Boiler cu lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    #31
    Stimate MaistruMAX,
    Sunt dator cu un raspuns. Folosesc un boiler (cazan baie), cel din stanga in poza.

    Stimate Ing. Teodor BALAN,
    Intentia nu a fost si nu este sa jignesc, dimpotriva doresc sa invat de pe acest forum. Eu m-am gandit (cum am stiut eu mai bine) sa fac un sistem de incalzire sigur si cu un buget limitat (extrem de limitat as spune). Prin postarea acestor informatii nu doresc sa afirm ca EU am facut cel mai bun lucru sau cel mai tare sistem.
    Ce nu am inteles eu de la dvs este ca desi afirmati ca sistemul nu este sigur nu dati exemple concrete.
    Bineinteles ca nu doresc sa-mi pun familia in pericol !!!!

    Catre toate lumea:
    Am fost si am vazut un sistem de incalzit cu centrala pe lemne facut de cineva (adica o firma) ca la carte. Sincer sa spun mi s-a parut mai periculos decat ceea ce am facut eu (o sa vedeti si poze).
    Diferentele sunt:
    a) centrala cu lemne are focarul mult mai mare ca si volum deci posibilitatea de a avea un foc mult mai puternic deci posibilitatea ca in momentul unei avarii (nu mai merge pompa) acel foc arde mai mult timp. Intradevar exista modalitatea de a inchide automat gura de aer a focarului dar chiar si asa focul tot va arde mult timp.
    La boilerul cu lemne folosit de mine focarul este mai mic deci nu permite un foc exagerat de mare sau introducerea unor lemne voluminoase, dar cred ca este suficient pentru putearea lui de 10-14 kw.
    b) centrala cu lemne are un schimbator de caldura ce foloseste un volum mic de apa, de fapt are niste tevi mai mari si mai groase in partea superioara. In cazul unei avarii volumul de apa existent in centrala este foarte mic si sigur temperatura poate sa creasta foarte mult. Pentru a preveni acest lucru exista niste boilere cu apa pe post de sistem tampon dar tot este nevoie de pompa, deci pentru a rezolva problema cu pompa ar trebui inca o pompa de rezerva alimentata pe DC de la niste baterii si un sistem de comutare intre pompe, iar la acest sistem apar alte probleme de genul uzura inegala a compontelor. Nu ai de unde sa stii ca o pompa de DC care nu e mers 2 ani va pleca din prima in momentul cand cade tensiunea si atunci, ar trebui sa se folosesca pompele alternativ cu o perioada relativ mica de alternanta de genul o saptamana, deci inseamna ca este nevoie de un computer mic care sa faca acesta alternanta. DECI suna complicat acest sistem chiar si in cazul in care se foloseste aceeasi pompa si se pune un UPS. Si inca o chestiune. In caz de avarie serioasa nu poti sa scoti jarul din soba deoarece acesul nu este facil ( se face prin niste usi complicat de desfacut sau pe desupra). Poti totusi sa torni o galeata de apa pe el
    La boilerul cu lemne, cum am folosit eu, in cazul unei avarii apa din baioler este capabila sa preia energia focului chiar daca acesta este la "maxim". In general boilerul se incalzeste pana pe la 60 de grade, deci exista o putere de absortie a caldurii de rezerva de pe la 90 de grade. Deci nu exista pericolul ca in cazul in care nu merge pompa sa se supraincalzeasca boilerul.

    c) centrala pe lemne are cosul de fum chiar deasupra focarului, deci o MARE contitate de caldura este evacuata afara, deci eficienta scazuta.
    La boiler cu lemne cosul este desupra bazinului cu apa deci incazilrea apei se face atat la baza cat si prin tevile de fum, deci la iesire fumul are o temperatura mai mica.
    d)
    Odata ce focul s-a stins, centrala pe lemne nu mai produce caldura, deci nu poti avea caldura in timpul noptii decat daca te scoli noaptea sa faci focul sau te culci si lasi focul aprins (CEEA CE EU SUNT TOTAL IMPOTRIVA, DEOARECE DIN ACESTA GRESEALA O SA INVETE ALTII). O varinata ar fi sa inmagazinezi ceva apa calda intr-un boiler si apoi sa o circuli de acolo pe timp de noapte dar suna complicat.
    La boiler cu lemne odaca ce sa incalzit apa din el acea apa poate fi folosita pe timp de noapte pentru inca cateva ore, in functie de temperatura apei si de volumul ei.

