Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adyyda
    Incepator
    • 02.iun.2016
    • 95

    Salut. Din pacate pentru mine m-am izbit si eu recent de problema mirosului in baie la o casa fara etaj. Instalatia este facuta asa cum se vede in imagine. Practic cabina de dus, lavoarul si masina de spalat sunt conectate la un sifon de podea dupa care totul se duce spre dreapta, catre WC si evident teva de 110. Teava de 110 este verticala pana sub fundatia casei (cred ca 100cm)
    dupa care are un traseu lung catre fosa.

    Cabina de dus si masina de spalat nu sunt montate (am astupat capetele cu hartie adeziva). Lavoarul si WC-ul sunt functionale. La lavoar este facut un cot ca sa tina dop de apa. WC-ul se conecteaza direct in podea prin racord flexibil.

    Din ce am citit aici si pe alte site-uri problema ar fi ca nu am coloana de aerisire. De facut una acum este imposibil pentru ca am placa de beton deasupra si nu am cum sa dau gaura in ea pentru ca in coltul respectiv este coltul jos al acoperisului si masina de carotat nu ar avea loc. Ca urmare pot fie sa scot aerisire prin zid dar pozitia este langa fereastra mea si de asemenea aproape de casa vecinului, fie sa montez un aerisitor. Fiindca nu stiu cat de rau va mirosi, prefer sa pun un aerisitor.

    Deci, pe baza instalatiei existente, pot sa scot racordul flexibil al WC-ului din podea, sa pun o derivatie (T) de 110 si in ea sa bag racordul flexibil (in lateral) iar deasupra sa pun un aerisitor ca cel din imagine? Va functiona corect daca fac asa cu un aerisitor de 50 sau trebuie sa pun de 110?




    Comentariu

    Procesare...