Caloriferul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geogeo4488
    Incepator
    • 30.aug.2006
    • 48

    Caloriferul

    Caloriferul pentru baie tip port prosop cum se leaga-
    -tot pe diagonala?-pe sus tur si jos-opus retur?
    -se poate lega( si sa fie eficient) tur-retur la acelasi capat respectiv in partea de jos?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: Caloriferul

    Postat în original de *cristi*
    Caloriferul pentru baie tip port prosop cum se leaga-
    -tot pe diagonala?-pe sus tur si jos-opus retur?
    -se poate lega( si sa fie eficient) tur-retur la acelasi capat respectiv in partea de jos?
    Pe sus turul si pe jos returul.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Ing. Teodor BALAN
      Membru
      • 25.feb.2006
      • 268

      #3
      Re: Caloriferul

      Postat în original de *cristi*
      Caloriferul pentru baie tip port prosop cum se leaga-
      -tot pe diagonala?-pe sus tur si jos-opus retur?
      -se poate lega( si sa fie eficient) tur-retur la acelasi capat respectiv in partea de jos?
      Acest tip de calorifer prin modul in care este proiectat si realizat se poate racorda si cu ambele circuite (tur si retur) in partea de jos si va functiona foarte bine!

      Bazandu-se pe acelasi principiu, multe alte tipuri moderne de radiatoare se pot racorda aducand tevile de tur si retur prin partea inferioara.

      Cu stima, ...
      Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        la montarea in partea inferioara a ambelor racorduri trebuie tinut cont si de presiunea in instalatie si de inaltimea caloriferului. Daca presiunea este prea mica si caloriferul prea inalt, agentul termic ar putea sa nu ajunga pana in pareta superioara a caloriferului.
        Desi teoretic nu prea ar trebui sa se intample asta, eu am intalnit in practica un calorifer de 1,5 m cu racordurile in partea inferiaora si care nu se incalzea in partea superioara.
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Aveti dreptate domnule ing. Teodor BALAN.
          Uite ca asta nu am stiut. Dupa ce am cautat si m-am documentat am vazut ca unele panouri radiante nici nu ai altfel cum sa le racordez.
          Fișiere Atașate
          Cu stima.

          Comentariu

          • Ing. Teodor BALAN
            Membru
            • 25.feb.2006
            • 268

            #6
            Postat în original de klaus
            la montarea in partea inferioara a ambelor racorduri trebuie tinut cont si de presiunea in instalatie si de inaltimea caloriferului. Daca presiunea este prea mica si caloriferul prea inalt, agentul termic ar putea sa nu ajunga pana in pareta superioara a caloriferului.
            Desi teoretic nu prea ar trebui sa se intample asta, eu am intalnit in practica un calorifer de 1,5 m cu racordurile in partea inferiaora si care nu se incalzea in partea superioara.
            Daca radiatorul este in stare buna de functionare (nu este defect, nu este infundat etc.) si nu contine perne de aer, va functiona bine chiar daca este amplasat chiar cu mult mai sus decat nivelul centralei termice (de exemplu la etajul superior!). Presiunea in instalatiile moderne de incalzire, cu centrale moderne si automatizate, trebuie sa fie de minimum 0,8 si maximum 2,2 atm. In afara acestor limite "automatizarea" centralei intrerupe functionarea.
            In partea superioara a caloriferelor instalate la cote mai inalte se va monta obligatoriu minimum un robinet special de aerisire, daca nu chiar un aerisitor automat.
            In cazul prezentat de Dvs. mai mult ca sigur ca radiatorul respectiv continea o perna de aer interior.

            Cu stima, ..
            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

            Comentariu

            • Ing. Teodor BALAN
              Membru
              • 25.feb.2006
              • 268

              #7
              Postat în original de MaistrulMax
              Aveti dreptate domnule ing. Teodor BALAN.
              Uite ca asta nu am stiut. Dupa ce am cautat si m-am documentat am vazut ca unele panouri radiante nici nu ai altfel cum sa le racordezi.
              .... Va multumesc mult, Domnule "MAX"!

              Apreciez mult precizarea Dvs. si va felicit! Nu multa lume are taria de caracter sa procedeze astfel!

              Cu stima, ...
              Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Uite ca asta nu am stiut. Dupa ce am cautat si m-am documentat am vazut ca unele panouri radiante nici nu ai altfel cum sa le racordez.
                Max, caloriferele astea au, ca toate celelalte, 4 capete in care te poti racorda la instalatia de incalzire. La cele doua capete nefolosite se monteaza dopuri. Pentru evitarea pernei de aer se folosesc aerisitoare (automate sau nu) care se monteaza in zona cea mai inalta a caloriferului.
                Mai sunt unele doar cu doua capete.
                Chestia cu capetele e valabila daca nu au o constructie mai speciala, cum ziceai si tu.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • geogeo4488
                  Incepator
                  • 30.aug.2006
                  • 48

                  #9
                  Multumesc pentru raspunsuri-inca o nelamurire rezolvata.

                  Comentariu

                  • danhome_52
                    Membru Marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 751

                    #10
                    Salut!
                    Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati cu un sfat!
                    Trebuie montate 2 calorifere 300X1800 sub un geam de 4250X1250.
                    Se pot lega asa ?[img]

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Varianta mea este legarea caloriferelor astfel:
                      -doua tururi, cate unul pentru fiecare calorifer in capetele din stanga si din dreapta;
                      -un retur comun, la mijloc.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • codreanu
                        Membru
                        • 18.sep.2006
                        • 263

                        #12
                        in nici un caz nu se pot lega asa

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          danhome_52, si eu am aceeasi problema in dormitor. Cea mai convenabila varianta ca punere in practica este cea prezentata de tine. Insa din pacate nu este o solutie cu randament bun deoarece apa care va intra in cel de-al doilea calorifer va avea temperatura returului, prin urmare acesta se va incalzi semnificativ mai putin decat primul. Mai pe scurt, ar fi ca si cum ai incalzi al doilea calorifer cu agentul termic de pe retur. Explicatia asta ma duce cu gandul la faptul ca mai multa caldura obtii de la doua calorifere conectate prin metoda lui Viorel Stanculescu decat daca ai monta un singur calorifer cu lungimea egala cu suma celor doua lungimi.
                          In sufragerie din constructia blocului am montate 2 calorifere dispuse fata in fata la distanta de 4cm, care au unite tururile respectiv retururile. Adica apa are aceeasi temperatura pe fiecare tur in parte respectiv pe retur.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Caloriferele se pot lega la conductele de distributie ori separat ori cu doua tururi separate cum a aratat si Viorel.
                            La legarea caloriferelor cu retur comun se va avea in vedere ca racordul retur comun (pantalon), ce se realizeaza intre zona de imbinare comuna si conducta de distributie retur, sa aibe cu diametru dublu fata de returul unui calorifer.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • danhome_52
                              Membru Marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 751

                              #15
                              Multumesc mult pentru ajutor!
                              Astazi am rezolvat problema,legandu-le separat!
                              Pentru asta a fost nevoie sa decupez in perete si sa fac un canal in beton!
                              Am crezut ca scap de munca!!!

                              Comentariu

                              Procesare...