Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ConstruireaCasei
    Incepator
    • 06.iun.2012
    • 22

    Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

    Postat în original de coby
    Dpmdv :
    -cosul de inox ( izolat ) l as monta pe exterior , exista prinderi sanatoase , speciale pt hornuri ; ( daca il montati la interior si el este termoizolat , nu vad ce recuperare de caldura s ar face ...
    -nu inteleg la ce se refera nevoia segmentului de 3 m ca sa se apropie de coama ( un horn bun trebuie sa depaseasca coama casei cu cel putin 50 cm , ca sa nu intre vantul in el si sa bage fumul in casa )
    -depinde ce fel de unghi este vorba la acea legatura ( 3 m ?! ) , legatura se face cu acelasi material ca si hornul in sine , nu cu tub flexibil ( care e un rahat scuzati mi expresia ) .

    Stiu ce preturi au hornurile gata facute de profesionisti, dar daca ati opta la un DIY ati ajunge la acelas pret dar nu ar fi la fel de bine facut !
    Multumesc mult pentru raspuns!

    Eu am vazut aceste preturi online si m-am raportat la ea (cos complet 2300 lei, include accesoriile)



    Daca ar trebui sa depaseasca planul coamei, inseamna ca ar trebui sa il inalt cel putin 3-4 metri ... deja trebuie ancorat sanatos (cred). Aici ar fi fost avantajul montarii la interior - ar fi depasit doar cu 0,5-1,0 m functie de pozitia fata de coama.

    Nu prea vad cum se vor face anocrarile cu sufa de tractiune pe 3 directii echilibrate, cosul fiind relativ la jgheab (desigur, fara sa ne agatam de direct de tabla, ci de structura sarpantei)

    Intreb: nu ar fi mai ieftina si eficienta construirea unui stelaj din cornier de fierde la baza pana sus si de care sa se realizeze prinderile? Tinand cont de faptul ca traseul cosului va fi la aproximativ 40 cm de perete (pentru a nu ocoli la sageac) si peretele are in unele locuri chiar si 20cm polistiren (apoi BCA).

    Segmentul de legatura dintre cos si centrala va fi din acelasi material doar ca nu va mai avea foaia de tabla de la exterior (peste vata) sau o voi confectiona pe pozitie.

    Ar prinde bine sa atasez niste imagini?

    Multumesc foarte mult pentru ajutor!

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6868

      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

      Postati niste imagini cu peretele case pe care doriti sa montati cosul ( din departare sa se vada tot inclusiv sageacul ) .
      Va atasez o imagine cu cosul construit si ancorat de mine ( DIY ) , l am folosit o iarna fara probleme , insa am renuntat la termosemineu (din comoditate) .
      Am montat o rectangulara , ancorata de balustrada si acoperis in 3 pct , cu platband perforat si autofiletante.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0693.jpg 
Afișări:	1602 
Mărime:	252,6 KB 
ID:	623875
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • ConstruireaCasei
        Incepator
        • 06.iun.2012
        • 22

        Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

        Postat în original de coby
        Postati niste imagini cu peretele case pe care doriti sa montati cosul ( din departare sa se vada tot inclusiv sageacul ) .
        Va atasez o imagine cu cosul construit si ancorat de mine ( DIY ) , l am folosit o iarna fara probleme , insa am renuntat la termosemineu ( din comoditate ) .
        Am montat o rectangulara , ancorata de balustrada si acoperis in 3 pct , cu platband perforat si autofiletante .
        Da, la ceva similar ma gandeam si eu. Ce dimensiuni au rectangulara si platbanda? Ceva poze ale sistemului de prindere a cosului de rectangular?

        Poze voi face maine pe lumina.

        Mutlumesc mult de tot!

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6868

          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

          Rectangulara e de 60x40x3 la 6 m, platbandul plin e de 25x3 iar cel perforat ( habar n am ) , aveam ceva rola la 5 m ( brida ) . Autofiletante de metal cu cap hexagonal de 6 sau 8 . ( hornul meu este de fi 130 interior + cochilii de vata bazaltica de 3 cm si invelit apoi in tabla galvanizata ) .
          Exista si coliere speciale de prins tubulatura de cos dar erau cam scumpe pt " gustul ' meu .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • m_3
            Incepator
            • 31.oct.2010
            • 46

            Cos fum centrala pe lemne

            Buna ziua.

            Vin si eu cu o intrebare legata de cosul de fum. Problema mea sta in felul urmator: am un cos de fum de inox izolat, cu diametrul interior de 160 cm si inaltimea de 5 m.

            Asa cum am constatat, nu are un tiraj suficient pentru un Atmos 32 kw cu gazeificare, datorita diametrului mic si nu stiu daca rezolv mare lucru adaugant inca 1 metru. Mai sus nu pot sa ma duc intrucat casa este fara etaj si nu am posibilitate sa il ancorez. Iarna asta o fi cum o fi, dar in primavara doresc sa construiesc un cos de fum din prefabricate gen cele de la firma Kebe sau Effe. Cosul va fi zidit pe exteriorul casei.

            Ce doresc sa intreb: ce diametru interior ar trebui sa aiba la o inaltime de 5 - 5,5 metri avand in vedere centrala Atmos de 32 kw cu gazeificare? Si cel mai important: doresc sa il izolez cu vata bazaltica. Cum pot in acest caz sa finisez peste vata? Se poate arma cu plasa, spaclui si trasa in minerala, ca peretele casei, sau e necesara o zidarie exterioara? As evita zidaria datorita greutatii si spatiului ocupat.

