Hota de bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1681

    #31
    Postat în original de viorel.stanculescu
    Am trecut prin furcile caudine ale forumului si nu numai, asa ca raman la spiritul pacifist.
    Am auzit eu de existenþa acestor furci ºi pe acest forum, cã deh, merge vorba! Dar ºi pe mine mã caracterizeazã spiritul pacifist!
    Cu stimã,...
    Sal'tare
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 959

      #32
      Postat în original de Baboo
      Miºcarea are loc dinspre pãrþile mai reci cãtre pãrþile mai calde.
      Aha, d-aia urca fumul intr-o soba cu lemne si iese pe horn, ca urca de la rece la cald...rece in soba, cald afara....
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1681

        #33
        Postat în original de klaus
        Aha, d-aia urca fumul intr-o soba cu lemne si iese pe horn, ca urca de la rece la cald...rece in soba, cald afara....
        Aerul cald care iese din focar e înlocuit de altul rece care intrã prin cenuºar (priza de aer) care este mai rece. Dacã aerul rece nu ajunge în focar aerul cald nu va putea ieºi pe horn. Sistemul trebuie înþeles ca punct rece priza de aer iar ca punct cald partea de sus a hornului, care în timpul funcþionãrii sobei se va încãlzi(ca de altfel tot hornul) ºi va avea o temperaturã mai mare decât a prizei de aer.

        La unele centrale termice montate la imobile, cu horn metalic vertical de evacuare a fumului care depãºeºte înãlþimea de 10m, producãtorul recomandã ca hornul metalic sã fie izolat termic ptr a se putea încãlzi, cu scopul de a avea o temperaturã mai mare decât priza de aer. În felul acesta se eliminã condensul care se formeazã în interiorul hornului ºi se înbunãtãþeºte tirajul natural.
        Cu stimã,...
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 959

          #34
          Postat în original de Baboo
          Aerul cald care iese din focar e înlocuit de altul rece care intrã prin cenuºar (priza de aer) care este mai rece.
          deci nu aerul rece il impinge pe ala cald, ci aerul cald il trage pe ala rece... Aerul cald are tendinta de a urca si aerul rece vine sa-l inlcuiasca...
          Postat în original de Baboo
          Dacã aerul rece nu ajunge în focar aerul cald nu va putea ieºi pe horn.
          Nu cred ca se pune problema cazurilor particulare (daca aia nu ar exista, daca usa ar fi inchisa daca, daca etc, etc). Discutia era pe cazul ideal, in care toate conditiile sunt intrunite
          Postat în original de Baboo
          Sistemul trebuie înþeles ca punct rece priza de aer iar ca punct cald partea de sus a hornului, care în timpul funcþionãrii sobei se va încãlzi(ca de altfel tot hornul) ºi va avea o temperaturã mai mare decât a prizei de aer.
          Si pana se incalzeste hornul in partea lui superioara, cine se ocupa de realizarea curentului de convectie? Ca totusi el exista si cand e hornul rece. Cel putin la mine la tara asa se intampla
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • break_noon
            Membru
            • 19.dec.2005
            • 138

            #35
            pina se incalzeste bine soba, si hornul, se mai afuma si camera unde este soba

            aerul cald urca, aerul rece coboara
            in momentul in care urca, se creaza local o depresiune. sistemul atmosferic, ca sa stea in echilibru, va incerca sa corecteze orice depresiune. citeodata aceste corectii dau nasteri la adieri usoare, alta data la adevarate furtuni.

            vara, in pivnita este mai rece ca si pe acoperis, de aceea hornul "trage" si aeriseste bucataria sau baia

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1681

              #36
              Herr Klaus,
              Vã ,,daþi chinez" dar eu sunt convins cã aþi înþeles fenomenul, e chestie elementarã de fizicã de clasa a IV-a...
              Eu am spus cã sensul e de la rece spre cald, iar într-o coloanã de aerisire de la bloc sau de aiurea, acest sens se poate schimba dupã cum sunt la un moment dat temperaturile de la capetele coloanei, canalului.
              Dacã continuãm sã despicãm firu'-n patru ajungem la figura raþei cu râma...

              Pãrerea mea e cã studierea cazurilor particulare a putut duce la aplicarea teoriei la un model general-valabil. Newton a luat în frezã un mãr ca sã poatã descoperi gravitaþia, nu?

              Deoarece am locuit la casã încãlzitã cu lemne vã pot spune cã ptr a nu umple casa de fum, fãceam un ,,foculeþ" mic din surcele sau ziare astfel încât tirajul sã poatã sã scoatã fumul rezultat afarã, pe horn, pânã se încãlzea puþin. Abia dupã aceea fãceam focul propriu-zis, mare ºi tare. Sobele erau construite cu un ,,schieber", o bucatã de tablã, într-o ramã care obtura hornul, oprind tirajul. Dupã arderea completã a ultimului rând de lemne, când rãmânea numai jarul, se închidea hornul cu schieberul ºi uºa la cenuºar iar soba rãmânea caldã ºi dupã 16 ore.

