Evacuare ape uzate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    Evacuare ape uzate

    Nu stiu daca este noutate dar am descoperit acest sistem intamplator.

    Sistemul colecteaza apa uzata de la dus, chiuveta si WC intr-un bazin. Aici se macereaza totul si se pompeaza pe conducte mai mici spre conducta centrala de evacuare. Se afirma ca in felul acesta poti instala un WC udne doresti, fara a fi legat de coloana de scurgere.

    Site-ul este: http://www.saniflo.com/products/saniplus.asp
    Gasiti acolo toate detaliile (manualul de instalare, fisa de prezentare, informatii tehnice etc.). Mai au si alte "nebunii" dar va las pe voi sa le descoperiti.

    Atasez o poza preluata de la ei. Obiectul negru sub WC, chiveta este cel in cauza.
    VYS Blog DIY
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    Re: Evacuare ape uzate

    Postat în original de viorel.stanculescu
    Nu stiu daca este noutate dar am descoperit acest sistem intamplator.

    Sistemul colecteaza apa uzata de la dus, chiuveta si WC intr-un bazin. Aici se macereaza totul si se pompeaza pe conducte mai mici spre conducta centrala de evacuare. Se afirma ca in felul acesta poti instala un WC udne doresti, fara a fi legat de coloana de scurgere.

    Site-ul este: http://www.saniflo.com/products/saniplus.asp
    Gasiti acolo toate detaliile (manualul de instalare, fisa de prezentare, informatii tehnice etc.). Mai au si alte "nebunii" dar va las pe voi sa le descoperiti.

    Atasez o poza preluata de la ei. Obiectul negru sub WC, chiveta este cel in cauza.

    Interesant!! Dar scurgerea unde se face?
    ai grija ..

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      Re: Evacuare ape uzate

      as opta tot pentru sistemul clasic de canalizare.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Seni ai libertatea sa optezi pentru ce sistem doresti.

        De fapt, cei de la bloc sunt captivi fata de sitemul existent si este mai greu sa il schimbi.
        Solutiile astea sunt mai practice la locuinte individuale sau la constructiile noi daca se proiecteaza conducta de scurgere la canal, ca in poza de mai sus.

        BigJoe, daca ai observat pe poza, exista o coloana de scurgere in laterala casei unde ajung toate celelalte conducte mai mici de evacuare a apei uzate. Ideea este ca acea unitate asigura "macerarea si transportul (are o pompita) substantelor" pe conducte de dimensiuni mai mici, fara a fi legat de un anume traseu, de o circulatie prin cadere libera si anumite pante ale instalatiei. Cu alte cuvinte, poti monta un WC chiar in mijlocul sufrageriei.

        Ar fi interesant de vazut cat costa o astfel de unitate!
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          Viorel, pai si asta ar fi o problema, pretul....
          plus ca exista o unitate pentru macerare, care nu stim ce dimensiuni are!!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Postat în original de seni
            Viorel, pai si asta ar fi o problema, pretul....
            plus ca exista o unitate pentru macerare, care nu stim ce dimensiuni are!!
            Totul este inclus in cutiuta aia neagra.

            Hai ca o sa se inteleaga ca promovez produsul asta!
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • magic ovi
              Incepator
              • 13.oct.2006
              • 4

              #7
              Salut!

              Eu am gasit asa ceva si in Romania.

              Ia vedeti: www.saniflo.ro

              Firma e in Timisoara, si aparatele au aceeasi denumire ca cele din casa de pe site-ul englez.
              Produsele toaca continutul apelor uzate si apoi le evacueaza.
              Cititi si voi acolo, poate pricepeti mai bine in romana.

              Am vazut ca merg la Camex la sfarsitul lui octombrie, asa ca Seni, tu poti sa mergi acolo, si ne zici si noua dupa aceea ce e cu produsele astea.

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #8
                am sa incerc sa ajung....
                asa probabil ii suflu partea lui viorel, promovez eu produsele!!! :P

                Comentariu

                • evisceratum
                  Membru marcant
                  • 29.aug.2006
                  • 410

                  #9
                  i-am vazut azi la expozitia Pro Domo in timiosara. Vreau sa va spun ca statia de pompare nu face zgomot aproape delod. Pretul e de 1300 RON pentru o statie de pompare care duce o chiuveta si WC-ul, iar daca se doreste au de vinzare un vas de WC special care inglobeaza atit statia de pompare precum si elimina existenta rezervorului avind probabil o gestionare a apei cind tragi apa. Asta costa 2000 RON si se preteaza in spatii foarte inguste. Il legi doar la apa ca o masina de spalat iar teava de evacuare in ambele situatii de de aprox 30mm diam.
                  E scump dar in unele situatii si pentru unele buzunare e solutia salvatoare.

                  Comentariu

                  Procesare...