            Ar fi ok daca s-ar lipi vata cu adeziv special, eventual fixa suplimentar cu niste coliere (varianta ciupercilor de fixare fiind exclusa, intrucat nu se poate gauri in horn), dupa care armata cu plasa de fibra, masa de spaclu si tencuiala minerala?

            Multumesc anticipat.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6868

              Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

              Daca il termoizolati cu vata , merge prinsa vata cu plasa rabit si apoi tencuit - zic eu .
              Un minim 220 mm interior .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Vali Florea
                Incepator
                • 30.mar.2008
                • 48

                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                Postat în original de m_3
                Ce doresc sa intreb: ce diametru interior ar trebui sa aiba la o inaltime de 5 - 5,5 metri avand in vedere centrala Atmos de 32 kw cu gazeificare?
                Manual Atmos: http://www.centraletermicepelemne.ro...0utilizare.pdf

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                  Eu am cazan de 32kwsi cos de 170mm, 6,5m inaltime. Dar cosul este CALD!Adica e un cos din elemente ,,Effe", ridicat in interior. Nu a necesitat izolatie! Nimic de reprosat, in afara de pret!

                  Comentariu

                  • m_3
                    Incepator
                    • 31.oct.2010
                    • 46

                    Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                    Da... Conform manualului atmos sunt la jumatate din minimum recomandat. Imi pare rau ca nu am mai cerut si alte pareri. Am avut incredere in firma care a montat cosul de fum cand au zis ca e suficient la diametrul centralei... Uite ca nu e asa...

                    Revenind la cosul zidit: intreb daca il pot izola cu casete de vata bazaltica (cu care se izoleaza exteriorul cladirilor nu cea la sul, pentru tavane), dupa care sa il armez cu fibra de sticla, masa de spaclu si la final minerala.

                    Exista o solutie mai speciala cu care sa lipesc vata bazaltica de cos, avand in vedere temperatura, sau e suficient adezivul cu care se lipeste in mod normal?

                    Va rog care stiti sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca nu vreau sa ma mai incred numai in diversi mesteri intrucat m-am ars odata si e deja tarziu sa mai pot remedia ceva.

                    Multumesc anticipat.

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                      pe exteriorul cosului nu ai temperaturi semnificative! poti sa folosesti orice adeziv care merge pe vata bazaltica!
                      Ultima editare de elixir; 29.nov.2015, 10:45.

                      Comentariu

                      • bulba grig
                        Membru Marcant
                        • 27.oct.2011
                        • 361

                        Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                        Postat în original de m_3
                        Buna ziua.

                        Vin si eu cu o intrebare legata de cosul de fum. Problema mea sta in felul urmator: am un cos de fum de inox izolat, cu diametrul interior de 160 cm si inaltimea de 5 m.

                        Asa cum am constatat, nu are un tiraj suficient pentru un Atmos 32 kw cu gazeificare, datorita diametrului mic si nu stiu daca rezolv mare lucru adaugant inca 1 metru. Mai sus nu pot sa ma duc intrucat casa este fara etaj si nu am posibilitate sa il ancorez. Iarna asta o fi cum o fi, dar in primavara doresc sa construiesc un cos de fum din prefabricate gen cele de la firma Kebe sau Effe. Cosul va fi zidit pe exteriorul casei.

                        Ce doresc sa intreb: ce diametru interior ar trebui sa aiba la o inaltime de 5 - 5,5 metri avand in vedere centrala Atmos de 32 kw cu gazeificare? Si cel mai important: doresc sa il izolez cu vata bazaltica. Cum pot in acest caz sa finisez peste vata? Se poate arma cu plasa, spaclui si trasa in minerala, ca peretele casei, sau e necesara o zidarie exterioara? As evita zidaria datorita greutatii si spatiului ocupat.

                        Ar fi ok daca s-ar lipi vata cu adeziv special, eventual fixa suplimentar cu niste coliere (varianta ciupercilor de fixare fiind exclusa, intrucat nu se poate gauri in horn), dupa care armata cu plasa de fibra, masa de spaclu si tencuiala minerala?

                        Multumesc anticipat.
                        Vedeti varianta mea de la #512 .

                        Comentariu

                        • m_3
                          Incepator
                          • 31.oct.2010
                          • 46

                          Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                          Multumesc de ajutor. Este exact ce vroiam sa stiu. Cum ma va lasa iarna un pic, prin martie cand nu mai ingheata, ma apuc de treaba.

                          O seara buna tuturor.

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 361

                            Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                            Am mai raspuns si dincolo cu ce si in ce fel treb sa faceti .

                            Comentariu

                            • ConstruireaCasei
                              Incepator
                              • 06.iun.2012
                              • 22

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                              Postat în original de ConstruireaCasei
                              Da, la ceva similar ma gandeam si eu. Ce dimensiuni au rectangulara si platbanda? Ceva poze ale sistemului de prindere a cosului de rectangular?

                              Poze voi face maine pe lumina.

                              Mutlumesc mult de tot!
                              Am atasat.
                              Ma gandeam ca, daca anocrarea din loc in loc nu este sigura/simpla/suficienta sa incerc un stelaj vertical care ar ajuta si bucata de cos de deasupra sageacului (Cati m trebuie sa ma mai inalt?)

                              Ce aprere aveti?

                              Orice sfat este bine venit.

                              Multumesc foarte mult!

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_6611a.jpg 
Afișări:	501 
Mărime:	187,8 KB 
ID:	623959 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_6612.jpg 
Afișări:	473 
Mărime:	178,6 KB 
ID:	623960 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_6613a.jpg 
Afișări:	463 
Mărime:	204,7 KB 
ID:	623961

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6868

                                Răspuns la: Cos fum centrala pe lemne

                                Cosul ar trebui sa depaseasca coama casei cu ( minim ) 50 cm .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...