Despre robinetul termostatat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Despre robinetul termostatat

    Robinetii termostatati permit controlul individual al functionarii fiecarui corp de incalzire. Astfel se obtine nu numai un confort sporit prin ajustarea temperaturilor conform necesitatilor din fiecare incapere, dar si o importanta economie de energie.
    Functionarea robinetului se bazeaza pe un senzor special, plasat in capul de reglaj. Acesta se dilata / contracta corespunzator cresterii respectiv scaderii temperaturii, actionand prompt ventilul de pe corpul de incalzire si astfel controland debitul de agent termic.
    Se pot adapta cheltuielile pentru incalzire la bugetul disponibil prin limitari ale functionarii caloriferelor in diverse incaperi si pe diverse perioade de timp, fara a necesita debransari.
    Reglarea temperaturii dorite se face precis si comod prin intermediul capului rotativ. Deasemenea, se poate alege un regim de functionare a caloriferelor cu protectie impotriva inghetului, cu o importanta deosebita pe perioada in care nu se doreste incalzirea incaperilor respective.

    Recomandari
    Robinetul termostatat nu se monteaza in pozitie verticala
    Robinetul termostatat nu se monteaza pe radiatoare amplasate in nise
    Nu se mascheaza termostatatul cu perdele
    Nu aerisiti incaperea fara a fixa robinetul termostatat pe pozitia fulgului de nea
    Nu se monteaza robinetul fara spalarea in prealabil a instalatiei
    Capul termostatat se curata cu detergenti neutri

    Cateva poze despre pozitionarea robinetului termostatat
    Fișiere Atașate
    VYS Blog DIY
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Continuare ..
    Fișiere Atașate
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Si o poza cu un robinet termostatat.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2398

        #4
        Viorele draga, pertinente imaginile si explicatiile. Robinetul respectiv reprezinta un pas inainte in cazul incalzirii cu agent termic.
        Dar... nu mi-as pune asa ceva. Din pacate, daca-ti montezi repartitoare de costuri firma respectiva iti pune pe tur si robinetul termostatat.
        Din experienta proprie am constatat ca temperatura in incapere a scazut considerabil de cand s-a montat acest robinet termostatat chiar daca era deschis pe pozitia de maxim. Cine a desfacut un asemenea robinet sigur a observat sectiunea foarte mica de trecere a agentului termic comparativ cu robinetele clasice. Ba mai mult, un tip de robinet termostatat avea la iesire montat un filtru cu 5 orificii a carui explicatie chiar n-am inteles-o, deoarece retinerea impuritatilor afecta buna incalzire a caloriferului.
        Una peste alta nu sunt de acord cu asemenea dispozitive, sau cel putin as fi de acord daca si dupa montarea lor m-as putea bucura de acelasi confort termic de care beneficiam anterior. Inca un lucru pe care nu-l inteleg este de ce in loc de gradatii nu se trec pe el plaje de temperatura? Probabil pentru ca nu le-ar respecta?
        Este un subiect interesant care merita dezbatut.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Nu am idee daca au filtru pe iesire. Daca este asa, nu inteleg ce rost are sa montezi filtru pe iesire!? Inteleg sa aibe filtru pe intrare pentru protectia robinetului dar nu pe iesire si poate ca ar trebui sa fie accesibil acest filtru pentru a putea fi curatat fara demontarea robinetului (ceva gen filtru Y).
          Daca montezi repartitoare de costuri este logic sa ai si posibilitatea de a regla necesarul de agent termic ce strabate corpul de incalzire.

          Cu privire la gradatii, probabil este o chestie convenita si cu siguranta in specificatia fiecarui tip de robinet sunt precizate temperaturile corespunzatoare gradatiilor. Una peste alta, nu vad importanta modului de marcare/simbolizare.

          Si eu am montat astfel de robinete si nu am sesizat nici o diferenta de confort. Sectiunea cred ca este identica cu a unui robinet de izolare clasic.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            #6
            Viorele, mesajul anterior nu aduce nicio noutate, doar presupuneri.
            -Referitor la filtru, am spus ca la un singur tip am intalnit asa ceva si ca nu mi-am explicat prezenta acestuia cu atat mai mult cu cat era la iesire.
            -Reglajul termic sigur ca il poti face, dar maximul este simtitor sub maximul obtinut cu robinetul anterior.
            -Este importanta impartirea plajei totale in gradatii pentru a stii pe ce pozitie este situat, dar era mai bine sa scrie direct pe el temperatura pentru fiecare sector, ca doar nu caut de fiecare data instructiunile.
            -Sectiunea de trecere a agentului termic sigur nu este la fel de mare cu a unui robinet obisnuit. Am verificat acest lucru la doua tipuri de robinete termostatate.
            -Inca un lucru verificat, pe pozitia inchis acesta obtureaza complet trecerea apei.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Nu ma certa prea tare

              Hei, nu te lega de mine ca iti trimit ciocanul ala.

              de unde sa stiu atatea lucruri concrete, unele sunt doar presupuneri, este normal, altfel nu mai discutam aici.