              Cu stim,...
              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #37
                Ce de furci si topoare

                Tiraj:
                Circulatia aerului (si a gazelor de ardere) care se datoreste diferentei de presiune dintre doua sectoare (ale cosului)
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1681

                  #38
                  Pardon, Viorele! :P Io's cu mâna goalã! Mai dau din când în când,,cu capu'!"...
                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • muale
                    Membru
                    • 06.ian.2006
                    • 156

                    #39
                    Hota de bucatarie

                    vreau sa schimb hota actuala cu una noua si eventual mai buna.ce imi recomandati sa aleg,la ce sa fiu atent?

                    am vazut ca sunt unele cu un filtru metalic (la cea veche am filtru de pasla care se imbiba cu grasime si il arunc...cel metalic presupun ca e lavabil);
                    hota cu 1,2 motoare...etc
                    astept pareri si eventual magazine,preturi


                    P.S. ma gandesc sa pun cosul de evacuare din tevi de PVC,sa nu folosesc acel racord de Al pt ca nu e f. estetic si nici rezistent (trebuie sa treaca prin balcon,o dist de cam 2,5 metrii)

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #40
                      Totul se rezuma la cat vrei sa investesti in hota asta.

                      In principal debitul de aer evacuat este important.

                      Filtrul metalic este lavabil.

                      Nu te sfatuiesc sa arunci banii pe cele clasice, intre 2-3 mil.
                      Eu am whirpoo.. si nu ma incanta deloc. Ea merge saraca dar parca ar trebui altceva.

                      Incearca sa gasesti una care sa aiba o dimensiune ceva mai mare ca aragazul pentru - in caz contrar- o sa treaca pe langa ea aburul si ajunge unde nu trebuie.

                      este inestetic dar sa sti ca tubulatura de Al rezista ani buni. Daca nu iti place poti lua PVC si te sfatuiesc sa cumperi si o clapeta. O montezi pe conduca de evacuare si nu vei mai avea surpriza sa iti intre aer rece prin hota, in casa.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • alinutza99
                        Membru
                        • 17.aug.2006
                        • 169

                        #41
                        pai cica hotele cu 2 motoare ar trebuii sa fie mai puternice dar a luat socrul meu una cu 2 si nu trage deloc.....a mea cu 1 trage de 2 ori mai tare...in fine tragea ca a luat foc nu stiu tubul de al este special pt hote al nu se tpesste ma gandesc ca teava din pvc ar putea sa se deformeze caci totusi scoate ceva caldura aburi etc.
                        filtrul de sarma este bun ca il speli si nu il skimbi decat la 2 ani.eu am avut de sarma... cam atat

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #42
                          In primul rand folositi functia cautare! S-a mai discutat si aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=3156&start=45

                          Un randament mai bun il au hotele dotate cu un singur motor care la capetele axelor au cate un ventilator radial-axial. Aceste hote au aproximativ forma unei piramide.
                          Conteaza si zgomotul produs de hota.
                          Filtrele lavabile de metal sunt mai practice.
                          Este mai indicat sa folositi tub special pentru hota care se poate masca ca in pozele din acest topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...highlight=hota
                          Nu monta hota foarte sus fata de aragaz ca nu isi mai indeplineste scopul!
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • muale
                            Membru
                            • 06.ian.2006
                            • 156

                            #43
                            Postat în original de Consultant electrice
                            In primul rand folositi functia cautare! S-a mai discutat si aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=3156&start=45

                            Un randament mai bun il au hotele dotate cu un singur motor care la capetele axelor au cate un ventilator radial-axial. Aceste hote au aproximativ forma unei piramide.
                            Conteaza si zgomotul produs de hota.
                            Filtrele lavabile de metal sunt mai practice.
                            Este mai indicat sa folositi tub special pentru hota care se poate masca ca in pozele din acest topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...highlight=hota
                            Nu monta hota foarte sus fata de aragaz ca nu isi mai indeplineste scopul!
                            multumesc de sfaturi!

                            Comentariu

                            • cotoi
                              Incepator
                              • 02.mai.2007
                              • 42

                              #44
                              Hota fara gura de aerisire

                              N-am stiut exact in ce sectiune a forumului sa pun mesajul asta.
                              As vrea sa va intreb, ce parere aveti despre o hota pe care as intentiona s-o folosesc fara gura de aerisire, doar cu filtrul acela de carbuni. Este buna la ceva sau se infunda filtrul prea repede si trebuie schimbat la o saptamina? Si cam folosesc bucataria multisor, de exemplu la copt vinete, ardei, nu doar la incalzit niste mincare.
                              Nu pot da gaura pentru gura de aerisire ca nimeresc chiar intr-un pilon de rezistenta al blocului si nici alte posibilitati (sa incerc sa scot gura in alta camera de exemplu) nu am.
                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                #45
                                Pune o poza cu zona respectiva sa vedem solutiile posibile.

                                Oricum recircularea aerului nu este o solutie. Filtrul cu carbuni se schimba la 6 luni si este destul de scump. La activitatile pe care le vei avea in bucatorie este recomandata evacuarea exterioara - oricum si in cazul asta vei constatat ca nu e suficient si trebuie s aai si geamul deschis.. asa ca nici gand sa folosesti recircularea. Cred ca aceasta varianta este buna doar pentru cazuri in care faci chestii marunte.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...