Boiler cu lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emilian
    Incepator
    • 24.aug.2006
    • 22

    #16
    Multumesc foarte mult Maistrului Max pt. raspunsul prompt si la obiect legat de "termosifon". Voi tine cont de de observatiile sale. As dori daca se poate un raspuns si la a doua problema - mai trebuie vas de expansiune daca pun supapa la boiler? Daca da - de ce? Eu as inclina sa cred ca nu mai este nevoie.
    Pentru gogoson - incercati sa luati un boiler cu 2 circuite de apa - unul pentru ACM iar celalalt pentru incalzire in forma de serpentina. Eltim fabrica asa ceva. Nu am competenta necesara sa ma pronunt daca sistemul gandit de dv. va functiona sau nu, poate ceilalti colegi de forum va pot ajuta cu niste sfaturi bune. Va pot sugera insa ca acest tip de boiler va fi util si dupa ce veti avea centrala termica, urmand ca aceasta sa fie folosita exclusiv pt. incalzire, agentul termic trecand si prin serpentina boilerului. In acest fel veti "ajuta" si centrala si boilerul.

    Comentariu

    • emilian
      Incepator
      • 24.aug.2006
      • 22

      #17
      Multumesc foarte mult Maistrului Max pt. raspunsul prompt si la obiect legat de "termosifon". Voi tine cont de de observatiile sale. As dori daca se poate un raspuns si la a doua problema - mai trebuie vas de expansiune daca pun supapa la boiler? Daca da - de ce? Eu as inclina sa cred ca nu mai este nevoie.
      Pentru gogoson - incercati sa luati un boiler cu 2 circuite de apa - unul pentru ACM iar celalalt pentru incalzire in forma de serpentina. Eltim fabrica asa ceva. Nu am competenta necesara sa ma pronunt daca sistemul gandit de dv. va functiona sau nu, poate ceilalti colegi de forum va pot ajuta cu niste sfaturi bune. Va pot sugera insa ca acest tip de boiler va fi util si dupa ce veti avea centrala termica, urmand ca aceasta sa fie folosita exclusiv pt. incalzire, agentul termic trecand si prin serpentina boilerului. In acest fel veti "ajuta" si centrala si boilerul.

      Comentariu

      • emilian
        Incepator
        • 24.aug.2006
        • 22

        #18
        Multumesc foarte mult Maistrului Max pt. raspunsul prompt si la obiect legat de "termosifon". Voi tine cont de de observatiile sale. As dori daca se poate un raspuns si la a doua problema - mai trebuie vas de expansiune daca pun supapa la boiler? Daca da - de ce? Eu as inclina sa cred ca nu mai este nevoie.
        Pentru gogoson - incercati sa luati un boiler cu 2 circuite de apa - unul pentru ACM iar celalalt pentru incalzire in forma de serpentina. Eltim fabrica asa ceva. Nu am competenta necesara sa ma pronunt daca sistemul gandit de dv. va functiona sau nu, poate ceilalti colegi de forum va pot ajuta cu niste sfaturi bune. Va pot sugera insa ca acest tip de boiler va fi util si dupa ce veti avea centrala termica, urmand ca aceasta sa fie folosita exclusiv pt. incalzire, agentul termic trecand si prin serpentina boilerului. In acest fel veti "ajuta" si centrala si boilerul.

        Comentariu

        • emilian
          Incepator
          • 24.aug.2006
          • 22

          #19
          Imi cer scuze - o problema cu Mouse-ul.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #20
            Postat în original de emilian
            ....mai trebuie vas de expansiune daca pun supapa la boiler? Daca da - de ce? Eu as inclina sa cred ca nu mai este nevoie.
            Pentru gogoson - incercati sa luati un boiler cu 2 circuite de apa - unul pentru ACM iar celalalt pentru incalzire in forma de serpentina....
            Domnule emilian !
            Problema este ca instalatia asa cum ati gandit-o dumneavoastra, eu zic ca nu v-a functiona, deoarece nu se v-a realiza circulatia apei prin termosifon.

            Boilerul la care faceti trimitere se mai numesc boilere bi-energie ce pot fi racordate la un cazan de incalzire si care, in afara sezonului de incalzire, asigura prepararea apei calde menajere prin folosirea rezistentei electrice sau a altor surse de caldura (gaze, lemne, instalatie solara).

            Domnule gogoson
            Cred ca este vorba de o confuzie intre boiler si cazan de aceea atasez un foto ca sa lamurim problema :
            Cu stima.