    Eu am anumerat cateva diferente intre o centrala cu lemne si un boiler cu lemne. Eu folosesc deja acest sistem de care va povestesc si va pot spune ca este mai eficient.
    intradevar o centrala pe lemne are putere mai mare, boilerul meu are cam 10-14 kw, deci la un ger mai mare s-ar putea sa nu faca fata, dar intr-o iarna in Buc. cate zile avem sub -15 grade ?

    Eu NU sunt impotriva centralelor cu lemne dar nici NU sunt de acord ca un sistem comecial este neaparat bun sau mai bun doar ca se vinde in magazin si este facut de o firma cu renume.

    Inca o data. Nu doresc sa imi impun parerea. Dar daca nu sunteti de acord va rog sa veniti cu probleme concrete pe care le putem discuta obiectiv.

    Cu stima,
    gogoson

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #32
      poze
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #33
        acesta este facut cand mergea pompa
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #34
          Spuneti ca nu am dat exempe concrete ?
          Doriti sa le repet, le repet atunci :
          -cazanul de baie este conceput pentru a incalzi o cantitate de apa intr-un timp scurt, avand pereti de tabla subtiri (de max. 1,5 mm), pentru a prelua toata caldura degajata de lemne. Cazanele mixte de baie au pereti de tabla grosi (5-8 mm).
          Dumneavoastra in caz de avarie nu aveti nici un sistem de stingere a focului, nu aveti nici un sistem de protectie cand se depaseste temperatura apei.
          De acea eu imi mentin parerea ca este foarte periculos instalatia facuta.

          Daca spuneti ca este sigur si nu prezinta pericol de ce nici un producator nu recomanda folosirea acestor cazane de baie pentru incalzire ?
          De ce a fost nevoie sa se construiasca cazanul mixt de baie dotat cu toate elementele de siguranta daca spuneti ca este sigur si cazanul de baie pentru incalzire ?

          Acuma ca tot a-ti construit ar fi util sa faceti si urmatorul pas:
          -un studiu economic de eficienta.
          Pentru aceasta notati zilnic, va rog, urmatoarele ( sa zicem la ora 20):
          -temperatura interioara la fiecare corp de incalzire (termometrul la 1 m distanta si la 1 m inaltime)
          -temperatura exterioara ( tot asa 1m fata de sol la distanta de 3m de cladire)
          -consumul de lemne pe zi
          Ce spuneti facem ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • Ing. Teodor BALAN
            Membru
            • 25.feb.2006
            • 268

            #35
            Postat în original de gogoson
            ... Ce nu am inteles eu de la dvs este ca desi afirmati ca sistemul nu este sigur nu dati exemple concrete.
            Bineinteles ca nu doresc sa-mi pun familia in pericol !!!!...
            Cu stima,
            gogoson
            Stimate Domn, ...

            Asa cum am mai afirmat, Domnul "MaistruMAX" v-a explicat foarte bine cam de ce nu aveti dreptate! Motivele pentru care nu aveti dreptate tin de elementele de sigranta in functionare a sistemului. Acestea sunt foarte multe (dar CLARE!!!), iar descrierea lor pe larg aici ar fi un mare consum de timp, spatiu de expunere si (de ce nu?!?) nervi!!! Am rugamintea (la modul cel mai sincer sa intelegeti si Dvs. acest lucru si sa acceptati sa cautati si singur aceste "adevaruri" in cartile de specialitate!).

            In ceea ce priveste exemplul cu firma care, ... ... Asa cum am mai scris in alta ocazie pe acest forum, ma abtin de la comentarii!!!! Din pacate si eu am intalnit situatii in care firme cu renume au realizat lucrari de toata jena!... Dar acest lucru se poate datora unui meserias care intamplator a ajuns sa execute aceasta lucrare, sau altor factori subiectivi care au condus la acea stare de fapt. Cert este ca (cel putin pentru moment!), renumele unei firme nu este acelasi lucru cu calitatea executiei unei lucrari. Imi este greu sa afirm acest lucru, pentru ca stiu cat de greu este sa creezi o firma si sa o mentii pe piata, dar din pacate in practica apar si situatii de genul celor prezentate de Dvs.!

