Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Avalon
    Incepator
    • 30.ian.2019
    • 4

    buna ziua! eu am folosit bca 15 cm, adeziv bca, teava inox, izolatie bazaltica intre teava de inox si bca, sateva caramizi subtiri samot, o usa usa curatare, ciment si nisip.
    materialele m-au costat in jur de 800 lei pt un horn de 5.5m.
    manopera- 0lei, l-am construit eu..😉
    e facut de 3 ani si nu a curs pe nicaieri, nu s-a aprins, nu am avut probleme.

    Comentariu

    • jeu1967
      Incepator
      • 24.iun.2017
      • 28

      Postat în original de Avalon
      buna ziua! eu am folosit bca 15 cm, adeziv bca, teava inox, izolatie bazaltica intre teava de inox si bca, sateva caramizi subtiri samot, o usa usa curatare, ciment si nisip.
      materialele m-au costat in jur de 800 lei pt un horn de 5.5m.
      manopera- 0lei, l-am construit eu..😉
      e facut de 3 ani si nu a curs pe nicaieri, nu s-a aprins, nu am avut probleme.
      Mulțumesc pentru răspuns, problema era dacă pun tubul în poziție orizontala și puțin înclinat pe distanta de 4_5m pana la întrarea în coșul ceramic înalt de cca 5m voi mai avea tirajul bun

      Comentariu

      • jeu1967
        Incepator
        • 24.iun.2017
        • 28

        Postat în original de jeu1967

        Mulțumesc pentru răspuns, problema era dacă pun tubul în poziție orizontala și puțin înclinat pe distanta de 4_5m pana la întrarea în coșul ceramic înalt de cca 5m voi mai avea tirajul bun
        Ceva de genul

        Comentariu

        • sovignon
          Membru
          • 22.oct.2014
          • 126

          Chiar asa, cum e cu acel Tub orizontal dintre centrala și cos? Merge și orizontal sau se pune înclinat, și cât?

          Comentariu

          • Latkya
            Incepator
            • 07.sep.2019
            • 3

            Buna,
            Marti ( data 10.09.2019 ) am programata constructia cosului de fum, si dorec o parere pentru dimensiunea lui.

            Centrala Viadrus 40kw 8 elementi pe lemene si carbuni.
            Diametru iesire fum centrala 156mm
            Tiraj necesar dupa datele din manual ale cazanului ar fi 0.24mBar
            Hornul se va face din blocuri de ciment asa cred ca le zice, nu ma pricep prea bine dar va las o poza cu ele.
            Centrala se monteaza intr-o anexa langa casa si cosul va fi contruit in afara anexei la o distanta de circa 4m de casa, in jurul cosului nu sunt alte cladiri decat casa mea.
            Locuiesc la sat iar zona este de campie.
            V-am lasat poze cu locatia hornului si am pus un leat de 4m ca sa va face-ti o idee.

            Ce diametru interior pot pune la cos 25 sau 30? inaltimea 5m este ok?
            Multumesc astept raspuns.
            Ultima editare de Latkya; 08.sep.2019, 13:57.

            Comentariu

            • Latkya
              Incepator
              • 07.sep.2019
              • 3

              Desi nu am primit raspunsuri ajutatoare am citit, am studiat prin "sat" si am ajuns la urmatoare creatie:
              - diametru interior de 25x25 din elemente de horn
              - inaltimea de 4m
              - iesirea din centrala pana in horn se face cu un burlan diametru 160 si cu o lungime de 60cm pe orizontala

              Stiu ca e posibil sa se faca condens mare datorita grosimi elementilor si daca e cu problema il izolam...

              revin la iarna cu rezultate, las aici cateva poze cu hornul

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2210

                Buna,

                Condensul va exista si pentru aceasta ar fi trebuit sa aveti o zona de evacuare condens in partea inferioara. Izolati cosul acum, nu asteptati iarna.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • CRITIAN VASILE
                  Incepator
                  • 17.nov.2019
                  • 3

                  Buna ziua!