            Comentariu

            • emilian
              Incepator
              • 24.aug.2006
              • 22

              #21
              eu ma gandeam la cel din stanga in fotografia atasata de Maistrul Max. Acesta are 2 circuite de apa. Eu din pacate n-am asa, atunci cand l-am luat pe al meu (cu un singur circuit) nu stiam de existenta acestui tip. Oricum, in mod cert, al doilea circuit poate fi folosit pentru incalzire centrala. Problema este cat se poate incalzi cu acesta.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #22
                Postat în original de emilian
                ....acesta are 2 circuite de apa .... Oricum, in mod cert, al doilea circuit poate fi folosit pentru incalzire centrala. Problema este cat se poate incalzi cu acesta.

                Argumentati, va rog, cu un foto sau cu detalii tehnice din cartea tehnica a boilerului afirmatia dumneavoastra "oricum, in mod cert, al doilea circuit poate fi folosit pentru incalzire centrala"

                Eu pot argumenta ca nu se poate sa functioneze in deplina siguranta instalatia de incalzire cu boiler ca sursa de caldura.
                Cu stima.

                Comentariu

                • emilian
                  Incepator
                  • 24.aug.2006
                  • 22

                  #23
                  Imi pare rau ca nu am un scanner pt. a face poza dupa cartea tehnica. Am sa scriu cateva fraze din aceasta. Deci:
                  "Ansamblul soda-cazan baie tip Eltim este destinat dotarii bailor in vederea incalzirii si debitarii apei menajerela temperatura de pana la 80 grade C, din case familiale. Cazanele de baie tip Eltim 90S/Re/var.1 si Eltim 90S/Re/var.2pot fi folosite in plus, datorita celui de al doilea circuit de apa, pentru incalzire centrala"
                  Este prezentata si o schema, un circuit folosit pt. apa calda menajera, iar celalalt circuit, pt incalzire, in care este figurat in aceasta ordine de la iesire apa calda pana la intrare apa rece: manometru, supapa, vas de expansiune, aerisire circuit, calorifer, filtru, pompa de recirculare, alimentare circuit. Revin maine cu schema scanata.
                  Maestre Max, eu nu va contrazic pe dv, sigur aveti mai multa experienta in domeniu, astea le-au scris cei de la Eltim, eu doar le-am reprodus. Totusi, daca cel de-al 2-lea circuit nu se poate folosi pt. incalzire centrala de ce l-au mai facut? Pt. ACM cred ca ajunge unul.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #24
                    Daca a-ti vazut schema din cartea tehnica atunci a-ti observat ca in uz se instaleaza, pentru siguranta in exploatare, pompa de recirculare, vas de expansiune etc. Se exclude varianta circulatiei apei prin termosifon sau fara vas de expansiune.

                    Eu la siguranta in exploatare m-am referit in cazul cazanului de baie Eltim 90S/Re.



                    P.S.Multumesc, nu este nevoie deoarece am schema si eu.
                    Nu o pot posta deoarece, probabil, ar naste o confuzie intre folosirea cazanlor mixte de baie, cazanlor de baie si boilerelor de baie.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • gogoson
                      Membru Marcant
                      • 14.oct.2006
                      • 621

                      #25
                      Eu m-am apucat sa construiesc sistemul. Am sa va tin la curent cum evolueaza treaba. Daca nu mai apar pe forum sa va uitati la stirile de la ora 5 pe prost-tv

                      Comentariu

                      • gogoson
                        Membru Marcant
                        • 14.oct.2006
                        • 621

                        #26
                        Gata. L-am facut. in faza finala sistemul este alcatuit din boiler de baie de 90 litri la care am conectat o pompa de recirculare si vas de expansiune.
                        Inca sunt in faza de teste dar pana acum sistemul pare sa fie cam de 2-3 mai eficient decat sobele, in sensul ca eu aveam trei sobe la care trebuia sa fac cate doua focuri in fiecare zilnic, iar acum fac un foc dimineata si unul seara.
                        Dupa ce se incazeste tot boilerul (adica 90l)chiar daca se stinge focul apa mai tine inca 2-3 ore.
                        O sa pun si niste poze zilele urmatoare.

