Totusi, care usi de interior sunt bune? Ca nu mai inteleg...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Coca
    Incepator
    • 19.feb.2007
    • 46

    #16
    ce stiti de usile Classen?

    Comentariu

    • cristiver2004
      Incepator
      • 12.iun.2006
      • 66

      #17
      Eu am cumparat usi de interior de la Porta Doors. Sunt f frumoase, cu sticla sablata - 550 RON/ buc, in schimb sunt f f sensibile. Folia se strica f usor, este f. subtire. Ideal ar fi achizitionarea de usi din lemn, sau lemn stratificat.

      Comentariu

      • didi
        Membru
        • 17.ian.2007
        • 114

        #18
        eu am usi classen. au costat 450 ron buc., dar sunt la fel de sensibile ca si porta doors. sunt estetice, dar pe viitor as opta pentru usi din lemn startificat sau lemn, asa cum spune si cristiver2004.
        Confidence is the feeling that you have, before you understand the situation.
        In tara in care prostia este iertata, nici inteligenta nu trebuie pedepsita.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Cu putin atentie se poate supravietui foarte bine si cu usile de acest gen... MDF, HDF etc.

          Am constatat ca in ciuda fragilitatii finisajului - mai ales pe partea de toc - aceste usi se comporta foarte bine pe timp de iarna. Nu se umfla deloc , asa cum fac cele de lemn sau cele vechi - celulare.
          De preferat ca usa sa aiba 3 balamale.. lucru pe care nu il vei gasi la porta.

          O mica noutate.. am vazut la o firma romaneasca ca a scos pe piata usa din OSB.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • tibi4you
            Incepator
            • 25.feb.2007
            • 25

            #20
            Usi si ferestre

            Buna ziua,
            Am ridicat casa si trebuie sa cumpar usi si ferestre.
            Am cateva intrebari pentru dumneavoastra.
            E mai bine sa lucrez cu aceeasi firma pentru usi ferestre in speranta unui discount mai mare, sau cu firme separate, fiecare specializata pe un produs anume.
            Am citit celelalte mesaje dar majoritatea sunt despre problemele aparute.
            As vrea produse de calitate si montate de meseriasi. Stiu ca cer prea mult dar astept sugestii.
            Astept sugestii de la oameni foarte multumiti de calitate si montaj.
            Sunt ceva cerinte la usile de interior? Usa de la baie sau bucatarie trebuie sa fie dintr-un material anume din cauza umiditatii?
            Se pot monta usile fara pragul de jos. Este recomandat sau e mai bine sa existe si pragul?
            Tocul usii cum trebuie sa fie (pentru o protectie antifonica, etc).
            Detalii despre finisaje, auxiliare, etc.
            Va multumesc.

            Comentariu

            • Coca
              Incepator
              • 19.feb.2007
              • 46

              #21
              multumesc ptr raspunsuri. Cele de lemn masiv, din pacate, imi depasesc cu mult bugetul.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Arunca o privire si AICI

                Sa ai si alta comparatie.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • ciocris
                  Incepator
                  • 20.iul.2007
                  • 27

                  #23
                  Re: Usi si ferestre

                  Postat în original de tibi4you
                  Buna ziua,
                  Am ridicat casa si trebuie sa cumpar usi si ferestre.
                  Am cateva intrebari pentru dumneavoastra.
                  E mai bine sa lucrez cu aceeasi firma pentru usi ferestre in speranta unui discount mai mare, sau cu firme separate, fiecare specializata pe un produs anume.
                  Am citit celelalte mesaje dar majoritatea sunt despre problemele aparute.
                  As vrea produse de calitate si montate de meseriasi. Stiu ca cer prea mult dar astept sugestii.
                  Astept sugestii de la oameni foarte multumiti de calitate si montaj.
                  Sunt ceva cerinte la usile de interior? Usa de la baie sau bucatarie trebuie sa fie dintr-un material anume din cauza umiditatii?
                  Se pot monta usile fara pragul de jos. Este recomandat sau e mai bine sa existe si pragul?
                  Tocul usii cum trebuie sa fie (pentru o protectie antifonica, etc).
                  Detalii despre finisaje, auxiliare, etc.
                  Va multumesc.
                  Pentru casa particulara noua sau vila recomand usile din lemn masiv, sau lemn stratificat. Ca este brad, tei sau esenta tare (stejar) asta este in functie de buget.
                  Usile din lemn sunt foarte durabile daca lemnul este uscat si lacurile sunt de calitate. Dar si felul cum vor fi intretinute este esential.
                  Puteti controla aceste lucruri daca faceti la comanda usile Angajind un timplar cu experienta care sa le monteze si sa le finiseze cu un lac de buna calitate si intr-o nuanta potrivita cu interiorul.
                  Astfel veti rezolva o problema dificila pe termen lung
                  Reconditionator lemn

                  Comentariu

                  • Coca
                    Incepator
                    • 19.feb.2007
                    • 46

                    #24
                    mercic viorel. o sa dau o fuga sa vad ce modele de usi mai au si la ce preturi.

                    Comentariu

                    • Octavius
                      Incepator
                      • 23.oct.2006
                      • 37

                      #25
                      eu zic sa arunci o privire si la cei de la www.usata.ro...faci o comparatie....eu am mers pe mina lor
                      Octav

                      Comentariu

                      • Octavius
                        Incepator
                        • 23.oct.2006
                        • 37

                        #26
                        da nu cumpara ce este mai eftin
                        Octav

                        Comentariu

                        • tibi4you
                          Incepator
                          • 25.feb.2007
                          • 25

                          #27
                          Postat în original de Octavius
                          eu zic sa arunci o privire si la cei de la www.usata.ro...faci o comparatie....eu am mers pe mina lor
                          Te rog poti sa-mi dai o referinta despre ce preturi au?
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • Lord
                            Membru
                            • 15.mai.2006
                            • 169

                            #28
                            EU as putea sa recomand usi termopan eu asa am interior la baie bucatarie si dormitor ..

                            O usa a costat 450 ron

                            Am ales acest mod pentru ca de exmplu la baie mi se ducea usa .. de la apa condens

                            Comentariu

                            • Octavius
                              Incepator
                              • 23.oct.2006
                              • 37

                              #29
                              Usa plina costa 155 euro+tva si au pervaze pe ambele parti si cu toc de o grasime de 15 cm...au si tocuri pina la 72 cm asta ma uimit.....sunt buni si au si marfa de calitate
                              Octav

                              Comentariu

                              • Octavius
                                Incepator
                                • 23.oct.2006
                                • 37

                                #30
                                Nu cred ca se preteaza usa de PVC la interior....totusi este o casa, nu birou.


                                Postat în original de Lord
                                EU as putea sa recomand usi termopan eu asa am interior la baie bucatarie si dormitor ..

                                O usa a costat 450 ron

                                Am ales acest mod pentru ca de exmplu la baie mi se ducea usa .. de la apa condens
                                Octav

                                Comentariu

                                Procesare...