Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Si cam greu de intervenit daca vor fi probleme. Putin cam butucanoasa solutia dar daca va fucntioneaza bine, restul este doar design.

    Comentariu

    • Fortune
      Incepator
      • 03.nov.2015
      • 8

      Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

      Scriu si eu aici pe aceeasi tema, dar din lipsa de timp nu pot citi toate paginile topicului.
      Am cumparat un apartament la ultimul etaj. La baia mare, facand loc pentru modificari necesare la nivelul instalatiei sanitare, de bun cum era construita coloana din dreptul acesteia a cazut. Acum nu mai exista decat teava de ventilatie (cred ca asa ii zice) a WC-urilor de pe coloana mea, acel tub negru... gros.
      Doi instalatori mi-au zis ca fiind ultimul etaj, pot taia acel tub/teava de ventilatie si sa montez o supapa care extrage aer din baia mea pentru egalizarea presiunii dupa ce se trage apa la WC fara a ma trezi ca sunt invadat de mirosuri.
      A incercat cineva aceasta solutie? Rezultate dupa timp mai indelungat?
      Modificarea acelei tevi este legala? Pot aparea complicatii concrete la asociatie?

      Multam'!

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

        Castigati ceva in acest fel. Din punctul meu de vedere, cea mai sanatoasa solutie este sa lasati coloana de ventilatie asa cum a fost proiectata si realizata. Va complicati si va asumati riscuri inutil.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

          Eventual se mai practica varianta sa se puna reductie si sa se continue cu teava de 50 sau 40 in sus. Unii pun si 32 dar e cam la limita in sensul ca taie din debitul de aer necesar scurgerii apei pe coloana in jos ) In unele din blocurile in care s-a facut mansardare s-a apelat la varianta supapa din motiv lucru mai putin si sa nu strapunga acoperisul dar in timp au aparut probleme asa ca varianta cu teava e mai ok. In varianta cu supapa in timp fie mai apare miros,fie nu dechidea tocmai bine si disparea apa din toaletele vecinilor de la etajele inferioare,etc
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

            Cea mai sigura varianta este teava la acelasi diametru, scoasa in exterior. Este 100% functionala si nu poate crea neplaceri. Scoaterea pe acoperis nu este greu de realizat daca se doreste cu adevarat acest lucru. Daca dimensiunea de 110mm incurca, recomandarea este maxim micsorarea la urmatoare dimensiune din gara dar in nici un caz la 32mm sau 40/50mm.
            Supapele sunt bune dar din pacate au o durata de viata limitata.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1395

              Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

              Postat în original de Consultant sanitare
              Cea mai sigura varianta este teava la acelasi diametru, scoasa in exterior. Este 100% functionala si nu poate crea neplaceri. Scoaterea pe acoperis nu este greu de realizat daca se doreste cu adevarat acest lucru.
              .
              Problema principala nu e atit scoaterea tevii prin acoperis ci mai mult posibilitatea ca in timp sa apara infiltratii de apa si in continuare reclamatii la cei ce au facut mansardarea
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                Infiltratiile apar daca nu se fac strapungerile, sau mai precis etansarile la strapungeri, in mod corect.
                Scoaterea aerisirii se face pe acoperis sau pe un perete al mansardei, dupa cum este cazul. In cazul peretilor trebuie sa fie la anumite distante de ultimele ferestre pentru a nu ajunge miros in interior. Solutii se gasesc insa micsorarile semnificative de diametru pe coloana de ventilare nu sunt recomandate.

                Comentariu

                • felishvet
                  Incepator
                  • 22.sep.2007
                  • 98

                  Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                  nu stiu daca am postat bine. am la casa 2 coloane de scurgere : una de la o baie de serviciu cu wc si chiuveta si una cu buc la parter si alta baie la etaj. cele 2 coloane se intalnesc intr-un camin si ulterior pleaca in fosa. nelamurirea mea consta in faptul ca pentru fiecare coloana trebuie aerisire sau e suficient sa o fac doar la cea mai inalta (cea care duce la etaj)? ma omoara mirosurile ! daca da, e suficient o teava cu dn 25, 32? deasupra baii de serviciu este un dormitor si deci trebuie sa ies pe afara zidului. daca teava de aerisire pleaca chiar deasupra wc si racordul de scurgere a chiuvetei este sub locul de plecare a acestei aerisiri de coloana cand curge apa nu va veni miros din fosa? sper ca n-am deranjat pe nimeni. multumesc anticipat pt raspunsuri!!!

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    Răspuns la: Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

                    Teava de minim 50mm scoasa in exterior. De preferat sa pozitionati aerisirea (racordul pe teava principala) peste nivelul instalatiilor sanitare.
                    Mirosul unde se resimte cu precadere, la etaj sau si la parter? In mod normal ar trebui aerisire pe fiecare coloana dar puteti incerca prima varianta cu cea mai inalta.

                    Comentariu

                    • Adyyda
                      Incepator
                      • 02.iun.2016
                      • 95

                      Salut. Din pacate pentru mine m-am izbit si eu recent de problema mirosului in baie la o casa fara etaj. Instalatia este facuta asa cum se vede in imagine. Practic cabina de dus, lavoarul si masina de spalat sunt conectate la un sifon de podea dupa care totul se duce spre dreapta, catre WC si evident teva de 110. Teava de 110 este verticala pana sub fundatia casei (cred ca 100cm)
                      dupa care are un traseu lung catre fosa.

                      Cabina de dus si masina de spalat nu sunt montate (am astupat capetele cu hartie adeziva). Lavoarul si WC-ul sunt functionale. La lavoar este facut un cot ca sa tina dop de apa. WC-ul se conecteaza direct in podea prin racord flexibil.

                      Din ce am citit aici si pe alte site-uri problema ar fi ca nu am coloana de aerisire. De facut una acum este imposibil pentru ca am placa de beton deasupra si nu am cum sa dau gaura in ea pentru ca in coltul respectiv este coltul jos al acoperisului si masina de carotat nu ar avea loc. Ca urmare pot fie sa scot aerisire prin zid dar pozitia este langa fereastra mea si de asemenea aproape de casa vecinului, fie sa montez un aerisitor. Fiindca nu stiu cat de rau va mirosi, prefer sa pun un aerisitor.

                      Deci, pe baza instalatiei existente, pot sa scot racordul flexibil al WC-ului din podea, sa pun o derivatie (T) de 110 si in ea sa bag racordul flexibil (in lateral) iar deasupra sa pun un aerisitor ca cel din imagine? Va functiona corect daca fac asa cu un aerisitor de 50 sau trebuie sa pun de 110?




                      Comentariu

                      Procesare...