Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olteanul
    Incepator
    • 05.oct.2006
    • 8

    Supapa aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Este necesar sa ai la scurgerea de la WC o aerisire care "preia mirosurile"
    De fapt, eu am inteles ca acea aerisire permite egalizarea presiunilor si astfel curgerea apei e mai lina si corecta.

    De aceea, am o intrebare:
    Se poate renunta la acea coloana de aerisire care exista intre etaje, iar in locul ei sa punem o supapa care se deschide atunci cand se formeaza o depresiune?

    Am vazut aceasta supapa azi in Praktiker - doar un singur producator si vreo 139 de lei noi - dar cel putin e o optiune.

    Ce ziceti, e rentabila folosirea acestei supape?

    Eu vreau sa castig cat mai mult spatiu in apartament. Si sunt sigur ca si vecinii de deasupra sau de dedesupt. Dar vreau sa stiu daca aerisirea nu are si alt rol. (hota de la bucatarile o scoate fiecare in exterior)

    multumesc
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: supapã aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

    Postat în original de olteanul
    Este necesar sã ai la scurgerea de la WC o aerisire care "preia mirosurile"
    De fapt, eu am înþeles cã acea aerisire permite egalizarea presiunilor ºi astfel curgerea apei e mai linã ºi corectã...
    Conducta de ventilatie este foarte importanta deoarece dupa cum ati spus chiar dumneavoastra permite egalizarea presiunilor din conducta de scurgere. Eliminarea ei ar duce la aparitia mirosului in apartamente.

    Portiunea de coloana de la ramificatia cea mai de sus si pana la acoperis se numeste conducta de ventilatie, intre etaje existand coloana de scurgere unde sunt racordate toate instalatiile din fiecare baie.

    Ce s-ar intampla daca am elimina coloana de scurgere va las s-a banuiti.
    Cu stima.

    Comentariu

    • olteanul
      Incepator
      • 05.oct.2006
      • 8

      #3
      Re: supapã aerisire sau coloana de aerisire pentru wc

      Postat în original de MaistrulMax
      Conducta de ventilatie este foarte importanta deoarece dupa cum ati spus chiar dumneavoastra permite egalizarea presiunilor din conducta de scurgere. Eliminarea ei ar duce la aparitia mirosului in apartamente.

      Portiunea de coloana de la ramificatia cea mai de sus si pana la acoperis se numeste conducta de ventilatie, intre etaje existand coloana de scurgere unde sunt racordate toate instalatiile din fiecare baie.
      E vorba de un bloc ce a fost consolidat ºi nu s-au terminat lucrãrile (asta o fac chiriaºii).
      Deoarece sunt destul de mici camerele (mai ales baia ºi bucãtãria) am vrea sã câºtigãm spaþiul care ar trebui ocupat cu realizarea acestei aerisiri.
      Eu aº vrea sã pun pe conducta de scurgere principalã acea supapã care sã permitã o egalizare a presiunilor.
      E suficientã aceastã supapã dacã ºi-o pune fiecare în apartamentul sãu?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Sunt cumva doua probleme?
        1.Scurgerea de la WC care trebuie sa aibe obligatoriu o aerisire si nu neaparat din considerente de miros ci doar din simplul motiv ca lipsa acesteia poate duce ori la imposibilitatea circulatiei apelor uzate, ori creearea unei presiuni pe conducta - barbotare spatiu apa si infiltrarea gazelor in locuinta - si alte chestii nedorite.

        2.Coloana de aerisire - din bucatarie. Uneori a fost eliminata, alteori nu prin locuintele romanului.

        Rolul acesteia cred ca este doar acela de a asigura o oarecare protectie la o eventuala acumulare de gaze.Eu unul as zbura-o instantaneu daca nu ar afecta si alti vecini.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • olteanul
          Incepator
          • 05.oct.2006
          • 8

          #5
          Postat în original de viorel.stanculescu
          Sunt cumva doua probleme?
          1.Scurgerea de la WC care trebuie sa aibe obligatoriu o aerisire si nu neaparat din considerente de miros ci doar din simplul motiv ca lipsa acesteia poate duce ori la imposibilitatea circulatiei apelor uzate, ori creearea unei presiuni pe conducta - barbotare spatiu apa si infiltrarea gazelor in locuinta - si alte chestii nedorite.

          2.Coloana de aerisire - din bucatarie. Uneori a fost eliminata, alteori nu prin locuintele romanului.