            Eu a trebuit sa merg uneori in judete in care nu am eu jurisdictie pentru reprezentantza si service pentru echipamentele pe care le comercializez si instalez si sa constat lucrari de mantuiala realizate la centrale termice electrice sau sisteme de incalzire prin pardoseala. Am chemat imediat pe "colegul" care avea jurisdictie in acel judet si s-a intamplat de cele mai multe ori sa constate si el cu surprindere ca habar nu avea despre ce anume realizase un angajat al lui (sau o echipa intreaga!) in acel loc! Din pacate, sunt inca multe astfel de cazuri in acest moment si pana cand nu se vor aplica si la noi legile (existente de altfel!) in domeniu, ca si in alte tari, iar meseriasul care proiecteaza si executa prost o lucrare cu un factor ridicat de risc nu isi va pierde alaturi de autorizare si drept de practica a meseriei de instalator (electric, de incalzire etc.) si libertatea sau alte bunuri acumulate astfel, .... sunt convins ca nu vor disparea aceste situatii!

            Cu respect, al Dvs., ....
            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

            Comentariu

            • gogoson
              Membru Marcant
              • 14.oct.2006
              • 621

              #36
              Domnule MaistruMAX,

              Multumesc pentru sfaturi si aprecieri si pentru critici. TOATE sunt binevenite.
              Boilerul pe care l-am luat are tabla si tevile de 4 mm. Nu este mult dar cred ca ma descurc cu el cateva ierni.
              Referitor la la siguranta, in poza se vede o teava care se duce in sus iar in capat este o siguranta de 3 bari si un sistem de aerisire, care nu apar in poza.
              Mail mult, datorita faptului ca faocul este mai mic in caz de avarie focul existent nu este capabil sa incalzeasca apa de la aprox 60 de grade la peste 90 ca sa inceapa sa fiarba sau de faca poc. DECI , eu cred si este pararea mea ca acest sistem de siguranta este MULT mai sigur decat cel de la centrale in care focul este mult mai mare iar in caz de avarie problemele cu evacuarea caldurii sunt mult mai mari.

              Acum, de ce nu se recomanda asa ceva ? EU cred ca datorita puterii termice relativ mici a unui astfel de sistem. Boilerul de baie pe care il am este cel mai mare din clasa lui ( am vazut si niste jucarii de boilere) si are o capacitate de 10-14 kw ( asta scrie in cartea lui). Deci nu se poate folosi pentru a incalzi o casa mare. Cred totusi ca in zilele geroase ( sub -15grade) s-ar putea sa nu ajunga temperatura la 22 de grate peste tot. EU am ales acesta solutie datorita bugetului iar daca nu face fata mai am si sobele la indemana pentru acele zile geroase. Ca pret informativ toata lucrearea m-a costat cam 2500 lei (aveam deja cateva calorifere).
              Acest sistem ramane la capitolul improvizatii, dar cel putin este una buna dupa parerea mea deoarece fata de sobe are urmatoarele avantaje:
              1. Casa este incazilta omogen. Cei care au soba stiu ce mare avantaj este acesta. Noaptea cand vrei sa te duci la baie si trebuie sa treci printr-o camera rece ....
              2.Este mai sigur decat a avea 3 focuri in 3 sobe in 3 camere diferite.
              3. Se face un singur foc, deci mult mai putina mizerie in casa.
              4.Odata incazit sistemul este mai usor de directionat caldura in camerele dorite.


              Nu vreau sa monopolizez discutia. Astept si alte pareri.

              Domnilor, MaistruMAX si Ing. Teodor BALAN, eu tin sa va multumesc inca o data pentru sfaturi si critici. Sunt binevenite toate. Stiu ca nu este un sistem perfect.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #37
                Postat în original de gogoson
                ....Boilerul pe care l-am luat are tabla si tevile de 4 mm....

                Tare mi-e teama ca ati masurat cu un subler defect grosimea tablei.
                In fine, eu cel putin am inima impacata ca v-am atras atentia asupra pericolelor la care va expuneti si consider incheiata orce discutie ulterioara din partea mea.
                Cu stima.

