Polistiren pe tavan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Keresztes Zsolt
    Incepator
    • 25.sep.2006
    • 3

    Polistiren pe tavan

    Salut...
    Sunt nou pe acest forum, va multumesc pentru sfaturile acordate altor membrii, am invatat multe, si le-am si folosit cu succes.
    Am un apartament proprietate personala si m-am lovit de o problema la care n-am gasit nici o rezolvare pe forum. Stau la ultimul etaj al unui bloc de 9 etaje, si am o camera in care este destul de frig iarna (camera de 16mp, perete din beton izolat de proprietarul dinnaintea mea cu un perete de BCA de 7cm la o distanta de 2 cm de peretele de beton, am montat geam termopan), si cred ca tavanul slab izolat este de vina. As dori sa-l izolez din interior cu polistiren expandat de 3cm. Intrebarea ar fi daca as proceda corect, si care ar fi procesul pe care ar trebui sa-l urmez. Am citit de sistemul rigips ca si alternativa, dar nu stiu care ar fi mai avantajos, si mai usor de montat, si nu stiu cat izoleaza rigipsul fara vata minerala intre rigips si tavan.
    Multumiri anticipate pentru sfaturi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu va pot recomanda decat solutia cu vata minerala si gipscarton care este o alternativa la sistemul de izolatie exterior cu polistiren si nu la cel interior.

    Gipscartonul fara vata minerala nu aduce un castig insemnat din punct de vedere al izolatiei termice.

    Comentariu

    • Keresztes Zsolt
      Incepator
      • 25.sep.2006
      • 3

      #3
      Multumesc pentru recomandare, dar asta inseamna ca nu am voie sa folosesc polistiren, sau nu voi putea lipi polistirenul pe tavan, sau nu voi putea lipi plasa peste polistiren (sau nu va tine in timp). Am vazut polistirenul folosit in interior, dar nu stiu ce s-ar intimpla daca as vera sa-l lipesc pe tavan (desigur sa-l prin si cu dibluri).

      Comentariu

      • Keresztes Zsolt
        Incepator
        • 25.sep.2006
        • 3

        #4
        Rigipsul cu vata minerala (din experienta) se bombeaza, si nu iese drept, ar insemna sa folosesc mai mult glet pentru a-l indrepta, si nu ar iesi nici o data perfect drept.

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5
          Postat în original de Keresztes Zsolt
          Rigipsul cu vata minerala (din experienta) se bombeaza, si nu iese drept, ar insemna sa folosesc mai mult glet pentru a-l indrepta, si nu ar iesi nici o data perfect drept.
          De ce nu incercati cele scrise de unii "colegi" la:

          Comentariu

          Procesare...