          Rolul acesteia cred ca este doar acela de a asigura o oarecare protectie la o eventuala acumulare de gaze.Eu unul as zbura-o instantaneu daca nu ar afecta si alti vecini.
          1. pentru scurgerea de la wc vreau sã iau supapa aia. Întreb, e oare suficientã o supapã de apartament? Cã în conducta aia de scurgere se leagã wc-ul, chiuveta, lavoarul ºi duºul...
          2. Cred cã ºi vecinii vor sã o elimine. ªi asta pentru cã ar trebui sã o construim cu toþii. ªi atunci e mai bine sã nu o facem deloc.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Domnule olteanul !
            Cea ce ati vazut dumneavoastra la Praktiker se foloseste pentru aerisirea coloanelor de la instalatia de incalzire centrala, nicidecum la scurgere.
            Intelegeti ca coloana de scurgere este foarte importanta si nu se poate elimina.


            Faceti o poza cu coloana respectiva si puneti-o pe mesaj.
            Cu stima.

            Comentariu

            • olteanul
              Incepator
              • 05.oct.2006
              • 8

              #7
              Postat în original de MaistrulMax
              Domnule olteanul !
              Cea ce ati vazut dumneavoastra la Praktiker se foloseste pentru aerisirea coloanelor de la instalatia de incalzire centrala, nicidecum la scurgere.
              Intelegeti ca coloana de scurgere este foarte importanta si nu se poate elimina.


              Faceti o poza cu coloana respectiva si puneti-o pe mesaj.
              În primul rând mulþam de lãmurirea cu instalaþiile de încãlzire centralã.
              În al doilea rând, coloana de scurgere e clasicã, nu am ce pozã sã-i fac.
              În ea se va lega wc-ul, chiuveta, lavoarul, duºul.
              Presupun însã cã va avea nevoie ºi de aerisire wc-ul.
              ªi mai presupun cã singura soluþie ar fi o conductã de la ea cãtre cea din bucãtãrie.
              Ori, între buccãtãriile de la toate etajele au fost fãcute doar gãuri în plafon ºi pardosealã ºi urmeazã ca fiecare sã realizeze o îmbrãcãtura, manºon, coloanã (sau cum sã-i zic) dintr-un anume material - de preferat rigips.
              Pentru cã ar însemna un efort inutil deoarece toatã lumea îºi va scoate aerisirea de la hotã în exterior... eu caut o soluþie pentru aerisirea de la wc.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                1.Va sfatuiesc sa lasati coloana de ventilatie a scurgerii de la WC asa cum este (iesita pe bloc), in cel mai bin caz reduceti de la 110mm la 75 diametrul ei si eventual o deviati cat mai convenabil pentru dvs.

                2.Nu stiu daca exista ceva prevazut prin legislatie legat de aceasta aerisire, care sa va impiedice sa o eliminati dar daca toata lumea de pe scara doreste atunci ramane sa va asigurati ca nu aveti probleme cu autoritatile.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Postat în original de olteanul
                  ....Pentru cã ar însemna un efort inutil deoarece toatã lumea îºi va scoate aerisirea de la hotã în exterior... eu caut o soluþie pentru aerisirea de la wc.
                  Incaperea unde este montat WC-ul nu are fereastra ?
                  Daca are inseamna ca aveti si aerisire.

                  Masca acea care se va realiza are si rolul de a elimina eventualele scapari de la instalatia (butelia) de gaz.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • olteanul
                    Incepator
                    • 05.oct.2006
                    • 8

                    #10
                    Postat în original de viorel.stanculescu
                    1.Va sfatuiesc sa lasati coloana de ventilatie a scurgerii de la WC asa cum este (iesita pe bloc), in cel mai bin caz reduceti de la 110mm la 75 diametrul ei si eventual o deviati cat mai convenabil pentru dvs.

                    2.Nu stiu daca exista ceva prevazut prin legislatie legat de aceasta aerisire, care sa va impiedice sa o eliminati dar daca toata lumea de pe scara doreste atunci ramane sa va asigurati ca nu aveti probleme cu autoritatile.
                    Aflu multe lucruri de care nu ºtiam.
                    Deci,
                    1. existã o coloanã de ventilaþie a scurgerii de la WC care e ieºitã pe bloc.

                    Dacã e - ºi chiar existã - atunci înseamnã cã nu mai am nevoie sã fac nimic în plus ºi dacã doar mã racordez la conducta de scurgere înseamnã cã nu mai am nevoie de nimic ºi cã mi-am fãcut probleme inutil.
                    2. cu aerisirea... dacã chiar nu e folositoare nimãnui - ºi nici rol de rezistenþã nu are - ce rost ar mai avea sã o pãstrãm?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Cred ca este mai bine sa ne spuneti concret, ce doriti sa faceti?

                      Conducat aia de ventilatie a coloanei este de fapt tot conducta de evacuare de la WC. Zona de ventilatie reprezinta conducta cuprinsa intre ramificatia ultimului WC de la etajul 4 si acoperisul blocului.