                Comentariu

                • aprositos
                  Incepator
                  • 26.oct.2006
                  • 15

                  #38
                  MaistrulMax si Ing. Teodor BALAN au perfecta dreptate privind normele de securitate!
                  Stimate domnule gogoson, macar micsorati aceste riscuri pe care vi le asumati construind o asemenea "centrala".
                  Unele din masuri ar putea fi:
                  Inlocuirea vasului de expansiune inchis , cu unul deschis. Temperaturile combustibilului solid sunt greu de controlat (mai ales cand nu exista o automatizare pentru dumper sau serpentina de racire). La o blocare a pompei, si supraincalzire a sistemului apa din "centrala" dv se poate transforma in abur care sa topeasca cu desavarsire membrana valvei automate de evacuare. De altfel, aceste valve se pot bloca de la sine (in timp) datorita temperaturii si a depunerilor de calcar.
                  Instalati un UPS (ptr calculatoare) pentru pompa, in cazul in care se opreste curentul.
                  Uneori, orizontul cunoasterii unui om se ingusteaza atat de mult incat acesta zice : -Iata puncul meu de vedere!

                  Comentariu

                  • gogoson
                    Membru Marcant
                    • 14.oct.2006
                    • 621

                    #39
                    Domnule aprositos,
                    cititi mai cu atentie explicatiile de mai sus referitor la supraincalzire. Focarul boilerului fiind relativ mic cu un singur foc nu poti sa incalzesti apa din boiler de la 60 degrade, cand pleaca pompa, la 90 de grade cand ar putea sa inceapa sa fiarba, decat daca intentionat dorest iacest lucru. Deci sistemul are o protectia proactiva la acest sistem de avarie decat una reactiva la o centrala cu lemne.

                    Mult succes.

                    P.S. De cateva saptamani sistemul merge fara probleme si cu eficineta maxima. Intre timp eu fac acel studiu de eficienta recomandat si de maiestrumax.
                    AM sa mai revin cand scade temp. afara pt ca acum este destul de cald si nu prea ai ce concluzie sa tragi.

                    P.S. Intre timp eu m-am apucat de alt proiect. S-a gandit cineva cum sa faca sunt generator electric bazat pe incalzirea solara. Eu am vazut pe net ceva de genul o antena barabolica si un motor stirling.
                    Stie cineva cum pot face rost de un motor stilring cam de 3HP ?

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #40
                      D-le.Gogoson,
                      Din ceace vreti sa intreprindeti reiese ca aveti un buget si o dotare tehnica de exceptie pt. proiectele pe care le doriti realizate.
                      Multa bafta si sa ne anuntati si pe noi,poate le aplicam si noi in practica.
                      Cu respect
                      G.Z.

                      Comentariu

                      • gogoson
                        Membru Marcant
                        • 14.oct.2006
                        • 621

                        #41
                        Multumesc de incurajare!
                        Deocamdata nu am decat dorinta de face asa ceva. bani si scule nu am.
                        Incerc sa ma gandesc cum sa folosesc materiale care sunt deja produse pe scara larga deci mai ieftine. Inca sunt in faza de studiu.
                        Daca cineva vrea sa contribuie cu idei....

                        Comentariu

                        • Sandel
                          Incepator
                          • 02.ian.2007
                          • 5

                          #42
                          daca are cineva panouri radiante ceramice si daca au randament si merita banii multumesc

                          Comentariu

                          • gim_d
                            Incepator
                            • 11.ian.2007
                            • 8

                            #43
                            boiler cu lemne

                            d-le gogoson felicitari pt. instalatia realizata.
                            eu am o centrala cu lemne Woody si pot sa spun din experienta avantaje si dezavantaje.
                            Sistemul pe care l-ati realizat are doua puncte potential slabe : - trebuie alimentat f des cu lemne mici ( deci efort mare pt. spargerea lor cu toporul sau trebuie platit un om sa le sparga) si dureaza mult pana aprinzi focul
                            - este posibil sa se arda repede tabla si sa curga - mama are un cazan de baie tot de Timisoara si tine de 5 ani dar face focul in el o data pe zi seara pt baie
                            dar nu cred ca este nici un pericol de explozie.
                            Daca se supraincalzeste boilerul are o supapa de protectie din constructie care se topeste si curge apa dar nu explodeaza, iar imbinarile pexalului nu tin la temp mare, se moaie si incepe sa curga apa ( din nou fara sa explodeze.
                            La mine cu centrala cumparata si montata de instalatori autoriz. cand s-a oprit curentul tot s-a supraincalzit dar nu a explodat pt. ca s-au stricat racordurile cu teava de pexal si a curs apa in exces in camera unde este instalata centrala.
                            Sistemul asazis automat de functionare si protectie nu are aproape nici o eficienta. Un termostat inchide alimentarea cu aer cind se ajunge la temperatura programata dar focul cu lemne arde bine mersi in continuare. Efectul este foarte redus.
                            Eu am facut o avertizare sonora cu baterii care suna cand se intrerupe lumina si atunci supraveghez centrala si sting focul cu apa daca se supraincalzeste.
                            Am sa revin cu date despre eficienta si consum

