Hota de bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #16
    Nu este nici un deranj, suntem colegi , nu?

    Apropo, eu nu m-am incumeta sa trag 5 m de "conducta" pana la geam.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • EL-CO
      Incepator
      • 11.sep.2005
      • 33

      #17
      Apropo, eu nu m-am incumeta sa trag 5 m de "conducta" pana la geam.[/quote]

      Atunci ce sunteti de parere ca pot face?

      Comentariu

      • maiam
        Membru
        • 24.aug.2006
        • 211

        #18
        hota cu aerisire exterioara

        Daca aveti in bucatarie gura de aerisire care duce pe bloc, o puteti folosi pentru hota pasiva (fara ventilatoare).

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #19
          Din ceea ce mi s-a intamplat mie: vecinul de sub mine avea hota fara ventilator cuplata la coloana de aerisire. Ca sa scap de miros am fost nevoit sa acopar capacul perforat de la coloana cu banda adeziva din hartie. Din respect pentru vecinii de deasupra nu va recomand sa folositi aceasta coloana pentru hota.
          Bucataria nu are vreun perete exterior ca sa-l folositi pentru a scoate prin el gura de evacuare?

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1681

            #20
            Dacã e posibil, schimbaþi locul aragazului, deci al hotei, mai aproape de peretele exterior ºi în felul acesta micºoraþi distanþa de 5m. Pe perioada rece, iernii pe acest traseu va intra aerul rece ºi e bine dacã aþi putea monta o supapã de sens pe acest traseu imediat în interiorul bucãtãriei ºi în interiorul burlanului hotei.

            Se poate confecþiona dintr-un film de radiografie(care e mai gros) care sã aibã diametrul cu puþin mai mic dect diametrul interior al conductei de evacuare. Trebuie sã se sprijine pe un ,,umãr" pe toatã circumferinþa interioarã a conductei. Poate fi folosit un cheder auto adeziv cu secþiunea pãtratã, iar ca ,,balama" (elementul care permite deschiderea/deschiderea supapei) poate fi folosit un cauciuc subþire lipit cu prenadez sau pur ºi simplu bandã adezivã, scotch(sper cã l-am scris corec). Trebuie sã-l montaþi la îmbinarea a douã sectoare de conductã ca în caz de defecþiune sã puteþi interveni la el. Succes!
            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • EL-CO
              Incepator
              • 11.sep.2005
              • 33

              #21
              Am inteles multumesc mult tuturor!

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 959

                #22
                Mi-as permite sa mentionez ca exista in magazinele de instalatii (inclusiv in praktiker, selgros) tubulaturi de plastic speciale pentru hote precum si supape de sens gata facute, doar sa se mufeze. Si se si potrivesc a naibii de bine, ca na, doar sunt facute pentru tubulaturile alea...
                Si nu vad de ce nu ar putea fi dusa teava de aerisire (care intre noi fie vorba, poate fi si o teava de scurgere vopsita in culoarea peretilor) pe niste miniconsole pe perete. Trebuie avuta grija la coturi, sa fie cu raza mare.
                Si pentru perfectionisti, se poate face o mascare a traseului (fie cu rigips, fie cu PAL la culoarea mobilei)
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #23
                  Si nu vad de ce nu ar putea fi dusa teava de aerisire (care intre noi fie vorba, poate fi si o teava de scurgere vopsita in culoarea peretilor) pe niste miniconsole pe perete. Trebuie avuta grija la coturi, sa fie cu raza mare.
                  Si pentru perfectionisti, se poate face o mascare a traseului (fie cu rigips, fie cu PAL la culoarea mobilei)
                  Praktik, poate fi executata o astfel de evacuare dar mie nu imi place sa vad o conducta cu dametrul de ~100 mm pe un perete al bucatariei (5m). Acum daca ai si diferenta de nivel intre evacuarea din zota si capatul de afara se obtine si un anume tiraj natural.

                  Evident ca poti sa o maschezi cu o constructie din gipscarton.

                  In afara de aspectul estetic mai este un dezavantaj si cred ca este cel mai important: stii ce preturi au acele tubulaturi gata facute din PVC? daca faci un calcul la lungimea respectiva probabil se ajunge pe la cateva milioane si daca mai aduman si costul constructie mastii de gipscarton...!

                  Din aceste considerente am spus ca nu este o idee buna.
                  Este preferabil sa schimbi locul aragazului.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1681

                    #24
                    Dragã KLAUS,
                    Pãrerea mea e cã dacã EL-CO ar fi dispus de suma necesarã, ar fi cumpãrat hota ºi ar fi trimis meseriaºii sã o monteze, iar atunci când nu ar fi funcþionat, i-ar fi chemat sã remedieze lucraea. Pãrerea mea e cã toþi care apeleazã la acest forum, doresc sã facã ceva cu propriile forþe, pen'cã n-au destui bani ºi doresc sã ºi realizeze singuri.

                    Iar în legãturã cu ventilaþia naturalã, tirajul: acesta e determinat de diferenþa de densitate a fluidului, în speþã aerul. Miºcarea are loc dinspre pãrþile mai reci cãtre pãrþile mai calde.