                  Am construit un cos de fum din elemente de ventilatie, cu diametrul de 210, care trece prin interiorul casei. Acest cos de fum deserveste un semineu pe care vreau sa il folosesc ca sursa de incalzire pentru parterul locuintei. Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca hornul este din elemente de ventilatie si nu stiu cat este de sigur.
                  As vrea sa va intreb daca va-ti confruntat cu aceasta situatie si ce solutii ar fi pentru izolarea hornului astfel incat sa am o protectie sigura impotriva incendiului, sau ar trebui sa daram hornul si sa motez unul profesional?

                  Comentariu

                  • elixir
                    Membru marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 368

                    poate reusesti sa bagi prin interiorul lui un tub de inox.

                    Comentariu

                    • CRITIAN VASILE
                      Incepator
                      • 17.nov.2019
                      • 3

                      M-am gandit si la varianta asta, sunt tuburi de inox izolate cu diametrul exterior de 180, la mine cosul est de 210, incape dar ramane un spatiu liber.

                      Comentariu

                      • elixir
                        Membru marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 368

                        nu trebuie sa fie izolat! spatiul de aer ramas va servi drept izolatie si ventilatie!

                        Comentariu

                        • dorumarcel
                          Incepator
                          • 27.mai.2014
                          • 6

                          Buna seara. Am o centrala viadrus de 40 kw si doresc achizitonarea unui cos din inox din cel cu pereti dublii si izolatie intre acestia. Un diametru interior de 200 mm ar fi.ok ptr cos ,??? La o inaltime de 6 m al acestuia. Diametrul de evacuare al centralei este de 156 mm. Multumesc. Si ceva sugestii privind achizitia daca este permis.

                          Comentariu

                          • Latkya
                            Incepator
                            • 07.sep.2019
                            • 3

                            Buna ziua, am o problema si doresc cateva pareri.
                            Anul trecut am facut un cos la centrala mea viadrus 40kw ( vezi postarea de mai sus )
                            Anul trecut nu am avut problema cu condens la cos si gudron in centrala ( o tineam la 60 grade )

                            Anul acesta am izolat cosul cu vata bazaltica de 50mm peste care am pus plasa si tinci, am mai pus 2 elementi de cos si am facut un fel de palarie dintr-o tabla in forma de U ( pozitionata corect contra vantului )
                            Cosu are tiraj mai bun fata de anul trecut!
                            Am mai pus o pompa de circulare pe tur deoarece nu pre se incalzea ultimul calorifer ( nr9 )

                            Si acum vine problema:
                            - Am gudron ( smoala ) daca o tin in 70 grade observ ca dispare dar mori de cald in casa
                            - Pe cos se scurge negreala si parca e ud ( vezi foto )

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              Lemnele ude?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1412

                                Postat în original de Latkya
                                Anul trecut nu am avut problema cu condens la cos si gudron in centrala ( o tineam la 60 grade )

                                Anul acesta am izolat cosul cu vata bazaltica de 50mm peste care am pus plasa si tinci, am mai pus 2 elementi de cos si am facut un fel de palarie dintr-o tabla in forma de U ( pozitionata corect contra vantului )
                                Cosu are tiraj mai bun fata de anul trecut!
                                Am mai pus o pompa de circulare pe tur deoarece nu pre se incalzea ultimul calorifer ( nr9 )

                                Si acum vine problema:
                                - Am gudron ( smoala ) daca o tin in 70 grade observ ca dispare dar mori de cald in casa
                                - Pe cos se scurge negreala si parca e ud ( vezi foto )
                                Principala cauza ar fi umiditatea mare a lemnului, de aici si aparitia gudronului ,dar si temperatura gazelor prea mare.
                                incercati sa reduceti temperatura gazelor arse si folositi lemne cu umiditate redusa - sub 20%.
                                Mizeria care se scurge pe exteriorul cosului se datoreaza palariei, care desi apara de vant este si un condensator in acelasi timp.
                                Ar fi trebuit ca intre palarie si cos sa aveti o distanta de cca 5 cm.

                                Comentariu

                                Procesare...