                            Comentariu

                            • taz21
                              Membru
                              • 20.feb.2006
                              • 297

                              #44
                              Felicitari pentru instalatie D-le Gogoson.
                              Sa stiti ca ar trebui incurajate si astfel de instalatii DIY, si nu sa spuneti repede sa se duca la magazin sa cumpere un cazan de firma pt. ca nu toata lumea are mii de euro sa dea pe ele.
                              Si eu am o soba cu serpentina la socri si s-a oprit odata curentul si ce credeti ca a facut? Bum? Nu, s-a topit pexalul si a curs niste apa. Si daca nu ai o baterie de rezerva sau un generator de curent, arunci o galeata de apa si numai bubuie nimic, asta fiind valabil si la cazanele de firma.
                              Chiar in nr de dec. al revistei Misiunea Casa (am abonament) arata niste pagini albastre cu metode de economisire a energiei si arata acolo printre calorifere si jaluzele SF la pret pt. noi, o centrala pe peleti cu o capacitate de incarcare de 4 tone . Arata ca un motor de locomotiva, se incarca automat si nu trebuia sa umbli decat foarte rar la ea. Pai chestii deastea ne arata noua, cand un amarat de cazan costa vreo 7000ron nici nu vreau sa ma gandesc cat costa aia. Sau poate s-au gandit ca se uita Becali prin revista si isi ia o astfel de centrala.
                              Spor la treaba la toata lumea.

                              Comentariu

                              • gogoson
                                Membru Marcant
                                • 14.oct.2006
                                • 621

                                #45
                                Ma bucur ca exista cineva care gaseste folositor ce am scris pe forum.

                                Am ca a trecut jumate de iarna si au fost perioade mai reci as putea sa fac un mic sumar la avantaje versus dezavantaje:

                                AVANTAJE:
                                -pret mic toata jucaria m-a costat cam 2200 RON ( cazan + pompa + 30 m de pexal + fiting+ constructie cos+ supape + vas exp)
                                -mizerie mult mai putina ( cei care au sobe stiu ce inseamna sa faci un foc in loc de 3 )
                                -incalzire uniforma in toata casa (cei care au sobe stiu exact ce inseamna acest avantaj mai ales noaptea cand vrei sa faci pipi si baia nu este incalzita )
                                -eficienta (pentru suprafata dubla consumul este la fel ca inainte cu sobe), dar sobele tineau cald in camera si noaptea
                                -

                                DEZAVANTAJE:
                                -focarit mai tot timpul (adica cam la 90-120 minute trebuie sa reincarci)
                                -tabla este relativ subtire ( 1,5 mm)deci nu stiu cat o sa ma tina, dar daca ma tine 3-5 ani tot merita
                                -fata de sobe, odata recita apa in calorifere se fara relativ frig. Pentru asta am luat o priza cu cronostat si seara incalzesc apa din boiler pe la 70 C si noaptea pe la 3, cronostatul da drumul la pompa (trebuie sa stii cat sa bagi in foc ca sa nu il supraincalzesti) dar asta vine cu timpul
                                -nu ai cum sa faci apa calda manajera decat daca folosesti un alt boiler cu serpentina

                                CONCLUZIE:
                                -pt cine nu are multi bani un stfel de sistem are avantaje, dar un astfel de boiler are numai 10-14 Kw deci nu poti incalzi o suprafata mare. Cred ca daca ai 2-3 camere si o baie face fata cu brio
                                -daca vrei mai multe putere treci pe centrale cu gazeificare. ( cele care nu sunt asa au randametul mic, deoarce ff multa caldura iese pe cos, cosul este deasupra focarului.
                                -cred ca cei care au sobe si trec la un astfel de sistem o sa simta cea mai mare diferenta in calitate, mai ales ca daca ceva se strica sau sunt -20de grade mai poti baga lemne in sobe.

                                Doresc sa aud si parerile voastre si pro si contra

                                P.S. Cand se termina iarna am sa revin cu un raport de consum mai detaliat si complet

                                Comentariu

                                Procesare...