+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 15 din 15

Subiect: Caloriferul

Varianta mea este legarea caloriferelor astfel:
    -doua tururi, cate unul pentru fiecare calorifer in capetele din stanga si din dreapta;
    -un retur comun, la mijloc.
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

in nici un caz nu se pot lega asa

danhome_52, si eu am aceeasi problema in dormitor. Cea mai convenabila varianta ca punere in practica este cea prezentata de tine. Insa din pacate nu este o solutie cu randament bun deoarece apa care va intra in cel de-al doilea calorifer va avea temperatura returului, prin urmare acesta se va incalzi semnificativ mai putin decat primul. Mai pe scurt, ar fi ca si cum ai incalzi al doilea calorifer cu agentul termic de pe retur. Explicatia asta ma duce cu gandul la faptul ca mai multa caldura obtii de la doua calorifere conectate prin metoda lui Viorel Stanculescu decat daca ai monta un singur calorifer cu lungimea egala cu suma celor doua lungimi.
    In sufragerie din constructia blocului am montate 2 calorifere dispuse fata in fata la distanta de 4cm, care au unite tururile respectiv retururile. Adica apa are aceeasi temperatura pe fiecare tur in parte respectiv pe retur.

Caloriferele se pot lega la conductele de distributie ori separat ori cu doua tururi separate cum a aratat si Viorel.
    La legarea caloriferelor cu retur comun se va avea in vedere ca racordul retur comun (pantalon), ce se realizeaza intre zona de imbinare comuna si conducta de distributie retur, sa aibe cu diametru dublu fata de returul unui calorifer.
    Cu stima.

Multumesc mult pentru ajutor!
    Astazi am rezolvat problema,legandu-le separat!
    Pentru asta a fost nevoie sa decupez in perete si sa fac un canal in beton!
    Am crezut ca scap de munca!!!

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Pocneste caloriferul
    De Helfer în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 31.12.2009, 11:32
  2. caloriferul din baie nu incalzeste
    De miki3 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.03.2008, 14:13
  3. caloriferul
    De n.doru în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 63
    Ultimul post: 08.01.2007, 11:55
  4. probleme cu caloriferul
    De valyno în forumul General
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 18.11.2006, 23:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii