Instalare vas WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vbotnari
    Incepator
    • 04.aug.2006
    • 9

    Instalare vas WC

    Am si eu o intrbare.

    Cand se pune vasul pentru viceu pana la aplicare gresiei sau dupa?

    Multumesc
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: Instalare vas WC

    Postat în original de vbotnari
    Am si eu o intrbare.

    Cand se pune vasul pentru viceu pana la aplicare gresiei sau dupa?

    Multumesc
    Montarea vasului WC se face dupa montarea gresiei.
    Cu stima.

    Comentariu

    • geogeo4488
      Incepator
      • 30.aug.2006
      • 48

      #3
      Si WC-ul si bazinul se monteza dupa ce ai terminat cu gresia. Atentie la scurgere si la alimentarea bazinului care trebuie stabilite inainte.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Eu recomand ca teava de alimentare cu apa si cea de evacuare sa fie trase dupa ce s-a montat gresia si faianta daca acestea vin din masca sau pentru cazul in care nu exista masca si se pozeaza la vedere. Pentru primul caz, care este mai des intalnit, este mai estetic sa gaurim faianta mastii exact in dreptul niplului de la rezervorul WC-ului, obtinandu-se un traseu scurt si orizontal. Pentru evacuare se face decupatura necesara in faianta si gresie.
        In vederea montarii cotului de evacuare al WC-ului, pe segmentul care se imbina cu vasul, se face proba cu o cana cu apa si se roteste astfel incat sa existe o foarte mica panta iar apa sa nu stationeze pe garnitura de etansare. Ma refer aici la partea cotului care face imbinarea cu WC-ul, nu la partea care intra in racordul coloanei de evacuare, parte care o panta mult mai accentuata.

        Comentariu

        • vbotnari
          Incepator
          • 04.aug.2006
          • 9

          #5
          Multumesc de raspunsuri

          Comentariu

          Procesare...