              Fara polemica, doar discutii, DA?

              Nu este greu de tinut minte o valoare si de aici poti calcula singur.
              Nu am inteles ce vrei sa spui cu inchiderea completa a circulatiei, pentru robinetul normal sau cel termostatat? Cel termostatat sunt sigur ca nu inchide de tot circuitul ci gradatia minima corespunde unei temperaturi de 6°C pentru protectia la inghet a instalatiei.

              Atasez o schema a corespondentei gradatiilor (banuiesc ca este generalizata dar este posibil ca unele robinete termostatate sa aibe inca o gradatie superioara)
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3526

                #8
                Re: Nu ma certa prea tare

                eu am optat pentru....... centrala, robineti termostatati nu am nevoie...
                la sistemul centralizat de incalzire, trebuie luat in calcul ca sunt impuritati in instalatie....
                viorel poate are nevoie in ...... baia noua!!! :P

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  Viorele mi-ar fi imposibil sa ma cert cu un vecin de cartier.
                  Ziceam doar ca robinetul TERMOSTATAT inchide apa complet. Am verificat atat pe apa rece cat si pe apa calda!
                  Ca o completare, probele le-am facut la o temperatura rezonabila, este posibil insa, asa cum specifica si poza pe care ai atasat-o, ca la aprox. 6 grd. C, acesta sa nu mai inchida ermetic.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Ziceam doar ca robinetul TERMOSTATAT inchide apa complet. Am verificat atat pe apa rece cat si pe apa calda!
                    Ca o completare, probele le-am facut la o temperatura rezonabila, este posibil insa, asa cum specifica si poza pe care ai atasat-o, ca la aprox. 6 grd. C, acesta sa nu mai inchida ermetic.
                    Cum ai facut probele?

                    Pentrua asigura protectia la inghet a instalatiei (cele 6°C) este normal sa nu inchida definitiv ci sa asigure o circulatie minima a apei calde in instalatie.

                    P.S. Seni, in baie nu am nevoie de robinet termostatat si nici nu o sa optez pentru sistemul individual (centraal de aprtament) pentru ca este o investitie prea mare pentru un apartament - in cazul meu sistemul centralizat functioneaza OK. Poate la casa din "vis" va fi o solutie aplicabila!
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      Postat în original de viorel.stanculescu
                      Cum ai facut probele?
                      L-am cuplat la bateria de la cada prin intermediul unui furtun de masina de spalat si reductii potrivite.
                      Proba am facut-o atat pe apa rece cat si pe apa calda, in ambele cazuri inchiderea facandu-se complet.
                      Totusi cred ca daca proba s-ar fi facut la 6grd. C acesta nu ar fi obturat complet trecerea apei. O idee era sa-l fi tinut in congelator imediat inainte de probe. Acum este prea tarziu deoarece l-am montat. Daca-mi va mai pica vreunul in mana voi repeta proba cu corpul robinetului la rece.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        Pai da. Deschiderea ventilului este comandata de senzorul de temperatura si din acest motiv era inchis.

                        Se mai poate face un test cu el montat pe calorifer. Inchizi returul si in functie de pozitia reglata te joci la aerisitor. Dar pentru asta trebuie sa pierzi o zi intreaga cu experimentul si poti verifica si temperatura la care incepe sa deschida.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #13
                          Doua sectiuni ale robinetului termostatat, sunt doua firme diferite.
                          Fișiere Atașate
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2398

                            #14
                            In prima sectiune apare duza respectiva care se poate colmata. Probabil ca aceasta este indicata doar la centralele termice. Pentru termoficare se depun impuritati care diminueaza sectiunea de trecere. Am vazut o duza de acest gen cu 5 orificii care te ducea cu gandul la un filtru - greseala mea.
                            Functia de deschidere la temperaturi de 6 grd C este necesara pentru cazuri extreme. Oricat te-ai juca cu termostatul montat pe calorifer n-ai sa-l faci sa se deschida pe pozitia de minim din cauza ca temperatura sigur nu ajunge la 6 grd. C. Discutam de cazurile reale, nu de variantele in care stai cu ferestrele larg deschise pentru cateva ore in miez de iarna.
                            Foarte bune imaginile care prezinta sectiunea robinetului termostatat.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #15
                              La tipul "H" nu apare aceasta duza.

                              Banuiesc ca se poate desface holenderul de la intrarea in calorifer, se extrage duza respectiva, se curata si se monteaza la loc. Asta daca intradevar circulatie este blocata de mizerie, ceea ce nu prea este cazul la centralele de apartament.

                              In concluzie, robinetul inchide complet doar cand temperatura este mai mare decat cea setata. In cazul in care temperatura minima setata este atinsa, el va permite o anume circulatie.

                              Cert este ca nu este recomandat sa demontezi caloriferul daca ai robinet termostatat pentru ca simpla pozitionare pe minim nu inseamna ca o sa izoleze permanent. Corect
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...