Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kpk1
    Incepator
    • 13.feb.2008
    • 84

    Sfatul meu e sa cauti un prieten cu dubita sau furgon si faci o deplasare la Tg-Jiu, ridici elemntele si ai plecat acas`

    Comentariu

    • ombun
      Membru marcant
      • 12.feb.2007
      • 580

      au elementele de cos descrise de ovideos....in Tg Jiu...? unde.? ...cine..?
      vreau sa fac o casa !

      Comentariu

      • kpk1
        Incepator
        • 13.feb.2008
        • 84

        Nu stiu exact ce vroia, dar eu am cumparat elemente ceramice asemanatoare samotei de soba, elemente refractare.

        Comentariu

        • ombun
          Membru marcant
          • 12.feb.2007
          • 580

          am inteles...alea le stiu...la altele ma refeream (arata ca cele de EFFE dat au inaltimea mica 0.2 m, si diametru interior ...parca 0.14 m
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • Giapettin
            Incepator
            • 05.mai.2009
            • 5

            buna,

            hai sa ma "laud" si eu cu prostia mea.

            Am acasa o centrala pe cox intr-o magazie anexa si lipita casei.
            M-am apucat si am zidit in camera centralei un cos din caramida plina cu interiorul de 25-27cm. Mentionez ca acest cos este lipit de peretele casei.

            Am mers cu cosul pala la inaltimea de 5-6m numai ca am realizat ca nu voi reusi sa trec cosul prin acoperisul casei deoarece am un caprior (sau cum naiba se numeste) de la acoperis care trece pe la jumatatea baziei.

            ca sa nu tai "lemnul" asta (nu stiu daca e posibil fara sa slabesc rezistenta acoperisului) m-am oprit cu zidaria si am comandat o piesa din inox cu care m-am departat de casa si pe care am ocolit bazia acoperisului (o sa incerc sa pun o poza).

            Pisea de inox (care e formata din 3 bucati) nu a fost sudata ea fiind montata pe loc prin nituire. Si asta iarna sa vezi bucurie: tot condensul de pe tabla de inox, amestecat cu funingine s-a infiltrat printre nituri si mi s-a scurs pe cos si pe casa.

            ce sugestii puteti sa imi dati ca pana in iarna sa rezolv problema. As prefera sa nu fiu nevoit sa umblu la acoperis.

            Comentariu

            • dumitrescu
              Membru marcant
              • 14.sep.2008
              • 330

              cind ai inceput sa construiesti cosul nu te-ai uitat in sus sa vezi capriorul ca sa-l poti zidii mai incolo?

              Comentariu

              • daniel_21g
                Incepator
                • 26.mar.2007
                • 46

                Va salut!

                As dori sa va intreb si eu cum ar trebui sa fie realizat un capac pentru cos astfel incat sa nu ploua in el iar atunci cand bate vantul sa nu-mi intoarca fumul innapoi.
                La firma unde lucrez am vazut ca sunt ca in figura alaturata .... probabil impotriva vantului dar nu si a ploii.


                Multumesc!
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Giapettin
                  Incepator
                  • 05.mai.2009
                  • 5

                  cind ai inceput sa construiesti cosul nu te-ai uitat in sus sa vezi capriorul ca sa-l poti zidii mai incolo?
                  nu. pt ca am cumparat casa gata facuta si avea bazia imbrcata...nici nu m-am gandit o clipa ca ar putea fi inca un caprior atat de aproape de margine: am un caprior pe zid, unul la marginea acoperidului si unul intre astea. Am decupat bazia cand am ajuns cu cosul mai sus, ca sa nu stau cu o gaura in acoperis timp de o saptamana can mi-a luat sa ridic hornul.

                  distanta intre capriorul de pe margine si cel de pe zid e de 80 cm..si eu mai am un caprior intre astia doi. Distanta intre capriorul de pe margine si ala cu probleme este de ~30cm, si intre el si cel de pe zid de ~35 cm.

                  Comentariu

                  • ovideos2003
                    Membru
                    • 07.mai.2008
                    • 205

                    Pune o poza cu locul cu pricina in care sa se vada si capriorii daca este posibil sa vedem "minunea" mai bine si sa ne dam cu parerea.Nu dispera ,in principiu orice problema are o rezolvare.

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 580

                      am vizitat asa ceva...(pe net.. ): http://www.cosuridefum.go.ro/fisa_info.htm
                      -voi ce parere aveti...? a lucrat cineva cu ei...?
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • ombun
                        Membru marcant
                        • 12.feb.2007
                        • 580

                        ...am luat legatura deja cu ei:
                        -un cos de cca 10 m inaltime, grosime (parca) 22 cm, cu toate accesoriile si transport (~ 200 km )undeva la 1650 ron ????!!! nu stiu ce sa zic...fapt ca nu exista si alte referinte (de la forumisti...in special )...mai astept....
                        vreau sa fac o casa !

                        Comentariu

                        • corsa
                          Membru
                          • 09.ian.2008
                          • 101

                          Cam cat costa transportul pentru ca ei spun ca pretul cosului este de 100 lei/m,deci 10 m ar fi 1000 lei. Sau este vorba si de ceva manopera ?

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 580

                            in mail au specificat:
                            -10 m de cos = 1000 ron
                            -accesorii = 250 ron
                            - transport =1 ron/km ( 200 km -tg mures -rm valcea ~ 200 ron
                            - adeziv au zis sa folosim CM 9 sau CM 11 ???
                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • ombun
                              Membru marcant
                              • 12.feb.2007
                              • 580

                              ...cred ca baietii...sunt nou-veniti pe piata de profil...asa ca...nu m-arunc......
                              vreau sa fac o casa !

                              Comentariu

                              • corsa
                                Membru
                                • 09.ian.2008
                                • 101

                                Si eu sunt interesat de aceasta oferta.O sa-i contactez cat de curand.

                                Comentariu

                                Procesare...