Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • westpoint
    Incepator
    • 24.ian.2006
    • 4

    Cos fum centrala pe lemne

    Rog pe cei care folosesc centrale pe lemne sa-mi spuna ce solutii au adoptat pentru cosul de fum . Variantele din comert dubleaza pretul centralei !
    Cosul zidit din caramida asigura tirajul necesar centralei ?


    multumesc !
    westpoint - army
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: Cos centrala lemne - zidarie sau inox

    Postat în original de westpoint
    Rog pe cei care folosesc centrale pe lemne sa-mi spuna ce solutii au adoptat pentru cosul de fum . Variantele din comert dubleaza pretul centralei !
    Cosul zidit din caramida asigura tirajul necesar centralei ?
    multumesc !
    Da asigura. Este mai bun un cos zidit deoarece nu mai este nevoie sa faci o termoizolare a cosului (la cele de tabla este necesar pe exterior acest lucru), prin eliminarea fumului se elimina si vapori de apa care ar condensa pe o suprafata rece.
    Cu stima.

    Comentariu

    • masonetgv
      Incepator
      • 09.ian.2006
      • 77

      #3
      cu ce se face termoizolarea cosului de inox?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Postat în original de masonetgv
        cu ce se face termoizolarea cosului de inox?
        Saltele vata sticla, rulate caserate cu folie de Al armata cu fibra de sticla pentru izolarea conductelor ISOVER-LAM/ANB.
        Cu stima.

        Comentariu

        • niculescuc
          Incepator
          • 20.mar.2006
          • 5

          #5
          Eu am incercat un cos exclusiv din zidarie la o centrala pe lemne cu gazeificare. Rezultatul a fost un condens extraordinar de mare pe exteriorul cosului iar randamentul masurat al centralei a fost de 80%. Solutia pe care am adoptat-o eu a fost urmatoarea: Am comandat interiorul de samota al firmei Schiedel, l-am izolat cu vata minerala de 5 cm, iar apoi am zidit exteriorul cu caramida semi-samota. Semi-samota ai putea sa o schimbi cu blocuri de BCA de 10 cm grosime, asta daca hornul iti este interior. Daca este exterior iti recomad semi-samota, cosul va arata super. Condensul nu a mai aparut deloc, iar randamentul masurat este de 93 %. Tirajul este de -0.40, cel necesar unei centrala pe lemne este de -0.15 pana la -0.20. Sper sa-ti fie de folos. Cosul in felul acesta nu depaseste 18. mil lei la o inaltime de 9 m.

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #6
            cos fum

            Domnule MAX
            Cosul de fum trebuieste calculat in functie de puterea cazanului.
            In literatura de specialitate se recomanda ca sectiunea sa fie de 11cm patrati/Kw,inalt. minima de 4m.si sa depaseasca coama casei cu 0.5m.
            O alta mare problema este izolarea,se mai spune ca CAS CALD=CAS CURAT,COS RECE=COS MURDAR.In toate variantele(metal/zidarie)
            este recomandata izolatia,si caramida are pierderi mari de caldura.
            La cosul din metal vata BAZALTICA este mai buna.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Re: cos fum

              Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Domnule MAX
              Cosul de fum trebuieste calculat in functie de puterea cazanului.
              In literatura de specialitate se recomanda ca sectiunea sa fie de 11cm patrati/Kw,inalt. minima de 4m.si sa depaseasca coama casei cu 0.5m.
              O alta mare problema este izolarea,se mai spune ca CAS CALD=CAS CURAT,COS RECE=COS MURDAR.In toate variantele(metal/zidarie)
              este recomandata izolatia,si caramida are pierderi mari de caldura.
              La cosul din metal vata BAZALTICA este mai buna.
              Donule ing.GRIGORE ZAHARESCU !
              Eu m-am referit la o solutie profesionala pentru confectionarea cosului de fum. Din pacate nu am venit cu o detailere suficienta pentru a fi inteleasa corect. O fac acuma anexind o poza:
              Fișiere Atașate
              Cu stima.

              Comentariu

              • Manuela
                Incepator
                • 27.mar.2005
                • 61

                #8
                Ma gandeam sa completez sistemul de incalzire bazat pe un semineu-centrala cu un sistem de cos din piese ceramice , cele din imaginea atasata.Piesele au o lungime de 0.5 m , inaltimea cosului va fi de 8 ml , lipit de perete pe exterior.Intrebarea mea este urmatoarea: cum se poate prinde acest cos de peretele casei , pentru a nu se darama in caz de cutremur?