                      Aerisirea nu este niciodata o zona de rezistenta. Daca vedeti cum este facuta din bucatele/resturi de BCA va ingroziti. Pentru bucatarii a fost gandita ca o protectie pentru gaze iar pentru bai este utilizata acolo unde nu sunt prevazute geamuri (elimina si ea ce poate pentru a simula o aerisire).

                      Ati discutat cu vecini dvs. despre acest subiect?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • olteanul
                        Incepator
                        • 05.oct.2006
                        • 8

                        #12
                        Postat în original de MaistrulMax

                        Incaperea unde este montat WC-ul nu are fereastra ?
                        Daca are inseamna ca aveti si aerisire.
                        Nu are fereastrã.

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #13
                          Postat în original de olteanul

                          ...existã o coloanã de ventilaþie a scurgerii de la WC care e ieºitã pe bloc.
                          Nu e coloanã de ventilaþie e însãºi coloana de scurgere a apelor menajere care se evacueazã la canal ºi care, ptr prevenirea formãrii depresiunii din conductã care ia naºtere la evacuarea WC-ului, este prelungitã pânã deasupra blocului spre a comunica direct cu atmosfera!

                          De ex.: coloana pe care sunt eu cu ocazia construcþiei mansardei de deasupra nu mai comunicã cu atmosfera, ci a rãmas între tavanul meu ºi podeaua lui care nu se ºtie dacã mai comunicã cu atmosfera ºi la evacuarea WC-urilor toate sifoanele de la chiuvete ,,gâlgâie". Nu vã povesesc de mirosuri.
                          Un amic, care se ocupã de asemeanea instalaþii, mi-a spus cã existã asemenea supape care se pot monta în capãtul coloanei de canalizare, în rabiþ. În felul acesta se egalizeazã presiunile din coloana de canalizare.

                          Cât despre coloana de aerisire ºi ventilaþie naturalã, care pote fi þi ziditã, eu nu aº renunþa la ea mai ales dacã aveþi încãlzire sau folosiþi gaze naturale.
                          Sal'tare!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • olteanul
                            Incepator
                            • 05.oct.2006
                            • 8

                            #14
                            Postat în original de Baboo
                            Postat în original de olteanul

                            ...existã o coloanã de ventilaþie a scurgerii de la WC care e ieºitã pe bloc.
                            Nu e coloanã de ventilaþie e însãºi coloana de scurgere a apelor menajere care se evacueazã la canal ºi care, ptr prevenirea formãrii depresiunii din conductã care ia naºtere la evacuarea WC-ului, este prelungitã pânã deasupra blocului spre a comunica direct cu atmosfera!

                            De ex.: coloana pe care sunt eu cu ocazia construcþiei mansardei de deasupra nu mai comunicã cu atmosfera, ci a rãmas între tavanul meu ºi podeaua lui care nu se ºtie dacã mai comunicã cu atmosfera ºi la evacuarea WC-urilor toate sifoanele de la chiuvete ,,gâlgâie". Nu vã povesesc de mirosuri.
                            Un amic, care se ocupã de asemeanea instalaþii, mi-a spus cã existã asemenea supape care se pot monta în capãtul coloanei de canalizare, în rabiþ. În felul acesta se egalizeazã presiunile din coloana de canalizare.

                            Cât despre coloana de aerisire ºi ventilaþie naturalã, care pote fi þi ziditã, eu nu aº renunþa la ea mai ales dacã aveþi încãlzire sau folosiþi gaze naturale.
                            Sal'tare!
                            Sunt pe deplin edificat în privinþa coloanei de scurgere a apelor menajere. ªtiam cã are nevoie de un debuºeu prin care sã egaleze presiunea care se formeazã când se trage apa ºi nu ºtiam dacã eu trebuie sã am grijã de asta. Acum am aflat, deci nu am aceastã problemã.

                            Coloana de aerisire ºi ventilaþie naturalã vine pe un traseu paralel cu cea de scurgere a apelor menajere, dar la veo doi metri distanþã - în bucãtãrie. Cea a apelor menajere se aflã desigur în baie.
                            CUm bucãtãria e foarte micã, desigur cã ar consuma foarte mult din spaþiu ºi mi se pare important fiecare centimetru.

                            Nu am înþeles fraza cu "dacã aveþi încãlzire sau gaze naturale".
                            Sigur cã trebuie sã fie încãlzit apartamentul ca doar nu avem temperaturã constatntã tot anul. Doar cã încãlzirea o preiau de la reþeaua de termoficare. ªi gazele de la reþeaua de gaze.

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1658

                              #15
                              Încãlzirea putea fi ºi cu combustibil solid ºi aragaz la butelie, nu aveam de unde sã ºtiu!
                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              Procesare...