                        Comentariu

                        • Ing. Teodor BALAN
                          Membru
                          • 25.feb.2006
                          • 268

                          #27
                          Postat în original de gogoson
                          Gata. L-am facut. in faza finala sistemul este alcatuit din boiler de baie de 90 litri la care am conectat o pompa de recirculare si vas de expansiune.
                          Inca sunt in faza de teste dar pana acum sistemul pare sa fie cam de 2-3 mai eficient decat sobele, in sensul ca eu aveam trei sobe la care trebuia sa fac cate doua focuri in fiecare zilnic, iar acum fac un foc dimineata si unul seara.
                          Dupa ce se incazeste tot boilerul (adica 90l)chiar daca se stinge focul apa mai tine inca 2-3 ore.
                          O sa pun si niste poze zilele urmatoare.
                          Felicitari!!!! Este o realizare si o performanta totodata!
                          Totusi, tineti-ne la curent cu evolutia functionarii sistemului Dvs., deoarece factorul de risc este foarte ridicat si trebuie inlaturat.
                          In ceea ce priveste pozele, parerea mea este ca ar fi mai bine sa crutam spatiul acestui forum si sa nu le mai expunem. Dar daca mai sunt situatii care impun sprijinul nostru, va asteptam cu placere de fiecare data!
                          Cu respect, ...
                          Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #28
                            Postat în original de Ing. Teodor BALAN
                            deoarece factorul de risc este foarte ridicat si trebuie inlaturat.
                            Domnule Balan,
                            La fiecare mesaj postat pe acest subiect atrgeti atentia despre riscuri mari sau pericole foarte mari!!

                            Eu unul nu inteleg de ce este mai periculos ceea ce am facut eu fata de o centrala cu lemne ? De ce exista riscuri asa de mari ? De ce domne` de ce ?

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #29
                              Postat în original de gogoson
                              .... De ce exista riscuri asa de mari ? De ce domne` de ce ?
                              Domnule Gogoson !
                              Doriti sa reluam discutia despre acest subiect sau doriti sa cititi cu atentie ce s-a scris pana acuma.
                              Foarte bine ca incercati sa faceti ceva inca nefacut de altcineva.
                              Insa intelegeti ca instalatia facuta este este o instalatie neconventionala, executata pe risc propriu , de acea e bine pana nu v-a convingeti in timp de buna functionare in deplina siguranta sa o tineti pentru dumneavoastra.

                              Nu a-ti raspuns la un mesaj, de acea revin si v-a mai intreb o data, a-ti folosit boiler de baie sau cazan mixt de baie ?
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • Ing. Teodor BALAN
                                Membru
                                • 25.feb.2006
                                • 268

                                #30
                                Postat în original de gogoson
                                Domnule Balan,
                                La fiecare mesaj postat pe acest subiect atrgeti atentia despre riscuri mari sau pericole foarte mari!!

                                Eu unul nu inteleg de ce este mai periculos ceea ce am facut eu fata de o centrala cu lemne ? De ce exista riscuri asa de mari ? De ce domne` de ce ?
                                Stimate Domn,

                                La retorica stati foarte bine! Din pacate, la logica si cunostinte profesionale generale, nu
                                Domnul "MaistruMAX" v-a raspuns foarte bine!
                                Iar din punctul meu de vedere, faceti ce vreti cu viata Dvs. si a familiei Dvs.! Dar daca tineti neaparat sa va exchibitionati aventurile in materie de sisteme de incalzire, cred ca deja ati exagerat! Insistenta Dvs. dovedeste ca, nu numai ca nu cunoasteti nimic despre teoria si practica sistemelor de incalzire, dar ce este mai grav, nici nu vreti sa cititi ce s-a scris pana acum in acest domeniu si sa invatati astfel lucruri noi! Vreti totul "mura-n gura", iar daca iese ceva prost, de vina sunt cei care v-au sfatuit! Ca doar este mai usor sa avansati reprosuri, decat sa ganditi cu propria minte!
                                In detaliile profilului Dvs. afirmati ca sunteti inginer! ... Cu ani in urma, cand eram la randul meu student, aveam un distins profesor care se straduia sa explice unora ca Dvs. ca titlul de inginer nu este o aplicatie a calitatii de "ingenuu(a)"! Pentru a fi un veritabil inginer, indiferent de domeniul profesional caruia apartineti, trebuie sa dovediti in primul rand o gandire logica, insotita permanent de cautare in cartile de specialitate a explicatiilor si solutiilor tehnice, chiar daca apartin unor alte domenii decat cele in care v-ati pregatit initial! Abia de aici incolo ingineria devine stiinta si pune in valoare individul!!!

                                Sper ca prin raspunsul meu sa invatati ceva si sa nu mai considerati (ca si altii de altfel!!!), ca faptul ca postam aici o parte din activitatea si cunostintele noastre intelectuale si profesionale, ii da dreptul cuiva sa ne jigneasca sau sa ne trateze cu aere de stapan!
                                Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                                Comentariu

                                Procesare...