                Credeti ca ar trebui termoizolat pe exterior sau e suficienta perna de aer dintre cei 2 pereti ceramici? Dimensiune exterioara 30 x 30 cm , diametru interior 20 cm.

                Orice informatii referitoare la acest sistem sunt binevenite.Cei de la magazinul din Galati nu prea stiau cum stau lucrurile.
                Multumesc anticipat
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  In opinia mea piesele de cos nu prea arata a fi ceva de calitate. Daca doriti sa le folositi vedeti imaginea postata de mine unde aveti o sectiune printr-un cos profesional.
                  Ar fi : piesele de ceramica complectate cu izolatie cochilie vata sticla pe exterior. Totul imbracat intr-o zidarie de caramida eficienta.

                  In cazul dumneavoastra v-a trebui sa apelati la un proiectant pentru a face un proiect micut, deoarece este nevoie de o fundatie destul de solida pentru cosul pe exterior lipit de casa. Proiectantul va va da si solutii de "ancorare" de peretii casei.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 584

                    #10
                    Sfatul d-lui MAX trebuie urmat pt. ca sa nu aveti supriza neplacuta de care
                    aminteati.Opinia mea este sa folositi o structura metalica auxiliara pt. rigidizarea cu peretele pe verticala si o baza(postament) calculat pt. greutatea intregii constructii(cosului).
                    La capitolul izolatie se poate folosi si polistirenul pe care sa-l aplicati cu un
                    adeziv corespunzator,deasemeni si etansarea dintre tronsoane nu o neglijati.
                    Mult succes
                    G.Z.

                    Comentariu

                    • Manuela
                      Incepator
                      • 27.mar.2005
                      • 61

                      #11
                      Va multumesc pentru sugestii. Este incredibil cum unii comercianti pot pune in vanzare un produs despre care nu stiu mai nimic.Cei de la magazin mi-au spus ca nu e necesara termoizolarea iar pt. ancorare chiar nu aveau nicio idee.

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        #12
                        Toate aceste"mici" scapari au multe cauze,de la doctor pina la zugrav trebuie ca consulta mai multi oameni,fiecare cu parerea lui si pe care
                        sa le analizam in cadrul datelor problemei noastre

                        Comentariu

                        • fgbogdan
                          Incepator
                          • 13.oct.2006
                          • 18

                          #13
                          Horn(y)

                          Pentru a imi asigura o independenta fata de "EON" m-am decis sa adaug centralei termice pe Gaz si o soba pe lemne.

                          Din cauza ca nu am nici un horn la casa (centrala termica fiind intr-o anexa cu horn separat), am ajuns in situatia in care trebuie sa imi construiesc un horn sau sa il cumpar.

                          De 2 saptmani caut in Timisoara si pe Web o firma care sa faca asa ceva, trimit email-uri si sun dar , spre stupoarea mea nimeni nu are. Este adevarat ca m-am axat pe hornuri de Inox (presupunand ca este mai usor sa dau o gaura de sus pana jos si sa bag hornul (infine ... e mai complicat dar in mare asta este).

                          Am gasit prin Bucuresti firme care au asa ceva dar as orefera ceva local. Ma poate ajuta cineva ... in mare am nevoie de un horn simplu de inox (izolat), cu diametrul intre 160 si 230 mm.

                          La soba nu m-am hotarat, sau voi folosi un focar de semineu din fonta (incastrat intr-un perete dintre 2 camere) sau o soba simpla metalica (cam ce se gaseste la Parktiker in perioada asta) - 10-20KW.

                          Insa problema ramane hornul ...

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Cos de fum din inox nu prea este recomandat. Discutii despre acest subiect gasiti aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=5047
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • maiam
                              Membru
                              • 24.aug.2006
                              • 211

                              #15
                              Daca intreruperile in furnizarea energiei electrice nu sunt prea mari, folositi un invertor si un acumulator auto. Ce consum electric are centrala?
                              Mai puteti folosi un UPS (sursa neintreruptibila pentru computere) din care se scoate acumulatorul(are capacitate mica) si se leaga la un acumulator auto.

                              Comentariu

                              Procesare...