Hota de bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • moncici461
    Incepator
    • 06.sep.2017
    • 5

    Răspuns la: Hota de bucatarie

    Situatia sta cam asa: bucataria este la parter, soba la etaj. Cosul de fum incepe de la parter. Deci conexiunea e inainte de soba. Soba nu mai o folosim, poate doar in cazuri speciale (lipsa gaze sau curent). Ma gandeam ca aburul imbibat cu grasimi de la hota ar putea afecta peretii cosului de fum (ar putea sa se infiltreze pana la suprafata peretelui si sa ma trezesc cu pete pe peretele camerei? Nu ar fii deloc placut).

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Răspuns la: Hota de bucatarie

      Poti monta linistit .

      Cind scoate hota , iti baga tot mirosul si aerul la etaj , unde iese prin soba ...
      Tare !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Hota de bucatarie

        Hota creeaza o presiune in acel cos si asa cum a zis si Mircea aerul cald va cauta sa iasa peste tot, inclusiv prin soba. Solutia ar fi sa folositi acel cos daca renuntati la soba.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 346

          Răspuns la: Hota de bucatarie

          As dori sa construiesc o hota cu tiraj natural, a mai avut cineva, o sa de a randament, casa este noua !
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Răspuns la: Hota de bucatarie

            Da , daca ai la nivelul pardoselii o gaura de cca 10 cm diametru , si afara este frig ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • stefan1
              Membru Marcant
              • 20.sep.2009
              • 346

              Răspuns la: Hota de bucatarie

              Nu am facut nici o gaura deocamdata, m/am gandit la asta dar asteptam parerile mai intai !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Hota de bucatarie

                Am avut asa ceva intr-un apartament unde am locuit. Asa era construit blocul, avea o gaura cu o sita peste si o constructie metalica trapezoidaala fixata pe perete pentru preluarea directionata a aburului de la aragaz. Nu stiu ce era mai sus pe tubul de ventilatie, apartamentul era la parter iar acesta ducea pe terasa la etajul 4. Chiar si fara aceea sita randament nu prea avea inclusiv cu geamul deschis. Ulterior s-a renovat bucataria, aragazul a fost mutat si s-a dat o gaura pentru hota electrica. Situatia este foarte diferita iar hota electrica cu clapeta mult mai eficienta.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • saklak
                  Incepator
                  • 19.iul.2019
                  • 23

                  Avand o hota de 120 si o gaura in perete de 120 ce tubulatura recomandati ? am inteles ca cea din pvc ar reduce vibratiile si ar fi mai putin zgomotoasa dar vad ca este doar de 125.

                  mai vad pe la evacuarile la hote un fel de teava descurgere pusa in gaura prin care trece teava de evacuare a hotei, e necesara ? care e rolul ei ?

                  Comentariu

                  • Gabi_M
                    Incepator
                    • 01.dec.2022
                    • 1

                    Buna ziua,

                    Am cumparat o hota cu diametrul tubului de evacuare a aerului 150mm insa tubul deja incastrat in perete de constructor este de 102mm. Ce solutii as avea?
                    Am cumparat deja un tub flexibil de 150mm dar nu vad cum pot sa il strang astfel incat sa fie etansa pe tubul de 102mm.

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      https://julienexpert.ro/reductie-100...8aAr60EALw_wcB ceva de genul asta .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Daca hota are iesire pe 150 nu te sfatuiesc sa reduci diametrul asa mult. Verifica dimensiunea de 102mm, sigur nu este 120mm?
                        O hota cu evacuarea mai mare va lucra mult mai bine decat una care are refularea strangulata, o sa scada debitul de aer evacuat si va creste zgomotul.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          ...iar hota NU functioneaza ok decit daca ai un geam deschis !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Nikos78
                            Incepator
                            • 23.feb.2015
                            • 19

                            Salutare,
                            Sunt in situatia de a scoate evacuarea hotei prin acoperis. Am rugamintea de a-mi face o recomandare privind sistemul de evacuare prin acoperis. Se afla cineva in situatia asta si, daca da, ce foloseste?
                            Am gasit pe net ceva in genul acesta, insa nu stiu daca este eficient sau daca se poate folosi pentru hota.
                            MultumescClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.JPG 
Afișări:	197 
Mărime:	28,5 KB 
ID:	688282

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              Este ok si acest kit de evacuare, il poti procura de pe emag.

                              Comentariu

                              Procesare...