                    Este cunoscut faptul cã în piramida lui Keops existã un canal cu prizã pe partea nordicã a piramidei ºi care comunicã cu sala mortuarã precum ºi un alt canal cu prizã pe partea sudicã a piramidei care comunicã cu aceeaºi salã mortuarã. Datoritã diferenþei de temperaturã care existã în timpul zilei între cele douã puncte extreme ale acestui canal are loc o diferenþã de densitate a aerului care se miºcã prin canal de la nord cãtre sud, determinând o ventilaþie naturalã.

                    Acelaºi fenomen se întâmplã ºi în hornul unei ventilaþii a unui bloc unde sensul e de la subsol(parter) în timpul verii, iar iarna este invers. În speþã aceastã ventilaþie naturalã, a fost proiectatã sã elimine eventualele scãpãri de gaz din instalaþie.

                    Restul de esteticã ... de cum aratã... Fiecare dupã gustul lui. Ptr mine este sã funcþioneze corect ºi dupã aia vãd eu ce fac cu esteticul. Dacã mai am timp!...
                    Sal'tare la toatã lumea!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #25
                      Iar în legãturã cu ventilaþia naturalã, tirajul: acesta e determinat de diferenþa de densitate a fluidului, în speþã aerul. Miºcarea are loc dinspre pãrþile mai reci cãtre pãrþile mai calde
                      .

                      Merci de detaliere, cunoastem fenomenul si acea diferenta de nivel ascunde de fapt deplasarea maselor de aer.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • klaus
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2005
                        • 959

                        #26
                        Postat în original de Baboo
                        Dragã KLAUS,
                        Este cunoscut faptul cã în piramida lui Keops existã un canal cu prizã pe partea nordicã a piramidei ºi care comunicã cu sala mortuarã precum ºi un alt canal cu prizã pe partea sudicã a piramidei care comunicã cu aceeaºi salã mortuarã. Datoritã diferenþei de temperaturã care existã în timpul zilei între cele douã puncte extreme ale acestui canal are loc o diferenþã de densitate a aerului care se miºcã prin canal de la nord cãtre sud, determinând o ventilaþie naturalã.
                        Ultimele cercetari au dovedit (cu roboti cu camere video atasate pe ei) ca acele canale sunt ... obturate. Motiv pentru care a ramas in suspensie modul de ventilare a camerei sarcofagului, care s-a constatat ca este totusi ventilata, desi canalele alea sunt obturate...
                        Postat în original de Baboo
                        tirajul: acesta e determinat de diferenþa de densitate a fluidului, în speþã aerul. Miºcarea are loc dinspre pãrþile mai reci cãtre pãrþile mai calde
                        Eu stiam ca fluidul mai cald urca, si cel mai rece coboara (diferente de densitate => diferente de greutate la aceeasi compozitie). Dar cum eu nu ma pricep la chestii din astea, nu oi avea dreptate...
                        Viata e complexa si are multe aspecte...

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1681

                          #27
                          Postat în original de Baboo
                          Dragã KLAUS,
                          Pãrerea mea e cã dacã EL-CO ar fi dispus de suma necesarã, ar fi cumpãrat hota ºi ar fi trimis meseriaºii sã o monteze, iar atunci când nu ar fi funcþionat, i-ar fi chemat sã remedieze lucraea. Pãrerea mea e cã toþi care apeleazã la acest forum, doresc sã facã ceva cu propriile forþe, pen'cã n-au destui bani ºi doresc sã ºi realizeze singuri.
                          Atât era ptr Klaus!
                          Saltare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1681

                            #28
                            Postat în original de klaus
                            Eu stiam ca fluidul mai cald urca, si cel mai rece coboara (diferente de densitate => diferente de greutate la aceeasi compozitie). Dar cum eu nu ma pricep la chestii din astea, nu oi avea dreptate...
                            Miºcarea are loc dinspre pãrþile mai reci cãtre pãrþile mai calde.

                            Care e partea rece ºi care e cea caldã într-o coloanã de aerisire, herr Klaus?
                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1681

                              #29
                              Postat în original de viorel.stanculescu
                              Merci de detaliere, cunoastem fenomenul si acea diferenta de nivel ascunde de fapt deplasarea maselor de aer.
                              Domnule tiz, Viorel!
                              Departe de mine gândul de a-þi insulta inteligenþa!
                              Detalierea era pentru ceilalþi care mai citesc acest site!
                              Cu deosebitã stimã, ...
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                #30
                                Domnule tiz, Viorel!
                                Departe de mine gândul de a-þi insulta inteligenþa!
                                Detalierea era pentru ceilalþi care mai citesc acest site!
                                Cu deosebitã stimã, ...
                                Sal'tare!
                                Stai linistit domnule Baboo, nu m-am simtit nici ofensat, nici jingnit, nici ....

                                Am trecut prin furcile caudine ale forumului si nu numai, asa ca raman la spiritul pacifist.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...