Centrale termice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rafikana
    Incepator
    • 13.oct.2006
    • 55

    Centrale termice

    Salutare tuturor forum-istilor, special celor ce au creat acest minunat loc de discutii foarte interesante si utile. Sunt nou pe aici (asta e primul post), deci daca-mi permiteti va voi sacai si eu cu intrebarile mele.
    Pt. inceput am o intrebare legata de centralele termice:
    -Pt. un apartament cu 4camere (cca.94m2) ce tip de centrala termica este recomandat si ce marca, pt a putea sta linistit ca nu vor fi probleme pe viitor? Cativa din vecinii mei, se plang de cateva inconveniente legate de functionare sau apa calda. In schimb, unul care are .... (e drept ca de 6 luni doar) si unul care are ..... de 1an jumate, spun ca sunt f multumiti.
    va salut !
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Probabil ca cei din urma au centrale cu o putere mai mare raportata la volumul incalzit. Diferentele solicitate se refera doar la fiabilitate.

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      Performantele unei centrale sunt nu numai energia termica pe care o poate
      furniza,ci si debitul de ACM pe care-l furnizeaza.Deasemeni sunt f. import-
      ante si sistem. de filtrare si protectie contra colmatarii.datorita apei murdare si dure.Atunci cind montam instal. trebuie sa prevedem din start
      sisteme de conectare pt.umplere/spalare pe care ulterior sa le folosim la
      intretinerea centralei si sistemului de incalzire.

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Performantele unei centrale sunt nu numai energia termica pe care o poate
        furniza,ci si debitul de ACM pe care-l asigura.Deasemeni sunt f. import-
        ante si sistem. de filtrare si protectie contra colmatarii.datorita apei murdare si dure.Atunci cind montam instal. trebuie sa prevedem din start
        sisteme de conectare pt.umplere/spalare pe care ulterior sa le folosim la
        intretinerea centralei si sistemului de incalzire.

        Comentariu

        • rafikana
          Incepator
          • 13.oct.2006
          • 55

          #5
          multumesc pt raspunsuri; sunt utile, dar totusi nu am primit un raspuns concret la intrebarea: - Ce tip de centrala si ce marca ar fi recomandat sa instalez intr-un apartament cu 4camere (cca. 94m2), pt a nu avea probleme pe viitor.
          Am vizitat numeroase reprezentante pt instalari, dar stiti cum e: fiecare isi lauda marfa in speranta ca ii vei alege pe ei. Am auzit pareri diverse despre centrale, acum as vrea sa vad si alte pareri.

          Va multumesc anticipat!
          va salut !

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #6
            Raspuns concret nu exista din doua motive:
            -regulamentul nu permite
            -alegerea este personala
            Parerea mea este sa nu fie nici "TRABANT" si nici "BMW seria 7".
            O centrl.de 28 Kw va asigura ACM bine.Nu uita de filtrare, dedurizare si de
            prizele de umplere/curatire si pe partea de agent termic si pe ACM

            Comentariu

            Procesare...