentionez ca langa casa mea este o livada ,si apoi iarba etc,tufisuri mai rare.Este posibil sa-mi fi intrat si mie acest monstru mic ?Fiind frig afara ma gandesc ca o fi intrat la cald.
    Va rog ajutati-ma ...
    Nu cred.
    Cu stima.

    Comentariu

    • DYC
      Membru Marcant
      • 28.iul.2008
      • 387

      #47
      O varianta home-made de cursa soareci, am confectionat-o dar nu am puso la lucru pt. ca a disparut lighioana. O sa revin cu niste poze, am facut-o pentru un sobolan nu un soricel...

      Sper sa va fie de ajutor! Revin si cu poze
      Ultima editare de calin.diaconu; 12.feb.2022, 15:13. Motiv: Link-ul nu este actualizat https
      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

      Comentariu

      • ghimpe--
        Membru Marcant
        • 22.iun.2008
        • 419

        #48
        Bunica mea prindea soricei utilizand o strachina, un cui si o nuca. Mai ieftin si simplu nu stiu daca se poate...
        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

        Comentariu

        • DYC
          Membru Marcant
          • 28.iul.2008
          • 387

          #49
          Da, m-am gandit si am citit despre ideea cu strachina, dar sobolanul asta avea cam 15-20 cm lungime fara coada si nu cred ca strachina il oprea sa iasa.
          Ultima editare de calin.diaconu; 12.feb.2022, 15:14. Motiv: HTTP-link nu e acceptat de motoarele de cautare, va rugam actualizati cu link-uri HTTPS, multumim
          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

          Comentariu

          • ghimpe--
            Membru Marcant
            • 22.iun.2008
            • 419

            #50
            Strachina era valabila doar la soricei, la sobolani va trebuie un pitbull
            It's nice to be important, but it's more important to be nice!

            Comentariu

            • vimp
              Incepator
              • 29.mai.2007
              • 65

              #51
              Nu s-a mai scris demult aici dar cred ca subiectul este inca actual. Intamplator am descoperit un alt mod de a prinde soareci, ecologic. Este vorba despre o sticla de bere de 2-2.5 litri, pusa undeva inclinat, in care sa lasati cam 2-3 cm de bere pe fundul sticlei. Soarecii intra inauntru dar nu mai pot iesi, mor acolo. Si mor si fericiti, respectand normele UE de protectie a animalelor . Plus ca nu mai stai cu grija ca iti mananca cainele nu stiu ce hoit de soarece cu otrava in el.
              https://www.vimp.ro/index.php/texte/capcana-ecologica-pentru-soareci/
              O sa continui experimentul si o sa fac update-uri la articol, cand va fi cazul.
              Daca mai testeaza cineva rog confirmare...
              Bafta
              Ultima editare de calin.diaconu; 12.feb.2022, 15:16. Motiv: Actualizat link-ul, cu HTTPS.

              Comentariu

              • adriancean
                Membru Marcant
                • 31.oct.2010
                • 481

                #52
                Răspuns la: Soricei in vizita

                Buna. Am descoperit zilele trecute ca in tavanul de rigips am ceva soareci.Ce as putea pune( ceva otrava pentru soareci) astfel incat daca mor cumva prin structura de rigips a tavanului sa nu miroasa. Cel mai mult mi-e teama sa nu-mi roada instalatia electrica.Multumesc.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6866

                  #53
                  Răspuns la: Soricei in vizita

                  Otrava uscata , grau otravit culoare rosu , daca mananca de ala , soriceii se usca , si nu miroase urat .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • andries.sara
                    Incepator
                    • 22.sep.2013
                    • 3

                    #54
                    Răspuns la: Soricei in vizita

                    Otrava e cea mai la indemana varianta, insa grabiti-va. Daca face pui..nu o sa fie deloc bine. Mai important, mai bine cautati gaurile facute prin casa si astupatile sa nu va mai vina si alti vizitatori.

                    Comentariu

                    • calin.diaconu
                      Administrator
                      • 17.mar.2005
                      • 419

                      #55
                      Buna tuturor,

                      Va recomandam și acest articol, publicat ca urmare a discutiilor despre vata de sticlă și rozătoarele din podurile/pereții casei ...

                      www.calindiaconu.com

                      Comentariu

                      Procesare...