Despre robinetul termostatat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #31
    Robinetul termostatat este compus din ventilul propriu-zis si capul termostatat ce se poate demonta usor.
    Capul termostatat se poate schimba cu altul similar. Nu cunosc daca intre diferite tipuri de robinete termostatate de la firme diferite se pot face schimbari de capete termostatate sau cum afecteaza functionarea robinetului.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • rafikana
      Incepator
      • 13.oct.2006
      • 55

      #32
      multumesc de raspuns, insa eu am la radiatoare robineti simpli fara termostat si ma intereseaza daca pot pot inlocui capul rodinetului ( fara termostat ) cu unul cu termostat , fara sa mai fie nevoie sa demontez tot corpul robinetului de la radiator si teava de apa .
      Va multumesc!
      va salut !

      Comentariu

      • danM
        Membru
        • 11.feb.2008
        • 199

        #33
        Daca ai robineti simpli,adica daca prin rotire se inchid si se deschid,nu poti sa-i inlocuiesti cu cap termostatic,deoarece cei cu cap termostatic actioneaza prin impingere directa si nu prin rotire!
        In concluzie:robinetii simpli trebuie schimbati cu robineti termostatabili! Intradevar dimensiunile lor sunt identice,deci nu trebuie modificat nimic la tevi.

        Comentariu

        • sszaby
          Incepator
          • 09.ian.2012
          • 3

          #34
          Am pus si eu robinet cu cap termostatic la doua din cele 5 calorifere dar numai batai de cap am cu ele, sunt influentate foarte mult de temperatura apei din calorifer. Am un bebelus de 3 luni si in camera lui se afla tremostatul de ambient, pe acel calorifer am robinet normal. In camera bebelusului am vrut sa fie 24 de grade prin urmare am setat termostatul de ambient pe 24 de grade, in celelalte camere am reglat robinetii termostatici pe 22 de grade (pe pozitia 4). Problema e ca robinetii termostatici se incalzesc foarte repede de la apa din calorifer si se inchid inainte ca temperatura camerelor sa ajunga la 22 de grade. Cum stau la etajul unu si apartamentul de sub mine nu este locuit (este locuit doar vara) in camera sunt cam 19 grade.
          Ca sa am o temperatura de aprox 22 de grade in camere trebuie sa deschid robinetul aproape la maxim (cu putin inainte de pozitia 5). Daca as vrea sa am in camera 23 de grade sau mai mult nu am nicio sansa, ar trebui sa deschid robinetul la maxim care oricum e aproape la maxim deschis si s-ar inchide inainte ca temperatura camerei sa ajunga la temperatura dorita.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1553

            #35
            Nu ar trebui ca temperatura corpului robinetului sa influenteze partea de comanda a ventilului pentru ca sunt materiale diferite. Exista separarea necesara sa preintampine acest fenomen, ce tip de robineti termostatati aveti?
            Fie incercati reglarea lor astfe lincat sa se modifice temperatura de lucru, fie ii inlocuiti cu unii performanti sau renuntati la ei si reveniti la cei clasici.

            Comentariu

            • avali
              Membru
              • 05.apr.2012
              • 151

              #36
              Răspuns la: Despre Robinetul Termostatat

              Am si eu o intrebare referitor la robinetii termostatati, am auzit mai multe pareri si nu stiu care ar fi cea mai corecta si anume, acesti robineti termostati se pune la ultimul calorifer de pe circuit sau la ultimele 2 calorifere de pe circuit? Caloriferele care nu au acel robinet termstatat vor merge teoretic la capacitate maxima dand mai multa caldura? Intreb acest lucru deoarece va trebui sa fac un circuit termic cu 2 coloane si trebuie sa vad cum il fac in asa fel ca ultimul calorifer de pe circuit sa nimereasca intr-o incapere unde as dori sa fie cat mai cald si aici ma refer la baie si la un dormitor. Eventual ar exista vreo varianta in care sa fie posibil montarea robinetilor termostatati la toate caloriferele?(asta pentru a putea regla termeratura in camere individual)

              Comentariu

              • cosmintr
                Membru Marcant
                • 30.iul.2006
                • 568

                #37
                Răspuns la: Despre Robinetul Termostatat

                Robinetul cu cap termostatat se pune in mod normal la toate caloriferele, nu se pun numai pe anumite calorifere. Ulterior se regleza fiecare calorifer in functie de necesitatea de caldura in incaparea respectiva. Ca si informatie generala ele fata de cele clasice, nu inchid complet(protectie la inghet). Daca aveti bani puneti la toate caloriferele pentru eficienta si confort maxim.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #38
                  Răspuns la: Despre Robinetul Termostatat

                  Se pot monta robineti termostatati la toate caloriferele , doar daca permite centrala . Este un sistem costisitor la consum dar cel mai performant ca grad de confort .
                  @cosmintr / se pot monta si doar la unele calorifere , se pot monta si la unele in combinatie cu un ambient ...sint destule variante.
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Despre Robinetul Termostatat

                    Postat în original de cosmintr
                    R Ca si informatie generala ele fata de cele clasice, nu inchid complet(protectie la inghet).
                    O singura corectie, robinetele termostatate inchid de tot insa ele vor asigura protectia antiinghet prin deschiderea robinetului in mod automat atunci cand temperatura in camera respectiva scade sub valoarea de +6°C sau la cat sunt reglate in jurul acestei valori.
                    Spre exemplu daca in casa sunt 20 grade si robinetul este setat la 16 grade, acesta va fi inchis complet. La desfacerea racordului catre calorifer vom constata ca etanseaza perfect si nu exista curgeri de apa dinspre teava de tur.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • avali
                      Membru
                      • 05.apr.2012
                      • 151

                      #40
                      Răspuns la: Despre Robinetul Termostatat

                      In cazul unei centrale termice pe lemne clasice unde nu este posibil montarea unui termostat de ambient, circuitul termic va avea 2 circuite, la ultimul calorifer de pe fiecare circuit cred ca nu e posibil montarea robinetului termostatat deoarece in cazul inchiderii la minim al acelui robinet ar insemna ca nu ar mai fi posibila recircularea agentului termic? In principal ma intereseaza daca pe fiecare circuit trebuie doar ultimul calorifer fara acel robinet sau ultimele 2 de pe circuit?

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1553

                        #41
                        Răspuns la: Despre Robinetul Termostatat

                        In cazul in care exista posibilitatea de obturarea a circuitului de incalzire, fie si prinrobinete termostatate se poate realiz aun sistem de by-pass intre tur si retur prin care sa asigure circulatia apei prin pompa. Acest lucru se poate realiza si prin nemontarea unui robinet termostatat pe un singur calorifer din circuit, indiferent unde este pozitionat acesta in cadrul circuitului de incalzire.

                        Comentariu

                        • doruforum
                          Incepator
                          • 25.sep.2008
                          • 18

                          #42
                          Răspuns la: Despre robinetul termostatat

                          De ce nu e recomandata montarea robinetilor termostatati in pozitie verticala? La o instalatie noua mi i-a montat instalatorul in pozitie verticala. Sa-l pun sa-i schimbe pe orizontala?

                          Comentariu

                          • tymotyman
                            Membru Marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 570

                            #43
                            Răspuns la: Despre robinetul termostatat

                            Robineti termostatici nu se pun pe toate caloriferele,se lasa unul cu robineti simpli in cazul in care toti robineti termostatici se inchid si termostatul ambient este dechis spre a asigura circularea agentului

                            Comentariu

                            Procesare...